Napriek vojne vydáva liberálna novinárka, dcéra bývalého petrohradského primátora, svoj videoblog Ostorožno, Sobčak (v preklade – Pozor, zlý pes). Priniesla množstvo rozhovorov s veľmi známymi odporcami Vladimíra Putina, ešte pred vojnou rozhovor s prvým kancelárom Zelenského Andrejom Bogdanom, oslovuje protiputinovských kritikov vojny doma aj v zahraničí, svoje liberálne postoje netají a napriek tomu si užíva svoj luxusný život priamo v Moskve.
V Španielsku, kam podľa vlastných slov chodí dovolenkovať od deväťdesiatych rokov, poskytla rozhovor Antonovi Trojanovskému, ktorý je vedúcim moskovskej kancelárie New York Times.
Na rozdiel od nášho mejnstrímu, ktorý už-už vidí rozpad Ruska, Xenia Sobčak tvrdí: „V Rusku neexistuje žiadny odpor a ani nemôže existovať, toto treba pochopiť.“
Xenia Sobčak kandidovala proti Putinovi v prezidentských voľbách v roku 2018, získala 1,7 percenta hlasov. Ruského prezidenta pozná od detstva, Vladimir Putin a Dmitrij Medvedev pracovali pre jej otca, profesora práva na Petrohradskej univerzite. Vybral si ich ako schopných študentov, a keďže bol veľmi známym liberálom ešte v ZSSR, pravdepodobne aj pre ich liberálne názory. Xenia Sobčak v jednom svojom videu ešte zo začiatku vojny na Ukrajine tvrdí, že Putin bol vždy prozápadný liberál.
Odpor voči vojne vyriešili mnohí opoziční intelektuáli a oligarchovia útekom z Ruska – asi najznámejšími sú Maxim Galkin a jeho žena Alla Pugačovová. V Rusku žili v opulentnom zámku, emigrovali do Izraela aj so svojimi dvojičkami. Minulý rok v lete sa Pugačovová na pár týždňov do Moskvy vrátila, nahrala štipľavé odkazy prezidentovi, obvinila ho, že z jej krajiny urobil vo svete vyvrheľa – a potom opäť odcestovala do Izraela. Galkin na sociálnych sieťach takmer denne produkuje protiputinovskú propagandu, má tisícky sledovateľov. Xenia Sobčak od začiatku špeciálnej vojenskej operácie tiež vyjadruje svoj odpor k vojne, žije však stále v Moskve. Podľa nej liberálni Rusi by mali nájsť spôsoby, ako žiť s vojnou, pretože neexistuje nič, čo by Putina mohlo zastaviť. Svojím postojom dráždi liberálov, ale aj jastrabov, ktorí vojnu podporujú. Opoziční aktivisti ju považujú za kremeľskú bábku, provojnoví jastrabi za nelojálnu voči vlasti.
Ako píše Andrej Trojanovski, jej príbeh pomáha osvetliť niektoré z ústredných diskusií o vojnovom Rusku: možno očakávať, vzhľadom na represívny aparát, nejaký výrazný odpor v Rusku? Budú milióny protivojnových Rusov, ktorí nemohli alebo neboli schopní emigrovať, odsúdení prispôsobiť sa systému Putina a hľadať pocit normálnosti?
Xenia Sobčak pri svojej kandidatúre za prezidentku Ruskej federácie ostro vystupovala proti Putinovi, ale zároveň vyzvala ľudí, aby ho „nedémonizovali“. Od začiatku vojny sa rovnako ostro vymedzuje proti invázii, ale na svojich veľmi populárnych účtoch sociálnych médií prirovnáva inváziu k prírodnej katastrofe – niečo, čo treba vydržať –, a nie k politickej voľbe, ktorú možno napadnúť.
„Putin urobil celkom isté jasné rozhodnutie,“ povedala Xenia Sobčak Trojanovskému v rozhovore počas dovolenky v španielskom prímorskom letovisku. „V určitej chvíli musíš akceptovať, že to nemôžeš ovplyvniť.“
Toto poburuje aktivistov, jej vyjadrenia vzbudzujú ich rozhorčenie.
Xenia Sobčak patrí do ruskej elity, jej životný štýl je podobný štýlu hviezd populárnej scény. Taký umelý svet si u nás ani nikto nevie predstaviť, bohatstvo, ktoré sa rozkradlo u nás, je v porovnaní so sovietskym Ruskom (ale aj ostatnými bývalými sovietskymi republikami) mizivé.
Fotozdroj: Youtube
Na svojom instagramovom účte s 9,5 miliónmi sledovateľov sa pani Sobčak prechádza po moskovskom chodníku a predvádza svoju kombináciu vintage kabelky Chanel so šatami od ruského dizajnéra. Na svojom kanáli YouTube , kde zverejňuje rozhovory s celebritami, hviezda televíznej reality show priznáva, že „stratila som príťažlivosť“ kvôli invázii. V aplikácii na odosielanie sociálnych správ Telegram pani Sobčak a jej tím žiadajú o pomoc pre obyvateľov ruských pohraničných oblastí vysídlených ukrajinským ostreľovaním .
Hovorí, že jej hlavným zdrojom príjmu je organizovanie podujatí, ako sú narodeninové oslavy a svadby. Na svojom kanáli YouTube predáva aj sponzorstvá.
Ako hovorí, naučila sa znášať vojnu a snaží sa pomôcť svojim krajanom urobiť to isté.
Jej kanál YouTube obsahuje aj rozhovory s kritikmi vojny. Jej tím novinárov publikuje v Telegrame časté aktualizácie správ s príbehmi, ktoré ruské štátne médiá zvyknú ignorovať: zatýkanie protivojnových aktivistov, násilie páchané vojakmi vracajúcimi sa z frontu a porušovanie ľudských práv v južnom regióne Čečenska.
Priaznivci opozičného lídra Navaľného tvrdia, že pani Sobčak by mala byť pod sankciami Západu a považujú ju za nástroj kremeľskej propagandy, ktorý sa zameriava na liberálnych Rusov. Exilová predsedníčka Navaľného Nadácie pre boj proti korupcii povedala, že Xenia Sobčak „v ľuďoch podporuje pocit vlastnej bezmocnosti“.
Xenia Sobčak odmieta, že by pracovala pre Kremeľ a výzvy zo zahraničia, aby Rusi vzdorovali, považuje za scestné a nemorálne. Neúspešná júnová vzbura vodcu Jevgenija Prigožina podľa nej názorne ukazuje, že čokoľvek príde po Putinovi, môže byť ešte horšie.
„Odkiaľ sa vzala myšlienka, že po Putinovi príde ,krásne Rusko budúcnosti‘? spýtala sa pomocou frázy, ktorú spopularizoval Navaľnyj.
Pani Sobčak sa preslávila ako moderátorka reality-TV na začiatku 21. storočia, potom sa v roku 2011 pridala k moskovským pouličným protestom proti volebným podvodom . Po voľbách v roku 2018, v ktorých sa umiestnila na štvrtom mieste, sa pustila do kariéry lifestylu a novinárky.
Hovorí, že naposledy videla Vladimira Putina na jeho výročnej tlačovej konferencii v decembri 2021, keď už americkí predstavitelia varovali pred inváziou.
Ako mnohí Rusi, aj pani Sobčak nepripúšťala, že Rusko napadne Ukrajinu. Keď Rusko 24. februára skutočne zaútočilo, zverejnila na Instagrame čierny štvorec a napísala: „Všetci sme teraz uväznení v tejto situácii. Neexistuje žiadna cesta von.“
V zúfalstve vraj preplakala celú noc. Mnohí Rusi emigrovali, ona zostala. Znamenalo by to pre ňu stať sa cudzincom v cudzej krajine, „ktorý musí neustále kritizovať, obviňovať a ospravedlňovať sa za svoju vlastnú krajinu“.
Namiesto toho vyhlásila, že urobí, čo bude v jej silách, aby naďalej ponúkala správy z Ruska, aj keby to znamenalo vylúčenie citlivých tém. Na otázku v rozhovore o jej postojochvoči Vladimirovi Putinovi Trojanovskému povedala: „Keď pracujem v Rusku, radšej nehovorím o svojom postoji k ľuďom, ktorí majú v mojej krajine plnú moc.“
Na svojom kanáli YouTube vo februári pani Sobčak povedala divákom: „Rozhodli sme sa zostať tu, ale tiež dodržiavať zákony.“ Dodala: „Sú niektoré veci, ktoré nemôžem povedať priamo, a niektoré, žiaľ, nemôžem povedať vôbec.“
Čoraz hlasnejšie však upozorňuje západné vlády na ťažkú situáciu protivojnových Rusov. Západných lídrov tiež obviňuje, že využívajú vojnu vo svoj geopolitický prospech namiesto sprostredkovania kompromisu na zastavenie umierania.
„Životy ľudí sú jednoducho nástrojmi vyjednávania o lepších pozíciách,“ povedala. „Toto je príšerné a hrozné. Je to vrchol cynizmu.“
Vlani v októbri pani Sobčak nakrátko utiekla z Ruska, keď troch zamestnancov jej mediálnej spoločnosti zatkli pre podozrenie z vydierania. Ale po dvoch týždňoch sa Xenia Sobčak vrátila a verejne sa ospravedlnila Putinovmu spojencovi, z ktorého vydierania boli obvinení jej zamestnanci. Hovorí, že sa ospravedlnila „v záujme chlapcov“ a že stále „bojuje za ich slobodu“.
Xenia Sobčak zo svojho španielskeho dovolenkového miesta pri prístave Puerto Banús, obľúbenom u superbohatých Rusov, priznala, že sa obávala, že ju zasiahnu západné sankcie – ale aj to, že by mohla byť v Rusku prenasledovaná za svoj protivojnový postoj. Dúfa, že sa vyhne obom osudom.
„Ľudia sa rodia, aby žili pokojný a šťastný život. Nie všetci ľudia sú rodení hrdinovia,“ povedala v rozhovore.