Noviny antifašistov Bojovník od nového roku prechádzajú na mesačnú periodicitu, no v rozšírenom vydaní na 16 stranách. Druhé číslo prináša príhovor novej šéfredaktorky Lýdie Kokavcovej o tom, ako sa viacerí politici v súvislosti s oslavami oslobodenia miest a obcí Červenou armádou snažia prekrúcať dejiny a dehonestovať činnosť SZPB.
Na titulnej strane sa začína aj jej reportáž o tom, ako sa postupne mení areál cintorína príslušníkov 1. čs. armádneho zboru Háj Nicovô. Historik Oldřich Vaněk vyvracia falošnú legendu o tom, že sa Liptovský Mikuláš v marci 1945 znovu dostal do rúk Nemcom, lebo sa sovietski a čs. vojaci opili v miestnom liehovare.
V domácich aktualitách prinášame otvorený list predsedu SZPB Pavla Sečkára ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi ohľadom jeho urážlivých slov na adresu odbojárov po pietnom akte v Poltári. Martin Krno sa vracia k „trpasličiemu pomníku na stiesnenom mieste“ – Hrobu neznámeho vojaka, vybudovanom v réžii ministra Naďa a k prijatiu kazašského veľvyslanca Toležana Barlybajeva v sídle SZPB.
Veľvyslanec Rumunskej republiky Cãlin Fabian odpovedá na otázky Braňa Ondruša, týkajúce sa účasti Rumunskej kráľovskej armády na oslobodzovaní Slovenska, antifašistického hnutia v oboch našich krajinách a výraznej aktivizácie extrémnej pravice v celej Európe.
Historická dvojstrana približuje životné lapsusy na Ukrajine dosiaľ uctievaného Stepana Banderu, vznik banderovských militantných skupín, ich kolaboráciu s Hitlerom a vyčíňanie v Poľsku, na západnej Ukrajine i povojnovom Slovensku. Autorom článkov je grécky publicista žijúci v Česku Ioannis Sideropoulos.
V ďalšom materiáli, venovanom 80. výročiu porážky nemeckých armád v Stalingrade, píše Stanislav Mičev o akademičke Zinajde V. Jermolievovej, ktorá zachránila obyvateľov mesta a sovietskych vojakov pred hroziacou epidémiou cholery.
Reportáž Milana Kováčika zo 49. ročníka Pochodu vďaky v okolí Čierneho Baloga, na ktorom zaznamenali rekordný počet účastníkov – 300. Bojovník tiež informuje o ďalšom zimnom turistickom podujatí na Horehroní – o Memoriáli Jána Zemku – usporiadali ho odbojári z Brezna a blízkeho okolia – a o pietnom akte pri príležitosti 78. výročia nacistického brutálneho vraždenia v obciach Kľak a Ostrý Grúň.
V januári sa konali výročné členské schôdze základných organizácií SZPB a miestne oslavy oslobodenia spod fašizmu. Naši spolupracovníci o nich reportujú zo Zvolenskej Slatiny a Starej Ľubovne, z Dobšinej, Čierneho Balogu, Kráľovského Chlmca, ako aj z Hostie, kde vydali knihu Marcela Maniaka Partizánske a povstalecké obce na Slovensku.
Čitatelia objavia v 2. čísle netradične poviedku o tragickom osude mladej Židovky, väzenkyne koncentračného tábora Odpor v konečnej stanici vykúpenia od spisovateľky Anna Slávikovej. Na poslednej strane nájdete okrem populárnej krížovky riport z vernisáže víťazných prác mladých umelcov z výtvarnej súťaže, ktorú zorganizovalo Múzeum holokaustu v Seredi, a predstavenie už tretej knihy Kytica 75 ruží s príspevkami žiakov základných a stredných škôl, ktorú publikovala Komisia učiteľov, žien a mládeže pri SZPB. Bližšie: www.bojovnik.eu