Seymour Hersh: Mydlová opera na Ukrajine

Americký investigatívny novinár Seymour Hersh vo svojom blogu 27. júla 2023 prináša informácie, ktoré získal od spravodajskej komunity v USA. Spravodajcovia, s ktorými mal možnosť hovoriť, tvrdia, že Joe Biden ich poznatkom nedopriava sluchu.

Vojna na Ukrajine je stále intenzívna, 17. júla Ukrajina po druhýkrát zaútočila na Kerčský most spájajúci Krym s pevninským Ruskom a bezpilotné drony zostreľujú už aj nad Moskvou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj most považuje za legitímny vojenský cieľ. Ukrajina prvý raz zaútočila na most vlani v októbri pomocou bomby z nákladného auta, ale v priebehu siedmich mesiacov bol úplne opravený a uvedený do prevádzky. Najnovší útok dvojice ponorných bezpilotných lietadiel vážne poškodil most a zabil civilný mladý pár, ktorý tade práve prechádzal autom, a zranil ich dieťa. 

„Samozrejme, že to bola naša technológia,“ povedal Seymourovi Hershovi jeden americký úradník. „Drony boli diaľkovo navádzané a napoly ponorené – ako torpédo.“ Hersha zaujímalo, ako vyhodnotili možnú odvetu na útok zo strany Ruska. „Naša národná stratégia je taká, že Zelenskyj môže robiť, čo chce.

Dnes už vieme, že Putin zareagoval na druhý útok na most ukončením dohody, ktorá umožnila prepravu ukrajinskej pšenice a iných životne dôležitých plodín, čím sú zablokované prístavy v Čiernom mori a Rusko zintenzívnilo raketové útoky v Odese. Z Odesy a ďalších čiernomorských prístavov prúdilo do Európy oveľa viac ako len obilie a slnečnica. „Vývoz z Odesy zahŕňal nelegálne látky, ako sú drogy a ropa, ktorú Ukrajina dostávala z Ruska,“ povedal Hershovi nemenovaný spravodajca.

Dlho ohlasovaná ukrajinská protiofenzíva sa zatiaľ ukázala ako neefektívna. „Zelenskyj nemá žiadny plán, a my nemáme skutočnú predstavu o tom, čo si Zelenskyj a jeho okolie myslia. Ukrajina má najskorumpovanejšiu a najhlúpejšiu vládu na svete okrem Nigérie.“   

V americkej spravodajskej komunite sú niektorí, ktorí sa obávajú Putinovej reakcie na nedávne ukrajinské útoky bezpilotných lietadiel v centre Moskvy. „Bude ďalší Kyjev?“

Americká administratíva už mesiace rokuje o nákupe 155-mm delostreleckých granátov od pakistanskej armády. „Čo je cieľom? Aby v tejto vojne zomrelo viac ľudí? Americká strana a ukrajinská armáda už nerobia žiadne predpovede o úspechu v súčasnej protiofenzíve. Ukrajinská armáda sa nedostala cez prvú z troch ruských obranných línií. Rovnováha síl vo vojne sa nemení. Zdá sa, že Putin má, čo chce: prístup na Krym a do štyroch ukrajinských oblastí – Doneckej, Chersonskej, Luhanskej a Záporožskej –, ktoré Rusko anektovalo vlani 30. septembra. Ukrajina ich nemá a nemôže získať späť.“

Na bezpečnostnom fóre v Aspene v Colorade minister Blinken podľa New Yourk Times verejne odmietol akékoľvek reči o rokovaniach o prímerí pred súčasnou protiofenzívou a obvinil Rusko že používa pšenicu ako zbraň. Podobne obvinil Rusko, že používa ako zbraň svoje obrovské dodávky zemného plynu. Pritom prezident Biden vlani na jeseň povolil zničenie dvoch ruských plynovodov Nord Stream.

V nedeľu počas televízneho rozhovoru s Fareedom Zakariom pre CNN Blinken vyhlásil, že Putin už stratil vo vojne s Ukrajinou všetko, čo sa snažil dosiahnuť. „Jeho cieľom bolo vymazať Ukrajinu z mapy, odstrániť jej nezávislosť, jej suverenitu, pričleniť ju k Rusku. To sa mu nepodarilo. Teraz Ukrajina bojuje o to, aby získala späť svoje územie. Je to ťažké. Rusi postavili silnú obranu. Ale Ukrajinci bojujú za svoju zem, za svoju budúcnosť, za svoju krajinu, za svoju slobodu. Myslím si, že to je rozhodujúci prvok a to sa prejaví,“ vyhlásil v rozhovore Blinken. Realita je taká, že akákoľvek budúca dohoda s Ruskom, ak sa o nej bude rokovať, bude takmer určite zahŕňať nové vedenie v Kyjeve a tiež uzná ruskú kontrolu nad štyrmi anektovanými oblasťami. Zelenskyj, ak prežije, sa môže utiahnuť do svojho domu vo Forte di Marmi, plážovom mestečku v Toskánsku, ktorý kúpil za 4,2 milióna dolárov v roku 2015, štyri roky predtým, ako sa stal prezidentom.

Koncom júna šéf žoldnierskej Wagnerovej skupiny vyhlásil „Pochod spravodlivosti“ na Moskvu, čo vyvolalo veľké nadšenie na Západe. Nie je známe, ako túto udalosť formálne zhodnotila CIA, ale existujú seriózni spravodajskí experti na Rusko, ktorí upozornili na dôležitý moment: podľa nich je Putin ruský fundamentalista, ale Wagnerova skupina ho nepovažuje za dostatočného fundamentalistu. Chceli, aby si podmanil nielen Ukrajinu, ale aj západnú Európu až k Lamanšskému prielivu. Putin to odmietol. V tom vidia možný spor. Ruská história je plná takýchto nástrah. Spýtajte sa Leva Trockého.

Spracované podľa blogu Seymoura Hersha

Na úvodnom foto Seymour Hersh. Zdroj: Wikimedia.org

(Celkovo 566 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter