Ignorujme komárov!

Zaujala ma úvaha docenta Chmelára „Dajte pokoj Blahovi„. Po prečítaní mi zišlo na um, že tento text by mal byť uverejnený v médiu, ktoré si ľudia kupujú v novinových stánkoch, dostávajú denne do poštových schránok, mal by byť rozobraný v RTVS, prosto malo by ho čítať čo najviac ľudí! Nám, voličom SMER-u, sú veci z úvahy známe, ale verím, že mnohým ľuďom „mimo“ by článok pomohol k zamysleniu.

Dovolím si pridať pár poznámok.

Ľuboš Blaha. Ak ho chcete spoznať, prečítajte si jeho knihu „Späť k Marxovi“. Z nej priam kričí Blahova „extrémna“ ľudskosť. On má „srdce“ pre každého, najmä ľudí na okraji spoločnosti. A chce, aby si ich spoločnosť všímala! Niečo, čo v praxi robí známy slovenský kňaz Kuffa: marxista a kresťan by si mohli podať ruky tak, ako to robili a robia kresťania a marxisti v Južnej Amerike. Mne sa docent Blaha veľmi páči a som rád, že som jeho meno mohol pri voľbách zakrúžkovať. Mal a má odvahu provokovať; nakoniec mať odvahu je chlapská vlastnosť.

V Chmelárovej úvahe sa mi veľmi páči, že má guráž uvádzať mená. Je to veľmi potrebné a považujem za trápne rôzne opatrné náznaky v iných textoch, že možno „niektoré“ médiá a uvedené sú tri, ale žiadne mená. Tiež aktérov výstižne charakterizuje. Príklad hodný nasledovania.

Neviem, či autora nerozhorčil rozhovor Tomáša Halíka s moderátorom „Šimonom“, ktorý som aj ja našiel na YouTube. V ňom Halík rovno začal tým, že premiér Fico si je sám zodpovedný za atentát. Halík sa tiež rozhovoril o veciach, na ktoré Chmelár poukazuje. Pre mňa bolo ale vrcholom jeho konštatovanie, že kňaz Kuffa je fašista, presnejšie, že sa uňho vyskytujú „fašistické tendencie“. Niekoho iného si dovolí zhadzovať táto nafúkaná, na kariéru a len na ňu zameraná osoba?!

Konanie „zjavov“, ktoré spomína Chmelár, elegantne vysvetľuje úvaha: „Kto je dnes v žolde“ od Gabriely Rothmayerovej. Ak niekto zistí, že za určitý postoj či názor bude odmenený a ak je kariéra jeho božstvom, bude dosť ťažké ho preorientovať. Halík poberá rôzne ceny, je pozývaný prednášať, je prosto v popredí, prečo by mal hľadať pravdu, alebo ju dokonca podporiť? Český profesor Drulák, ktorý pravdu poctivo hľadá, ale najmä sa nebojí o nej hovoriť, žiadne ceny nezbiera, bol dokonca vyhodený z práce. Docent Chmelár mal, zdá sa mi, podobný údel, podobne Ľuboš Blaha.

Úvahy, ako tá Chmelárova, mi pripadajú významné aj tým, že ľudí motivujú, že ukazujú, aké trápne a úbohé, ale aj nebezpečné je „tliachanie“ nezmyslov tých, čo sú „v žolde“, a práve preto by sme ich mali nechať „prešumieť okolo nás ako piskľavého otravného komára“. (Gabriela Rothmayerová)

(Autor, na úvodnej snímke, žije v USA, Issaquah, WA)

(Celkovo 536 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

  1. Peter Dolina, dlho sme sa nepočuli a „nečítali“, som z článkov Slova exkomunikovaný. Ale – napísal si to výstižne.
    Ďakujem, Peter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter