Diskusia Ladislav Hohoš a Eduard Šebo ml.

Výmena názorov k článku E. Šeba ml. Kto zaplatí ukrajinský účet – ľudsky, ekonomicky i politicky? prebehla na facebookovej stránke Slova. Myslíme si, že by mohla zaujímať aj tých našich čitateľov, ktorí na Facebooku nie sú.

Ladislav Hohoš
Pán Šebo, USA sa už sťahujú, ešte z EÚ vydrancujú, čo sa dá. Vojnu na Ukrajine hodili na plecia EÚ. Nie NATO, lebo západní vojaci v avantúre Poľska a užitočných idiotov bojovať nebudú. Voľby 30. 9. sú o tom, aby medzi interventmi neboli aj slovenskí vojaci. Poľská akcia nebude krytá čl. 5. EÚ bez USA nie je schopná vytvoriť 300-tisícovú armádu, ktorá by sa mohla postaviť RF. Ani netreba, lebo Putin nikdy nechcel obsadiť a okupovať Ukrajinu. Zabezpečí časť územia s ruským obyvateľstvom vrátane Čierneho mora. A zachráni časť Ukrajiny pred Black Rock (černozem) a lúpežnými nájazdmi iných západných nezištných pomocných organizácií. Pokiaľ bude trvať os Moskva-Peking, kolektívny Západ nevyhrá.

Eduard Šebo ml.
Nezdá sa, že armáda Spojených štátov amerických by sa z EÚ sťahovala – skôr presne naopak. Počty príslušníkov americkej armády v EÚ sa zvyšujú, počty americkej vojenskej techniky narastajú obdobne a vojenská technická infraštruktúra krajín strednej a východnej Európy sa zosúlaďuje s potrebami americkej armády (vzletové dráhy a vybavenie letísk, logistické uzly…).

To, že vlády krajín EÚ si nechajú vydrancovať svoje verejné rozpočty na americké zbrane a nákup skvapalneného amerického plynu, prípadne jadrového paliva, je zrejmé. Je to však dôsledok vyprázdnenia európskej politiky a taktiež prejav jej nemohúcnosti v konfrontácii s americkými cieľmi a požiadavkami.

Voľby 30. 9 nebudú o tom, či medzi interventmi budú slovenskí vojaci – to by najprv slovenská armáda musela mať aspoň dáku bojaschopnosť ,o čom dosť pochybujem. Armádnu techniku nemá – buď ju darovala ukrajinskej armáde alebo ju nakúpila z USA bez vojenskej výbavy (vrtuľníky), prípadne čaká na jej dodanie z USA (F16-stky – akurát, že ku nim nebude mať vycvičených pilotov). Domnievam sa, že vláda USA o tejto slovenskej realite vie a nepotrebuje ju veľmi meniť, nakoľko so slovenskou armádou sotva počítajú.

Poliaci pokojne môžu postaviť armádu, ktorá bude mať 300 000 vojakov. Je to 40 miliónová krajina. Problém vidím iba v tom, že netuším, odkiaľ chcú takúto obrovskú armádu financovať. Ale Kaczyński a spol. sa asi neboja výšky štátneho dlhu, prečo sa nezadlžiť a nezahrať sa na veľmoc, ak má kto požičať…

Čo chcel alebo nechcel Putin na Ukrajine, je úplne irelevantné vo vzťahu k záujmom Poľska. Poliaci snívajú svoj sen o veľkom Poľsku už stáročia. Podobne, ako Maďari o tom, že obnovia ,,svoje“ staré dobré Uhorsko. Jedno aj druhé je odsúdené na neúspech, ale oni to pravdepodobne budú skúšať tak či tak.

Na ,,os Moskva-Peking“ by som sa veľmi nespoliehal. Číňania sú veľmi pragmatickí politici. Ak by politicko-ekonomicko-vojenské náklady partnerstva s Rusmi prevýšili výhody, s veľkou pravdepodobnosťou by ho okamžite opustili. Ale súhlasím s vami v tom, že nateraz toto partnerstvo dáva nielen zmysel – ale z geopolitického pohľadu je priam nutnosťou, ak nemajú čeliť sile a záujmom Spojených štátov amerických (prípadne celému politickému západu a jeho spojencom) samostatne. Samozrejme, to ,,samostatne“ znamená bez významného a silného geopolitického partnera, nakoľko množstvo krajín sveta sa má v úmysle orientovať na Čínu, no iba zopár z nich môže meniť hru. Hráčmi sú v tomto zmysle iba Rusi, Indovia, Brazílčania, Iránci a v určitých smeroch aj Saudi a Juhoafričania. Mne z toho však vychádza, že Rusi nie sú jediní možní partneri pre Čínu a nemyslím si, že by sa na to Číňania pozerali inak.

Ladislav Hohoš
Možné sú viaceré scenáre, je potrebná kvalifikovaná diskusia. Náš mediálny mainstream iba preberá propagandu jednej strany, „pisálkovia“ akurát vedia slušne prekladať z angličtiny. Nahnať 300 tisíc vojakov Poliaci môžu, ale nie perfektne vycvičených a vyzbrojených. Mám určité dôvody predpokladať, že kompradori uvažovali/uvažujú o nasadení našich vojakov na základe požiadavky zvonku. Jednu jednotku na zahraničné misie máme. Naša účasť (napr. v Iraku) mala/má malý vojenský, ale dôležitý politický význam. Podobne ako odmietnutie dodávať zbrane Ukrajine, opäť viac politické gesto, lebo veľa toho už nemáme. Víťazom je predbežne Čína. Takto nejako bude vyzerať multipolarita, križovatka viacerých záujmov. Kolektívny Západ už nemôže jednostranne diktovať ani v Nigeri. Globálnych aktérov je/bude iba niekoľko málo. RF sa ubráni a vybojuje si svoje postavenie. EÚ pravdepodobne nebude globálnym hráčom, ak ostane satelitom, môže sa rozpadnúť. Politika USA ohľadom NATO sa po voľbách môže zmeniť. Už dnes je jasné, že Poliaci nemôžu počítať s čl. 5. Samozrejme, veštiť neviem, sú to iba možné varianty.

Eduard Šebo ml.
Súhlasím, že Poliaci nebudú mať 300 000 profesionálnych vojakov so slušným výcvikom zajtra. Ale potenciálne ich mať v čase môžu. Je to iba vecou financií, výcviku a organizácie.

Zdá sa, že sa zhodneme, že slovenská armáda je vojensky úplne bezvýznamná. Podobne je na tom slovenská diplomacia. Je to smutné, no nie je to nič prekvapujúce. S výnimkou – aj to platnou iba pre teraz – je slovenský nesúhlas s uznaním existencie Kosova ako suverénneho štátu.

Politicky je SR bezvýznamná, obdobne ako je jej armáda či schopnosti jej diplomatických zastúpení. Aj to je pre mňa smutné, ale tiež je to faktografické. V čom sa aktivita predstaviteľov SR na medzinárodnom poli od vzniku SR javí ako smerodajná alebo aspoň ako prínosná? Veď naša slovenská politická verchuška má zjavné problémy čo i len pomenovať záujmy SR v zahraničí, nieto pomáhať ich realizácii.

Kolektívny Západ slabne. Je to dôsledok sociálnych a hospodársko-ekonomických zmien, ktoré predurčujú budúcu silu tých-ktorých spoločností, resp. štátov. Absurdné politické pomery západných krajín tento proces iba urýchľujú, nemohli by ho však zastaviť tak či tak.

(Celkovo 379 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Diskusia Ladislav Hohoš a Eduard Šebo ml.

  • 17. augusta 2023 at 6:11
    Permalink

    Toto je o čom? Dvaja neinformovani sa bavia v krčme.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter