Volebný úspech Aliancie Sahry Wagenknechtovej

Aliancia Sahry Wagenknechtovej (ďalej len BSW podľa skratky strany používanej v nemeckom jazyku) je od 8. januára politickou stranou. Pri svojej prvej účasti na voľbách dosiahla určité úspechy. Možno nie sú veľké, ale pred voľbami do Európskeho parlamentu majú svoj aktuálny význam.

Okresné a miestne voľby, ktoré sa v Nemecku označujú aj za komunálne, sa konali 26. mája v spolkovom štáte Durínsko na území bývalej Nemeckej demokratickej republiky. Volilo sa 980 kresiel v 17 okresných radách (zastupiteľstvách) a 5 mestských zastupiteľstvách vo veľkých mestách (ktoré nepatria do okresov), 600 mestských a obecných zastupiteľstiev, 13 správcov okresov, 5 primátorov (Oberbürgermeister) veľkých miest, 89 ďalších primátorov a 1 025 starostov.

Podľa predbežných výsledkov v spolkovej krajine, kde je predsedom červeno-červeno- zelených koaličných vlád (Ľavica, SPD a Zelení) od decembra 2014 (s malou prestávkou od februára do marca 2020 po povolebných intrigách) až doteraz politik z Ľavice Bodo Ramelow, boli tieto voľby prehrou ľavicových síl (citeľné to je v prípade Ľavice, od ktorej sa odštiepila BSW), ale aj súčasnej spolkovej vládnej koalície. Výsledky okresných volieb a rád veľkých miest uvádzame v tabuľke 1.

Tabuľka 1 Výsledky volieb do okresných rád a rád veľkých miest v Durínsku
26. mája 2024 (zisk hlasov v %)

Z 980 kresiel získali CDU 270,  AfD 255, SPD 107, Ľavica 91, Slobodní voliči 53, Zelení 39, FDP 26 a BSW 19. Všetky údaje sú len predbežné.

Účasť na voľbách bola 62,7 %. Oproti roku 2019 (60,3 %) sa mierne zvýšila.

V 5 veľkých mestách štyrikrát zvíťazila CDU a raz AfD. V 17 okresoch boli na prvom mieste po osemkrát CDU a AfD a raz Slobodní voliči.

V prvom kole, kde sa vyžaduje zisk viac ako 50 % odovzdaných hlasov, boli zvolení len dvaja primátori vo veľkých mestách (jeden z CDU a jeden nezávislý) a jeden okresný správca (nezávislý kandidát podporovaný SPD). Druhé kolo bude 9. júna.

Súhrnné výsledky volieb do obecných zastupiteľstiev, primátorov a starostov v okresoch neboli zverejnené. K dispozícii sú len za jednotlivé obce.

Komentáre k výsledkom volieb ilustrujeme dvomi článkami z webovej stránky spravodajskej televízie Tagesschau. 27. mája to bol článok „Päť zistení z komunálnych volieb“ (Fünf Erkenntnisse aus den Kommunalwahlen). Uviedol, že tieto voľby boli vnímané ako dôležitý test nálady pred krajinskými voľbami. Zistilo sa, že:

– sa zdá, že trend AfD sa obracia (dochádza k poklesu jej podpory – pozn. autora),
– strany nemôžu stavať „protipožiarne múry“ osamote,
– známy neonacista voličov nestraší,
– CDU sa môže postaviť proti AfD,
– Ľavica do jesene nenaberie dynamiku.

V ďalšom článku z 29. mája „Šesť dôležitých zistení z volieb v Durínsku“ (Sechs wichtige Erkenntnisse aus der Wahl in Thüringen) na začiatku položili tri otázky:

– Boli potrestané koalície (červeno-červeno-zelená v Durínsku a semaforová v Berlíne)?
– Stratili väčšie strany význam?
– Ako zhodnotiť výsledok AfD?

Za zistenia sa považovalo:

1. Bola vyššia účasť voličov, ale menej kandidátov.
2. O väčšine okresných správcov sa rozhodne až v druhom kole.
3. Voliči dôverujú úradujúcim predstaviteľom (môžu čerpať zo svojej pozície bez ohľadu na stranícku príslušnosť – pozn. autora).
4. Význam strán v samospráve naďalej klesá.
5. Vládne strany utrpeli straty.
6. Žiadny prelom zo strany AfD – ale súhlas na mnohých miestach.

Z článkov však cítiť pokrytectvo či až potláčaný strach pripustiť realitu pri hodnotení výsledkov AfD. Podivná je veta z prvého citovaného článku, že „nebola to len AfD, ktorá zaostala za svojimi očakávaniami“. Formálne zvíťazila podľa zisku hlasov i kresiel CDU, ale ako sme uviedli v tabuľke 1, AfD bola jediná strana, ktorá mala viac hlasov (asi o polovicu) ako v roku 2019. Menej hlasov získala vo veľkých mestách spolkovej krajiny. Po masívnej kampani proti nej bol nižší aj počet hlasov, než predpovedali niektoré prieskumy preferencií, pr. analýzy. Jej výsledky sú však úspechom na pozadí strát strán vládnych koalícií v Durínsku i v Berlíne, čo spôsobuje najmä pred voľbami do Európskeho parlamentu hľavybôľ tradičných strán. A o BSW sa radšej mlčí.

Hoci BSW kandidovala len v štyroch okresoch, stala sa podľa zisku hlasov i kresiel ôsmou najsilnejšou stranou. V okresoch dosiahla tieto výsledky:

– Sonneberg: získala 7,6 % hlasov, za čo bude mať v zastupiteľstve 3 kreslá zo 40. Umiestnila sa na piatom mieste AfD, CDU, Ľavica a Pro Son (regionálna skupine angažovaných občanov).
– Wartburg: získala 10,4 % hlasov a v okresnom zastupiteľstve bude mať 5 kresiel z 50. Skončila tretia po CDU a AfD.
– Greiz: získala 11, 1 % hlasov a v zastupiteľstve mať 5 kresiel zo 46. Umiestnila sa ako tretia za CDU a AfD.
– Gotha: získala 12,4 % hlasov a v zastupiteľstve bude mať 6 kresiel z 50. Skončila štvrtá po AfD, CDU a SPD).

Okrem toho BSW dosiahla aj prvé víťazstvo vo voľbách starostov. V mestečku Bleicherode (asi 10 000 obyvateľov) v okrese Nordhausen zvíťazil jej kandidát Robert Henning s 56,6 % hlasov už v prvom kole.

BSW sa bude uchádzať o miesta v durínskom Landtagu aj v krajinských voľbách 1. septembra. V tabuľke 2 uvádzame výsledky dvoch najnovších prieskumov preferencií strán pred krajinskými voľbami v Durínsku, v ktorých bola zaradená už aj BSW.

Tabuľka 2 Výsledky prieskumov preferencií politických strán pred krajinskými voľbami v Durínsku (v %)

Poznámky:
Ľav. – Ľavica
Zel. – Zelení
n – nie sú údaje.

Výsledky týchto komunálnych volieb nemožno preceňovať. Durínsko je „nová“ spolková krajina, kde sú horšie sociálno-ekonomické podmienky života ako v starých spolkových krajinách. Výsledky krajinských i komunálnych volieb v Durínsku sa odlišujú od spolkového „priemeru“ či trendov. Okrem toho patrí aj k menším spolkovým krajinám. Výsledky volieb teda nebudeme ďalej analyzovať v kontexte súčasnej politickej situácie v Nemecku, ktorá je značne neštandardná, lebo by to vyžadovalo oveľa dlhší text.

Chceli sme poukázať najmä na prvý volebný úspech BSW, hoci kandidovala len v menšej časti spolkovej krajiny a neoliberáli ju priam neznášajú, ale neradi ju vidia aj súperi – tradičné strany. Nezvykle pre politické analýzy uvedieme zaujaté osobné stanovisko na podporu S. Wagenknechtovej.

Zopakujem, to čo, čo som urobil už asi pred polrokom – znovu úprimne zaželám súdružke Sahre, jej spolupracovníkom i potenciálnym stúpencom veľa síl a ďalšie úspechy, tentokrát už v eurovoľbách.

(Celkovo 398 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter