Kto je dnes v žolde…

Vladimír Mináč v Návratoch k prevratu napísal:
„Všeličo vyšlo najavo, všeličo, o čom sme my, provinční prostáčikovia nemohli ani tušiť, tajné dohody, len do jednej tretiny viditeľné ľadovce nadácií, úloha výskumných politologických ústavov a výzvedných centier… a niektorí opoziční boli v žolde…“

Kto je dnes v žolde?

Na to chcú prísť naši zákonodarcovia, preto navrhujú prijať zákon o označovaní mimovládok, čerpajúcich zo zahraničných zdrojov. Opozícia si myslí, že je to koniec demokracie. Tajtrlíci obiehajú redakcie a ohlasujú, že budú proti zmene režimu bojovať. Tento návrh zákona je podľa nich jedným zo znakov takejto zmeny zo slobody na neslobodu.

Pravdupovediac, neviem, načo má tento zákon slúžiť. Na pranier? A fakt si myslíme, že to bude klietka hanby? Lebo nijakú sankciu tento zákon nepredpokladá – a prečo by aj mal? Veď kto je v žolde, to sa predsa pozná aj bez označenia. Ak človek čo len jedným okom sleduje slovenský verejný priestor, žoldnierov pozná po mene. Nielen preto, že sa im skvejú na hrudi medaily, či majú niekde nejaké čierne fondy. On ten žold nemusí byť dokonca ani mastný, stačia chlebíčky, ale z panského stola! A nie, neplatí ich „šoroš“, na to má americká vláda zriadené iné fondy a bez problémov sa aj teraz dajú vystopovať. Legálne. „Šoroš“ sa stal len takým symbolom čohosi, čo nie je volené, ale má peniaze, aby ovplyvňoval chod dejín. A proti tomu by chceli zákonodarcovia zasiahnuť.

Ako? Čo sa zmení na tom, že to budú mať čierne na bielom? Počítajú s tým, že sa ľudia v žolde zahanbia? Že nad nimi morálne zvíťazia?

Nebuďme prostáčikovia.

Žoldnieri nezmiznú a ani ich zanietenosť sa nevytratí.

Zvíťaziť nad nimi možno iba tak, že ich prestaneme sledovať, vygumujeme ich zo svojich životov, ich táranie prešumí okolo nás ako piskľavý otravný komár. Ale najmä, že budeme mať iný ideál, ako je konzumný človek (ktorý podľa Vlada Mináča vtedy v nás zvíťazil).

Preto si myslím, že ten zákon je úplne zbytočný. Iba nahráva žoldnierom, aby si svoj žold zaslúžili.

(Celkovo 806 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

2 Odpovede

 1. Citujem z článku:
  „… neviem, načo má tento zákon slúžiť. Veď kto je v žolde, to sa predsa pozná aj bez označenia.“
  Nuž, ja by som si také ilúzie o našej populácii nerobil. Myslím si, že platí citát Noama Chomského: „Ľudia nevedia, čo sa deje a nevedia ani to, že to nevedia.“ V USA, Rusku alebo v Izraeli asi dobre vedia, prečo si takúto legislatívu ustanovili.

  1. „V USA, Rusku alebo v Izraeli asi dobre vedia, prečo si takúto legislatívu ustanovili.“
   Nuž, v Gruzii je takéto dačo nežiadúce.
   TBILISI – Demonštrácie v gruzínskom Tbilisi neutíchajú. Desaťtisíce demonštrantov strávili noc pred budovou tbiliského parlamentu a protestujú proti kontroverznému návrhu zákona o zahraničnom vplyve. Označujú ho za „ruský zákon“ a vládnu stranu Gruzínsky sen obviňujú z autoritárskych sklonov, ktoré Gruzínsko približujú k Rusku.
   https://www.topky.sk/cl/11/2757591/Masove-protiruske-demonstracie-v-Gruzinsku–Politici-potlacaju-volu-ludu–nasadili-tazkoodencov-

   Ministerstvo zahraničia varuje: Slováci, v tomto meste vám hrozí nebezpečenstvo!
   https://www.cas.sk/clanok/2929335/ministerstvo-zahranicia-varuje-slovaci-v-tomto-meste-vam-hrozi-nebezpecenstvo/

   Několik unijních států včetně Česka, Estonska, Nizozemska či Švédska požaduje sankce proti Gruzii pro případ, že země definitivně přijme zákon o tzv. zahraničních agentech. Parlament v Tbilisi schválil kontroverzní návrh ve třech čteních, vetovala jej ale prezidentka Salome Zurabišviliová. Parlament ovšem může její rozhodnutí přehlasovat. Zmíněné evropské státy zvažují mimo jiné zrušení bezvízového styku pro Gruzínce, napsal list Financial Times (FT).
   https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-cesko-je-mezi-unijnimi-staty-ktere-chteji-potrestat-gruzii-za-zakon-o-zahranicnich-agentech-4047294

   „Vetovala jsem ‚ruský zákon‘,“ řekla Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová. „Vetovala jsem zákon, který je ve své podstatě v rozporu s naší ústavou,“ uvedla podle stanice ABC News.
   Vládní strana Gruzínský sen tento týden prosadila návrh zákona, podle kterého se zpravodajská média a nevládní organizace musí registrovat jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než 20 procent svého rozpočtu ze zahraničí. Předloha vyvolala tento měsíc v Tbilisi masové protesty.
   https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-gruzinska-prezidentka-vetovala-rusky-zakon-40472436

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter