Podujatie Klubu Nového slova a Inštitútu ASA 17. júna 2026
Hostia: O. GÁFRIKOVÁ, J. GBÚR, M. HRUBEC, F. GAHÉR
Moderuje: ALEXANDER PIEKOV
Zvukový záznam a montáž: Igor Jurečka
Foto: Michal Kutiš
Gabriela Rothmayerová, FB, 18. júna 2026
Včera sme ju v Klube Nového slova vyslali k čitateľom. Knihu vetvičkou rozmarínu z Jožkovej záhrady a vínom od jurského vinára pokropil univerzitný profesor František Gahér, blízky priateľ profesora Jozefa Lysého. Slovami ju vyprevadili recenzenti, z Prahy dorazil častý náš hosť v KNS docent Marek Hrubec, a univerzitný profesor Ján Gbúr. Najlepšia politika je taká, ktorú človek vôbec nevníma – takto žil a na vysokých školách i v našom klube pôsobil Jozef Lysý. Jeho naozaj tak válkovsky bolela viac cudzia bolesť ako vlastná. Marek Hrubec spomenul, ako si raz dohovárali stretnutie a Jožko sa pýtal na zdravie jeho kolegu, ktorý mal chrípku. „Ale, Jožko, veď ty si bol na operácii, to by som sa mal skôr ja zaujímať o tvoje zdravie,“ hovoril mu Marek a Jožko odpovedal: „To je maličkosť…“ A iný príbeh vyrozprával profesor Gbúr. Na Univerzite P. J. Šafárika, kam Jožko tiež chodil prednášať, viedli dlhú filozofickú dišputu, pokračovali v nej aj v staničnej reštaurácii, keď čakali na Jožkov rýchlik. Spájali filozofiu so sémantikou, literárnou vedou, prekladom, dumali, ako je prepojené vysoké s nízkym a pri tej debate prešli na „ty“. „Tak sme to chceli spečatiť, rozhodli sme sa, keďže Jožko je rodom zo Spiša, pre spišskú borovičku. Čašníčka nám ju priniesla a hovorí mi: vás ja poznám. Myslím si – počúvala našu filozofickú a jazykovednú debatu…, a ona pokračuje – vy ste Molnár, čo opravuje záchody. A toho druhého pána tiež poznám, on je z rajónu na Hviezdoslavovej. Obaja sme sa usmiali a Jožko čašníčku doplnil: áno, ale mám aj druhý rajón na Kukučínovej.“ Lebo takto sa prepája vysoké s nízkym a takto veľkí muži vedia nikoho neponížiť.
Knižka vznikla na podnet profesora Martina Muránskeho, vtedy riaditeľa Inštitútu ASA, dnes veľvyslanca SR v ČR, vydal ju Klub Nového slova za veľkého prispenia vydavateľa Sašu Piekova a je veľmi pekná! Bude aj v kníhkupectvách. Jožko si zaslúži, aby sme na neho spomínali.
(Facebook)
Milan Kožiak, FB Slovo, 18. júna 2026
Tento status je vzácny prejav a gesto priateľstva. Nečítal som zatiaľ, ešte vonia tlačiarňou, ale budem ju hľadať. Jozefovi som bol a som zaviazaný za to, že spolu s Leom Sokolovským iniciovali a podpísali spoločenskú záruku proti návrhu môjho vylúčenia zo štúdia za „vysielačku v auguste ´68“. Ani som o tom nevedel, až na súde. Spomínam si na jednu debatu s ním v Kazačoku pri Šafku – po nástupe Gorbačova. „Tie zmeny perestrojky k nám zákonite dorazia, či sa to niekomu páči, či nepáči … a bude to mnohých – čo veria, či neveria bolieť.“ Vtedy mi Jozef odporučil knihu „Všeobecná teória systémov“ od V. N. Sadovského, ktorá vyšla u nás už v r. 1979. Všetko, čo sa potom s nami dialo, je v nej popísané. Len škoda, že súdruhovia tieto meta-teoretické písačky nečítali. Inak by vedeli, čo ich čaká, s výnimkou možno generála Alojza Lorenca. Práve vďaka jeho predvídaniu udalostí v novembri 1989 môžeme hovoriť o „zamatovej revolúcii“.
(Facebook)