Dobrý radca a sprievodca

Neraz sa stáva, že mladému človeku pomôže v jeho snahe splniť si svoje túžby a plány niekto starší a skúsenejší, niekto ako radca a sprievodca v jednej osobe. Ja som mal to šťastie, že som sa v lete roku 1969 zoznámil práve s takým človekom, ktorý mi ukázal cestu do sveta literatúry a nezištne mi radil pri mojich ďalších krokoch v tomto smerovaní. Zabezpečil ako redaktor krajského denníka Hlas ľudu, že som v sobotňajšom vydaní uverejňoval svoje prvé recenzie a v rozšírenom štvrtkovom vydaní aj svoje prózy.

Kto bol týmto mojím radcom a sprievodcom? Čerstvý osemdesiatnik Pavol Dinka (29. 11. 1942), rodák zo Skalice, skutočný patriot, s ktorým ma spojila možno náhoda, ale určite aj láska a úcta k písanému slovu, ako aj k nášmu rodnému mestu, jeho bohatej histórii a v neposlednom rade aj láska k vínu, o ktorom obaja vieme z vlastnej skúsenosti, že k jeho ušľachtilej chuti vedie často neľahká cesta, plná potu a mozoľov.

Pavol Dinka sa v plnom tvorivom nasadení dožíva úctyhodného veku a má sa veru za čím spokojne obzrieť. Ako publicista, redaktor, autor literatúry faktu, esejista a aj prekladateľ vydal nielen takmer dvadsiatku kníh, v ktorých obsiahol neobyčajne veľkú šírku tém, od politológie po monumentálne zobrazenie Skalice a Záhoria ako oblasti či krajiny nielen pozoruhodnej početnou zostavou spisovateľov, ale aj chýrečnými gastronomickými špecialitami, akými sú Skalicky rubín či Skalicky trdelník.

Tri dni v Paríži. Svetové ocenenie knihy Skalické búdy

Za svoju obsiahlu tvorbu bol zaslúžene odmenený viacerými cenami, trikrát Medzinárodnou cenou Egona Ervina Kischa, cenou Vojtecha Zamarovskeho za mimoriadny prínos do literatúry faktu. V roku 2016 bol ocenený čestným uznaním Medzinárodnou organizáciou pre vinič a víno v Paríži (OIV) za monumentálnu monografiu Skalické búdy – príbehy o vinohradníkoch a víne.

Zo srdca želám svojmu múdremu a výnimočne pracovitému radcovi a sprievodcovi všetko najlepšie, predovšetkým pevné zdravie a veľa tvorivých síl do ďalších rokov. A pridávam tiež úprimné – vďaka, Paľo, za všetky rady a nezištnú pomoc, ktorú si mi prejavil vždy v pravý čas.

(Celkovo 251 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter