Svet v kocke od bezdomovca

Byť bez domova. Aké bolestivé a ťažko predstaviteľné pre väčšinu z nás. Ale tá menšina to zažíva na vlastnej koži. Či je teplo alebo mráz. Mnohým ľuďom sa javí, že bezdomovci sú len asociálni, závislí minimálne od alkoholu, neprispôsobiví. Žijú vraj iba dneškom, o nič nejavia záujem, iba ak o pár drobných. Ale čo ak sa medzi nimi nachádza bystrý pozorovateľ, ktorý má poruke aj zápisník? Asi by sme sa mali obávať, ak sa neradi pozeráme do zrkadla úprimnosti a ak sa uspokojujeme len s odbleskami reality na displejoch a kapotách zúrivých tátošov.

Tomáš Turner: Svet v kocke,
Garmond Nitra 2022, 53 strán

Tomáš Turner, lebo o ňom je reč, je autorom knihy, ktorá na prvý pohľad neprezradí o ňom veľa. Briskný komentátor však hovorí až priveľa o tom, ako a čím žijeme. Využíva na to literárne miniatúry, ako v doslove konštatuje básnik Ján Maršálek. Sú to nielen miniatúry, ale aj mini-túry do všednej každodennosti, ktorú pár slov, jedna veta dokáže vystihnúť lepšie, ako akýkoľvek traktát či román. Kombinácia afo(h)rizmov a nielen (epi)gramy, ale rovno kilá toho, čo nás možno aj trápi, len na to nenachádzame vhodné výrazy. V tom nám pomáha T. Turner, ktorý dáva navyše výborné odkazy tým, ktorí rozhodujú o nás. Čiže nejednému politikovi by sa zišlo prečítať si jeho múdro(sť) – „Augiáša tvojho, poupratuj si už konečne v tom svojom chlieve!“ Ale ani novinári neostanú skrátka – „Správa vo fľaši: novinárska kačica, búrka v pohári.“ Alebo: „Kačica v novinách – holub na streche.“ A pre nás ostatných až bolestne pripomína naše upotené plahočenie sa za novými a ešte novšími zbytočnosťami – „Konzum v hrsti.“

Útla knižka ponúka veľké myšlienky, ktoré ma oslovili natoľko, že som si musel vygúgliť, kto sa skrýva za nimi. Až internet mi prezradil, že T. Turner patrí k ľuďom bez domova. Muž v rokoch, so vzdelaním, ktorý nezodpovedá obrazu úspešného človeka, ako si to vykresľuje naša konzumná spoločnosť. To však neznamená, že nemá čo povedať a že nedokáže naznačiť aj to, čo si možno nechceme priznať. Ako tu vlastne žijeme a či len prežívame, alebo skutočne prežívame. Snáď nie tak, ako dodáva Tomáš Turner – „O čom premýšľate? O ničom. A ako často?“ Pomôžem si slovami, ktoré napísal básnik J. Maršálek: „Ako zvykneme vravieť, žiť sa musí, napriek problémom, v záujme toho, čo je pekné, múdre, hodnotné. Len by sme si tie pravé hodnoty mali viac všímať, otvárať sa im.“ A kniha Svet v kocke patrí presne k tým, ktoré nám k tomu dokážu napomôcť. Ale iba v tom prípade, ak sami chceme.

(Celkovo 173 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter