Nová publikácia: Trianon a Slovensko

Jozef Beňa, Karel Shelle: Trianon a Slovensko, Hranice Československa na Slovensku podľa Trianonskej mierovej zmluvy, Vydavateľstvo KEY Publishing, Brno 2023, 347 strán.

Editori habilitovali, resp. inaugurovali na Univerzite Komenského v Bratislave, resp. na Masarykovej Univerzite v Brne – vo vednom odbore dejiny práva . Publikácia vznikla v spolupráci s The European Society for History of Law.

Je prvým dielom v slovenskej odbornej historiografii, ktoré prináša čitateľom kompletný a štruktúrovaný súbor dokumentov z Parížskej mierovej konferencie 1919 – 1920 zaoberajúcich sa problematikou južných hraníc Slovenska.

Ďalšou prioritou práce je, že obsahuje reprodukciu prejavov vedúceho maďarskej delegácie v Paríži v slovenskom preklade.

Oblúk historického vývoja zastrešuje zákon o Trianone, ktorý prijal maďarský parlament pri príležitosti 100. výročia podpísania mierovej zmluvy.

Dielo má ambíciu stať sa hodnotným príspevkom k problematike maďarsko-slovenských vzťahov. Môže sa stať aj podnetom pre preskúmanie tejto problematiky v súčasnosti, keď tieto vzťahy zažívajú určité napätie či komplikácie.

(Celkovo 513 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Nová publikácia: Trianon a Slovensko

  • 20. augusta 2023 at 10:25
    Permalink

    Už viac ako sto rokov chodíme okolo Trianonu s najväčšou opatrnosťou, po špičkách. Alebo sa nechávame strhnúť k urazeným či siláckym reakciám (tanky na Budapešť!) Je načase postaviť sa tomu priamo, s triezvym pohľadom a náležitou argumentačnou výbavou. Podobné publikácie by to mohli uľahčiť.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter