Znásilnené ženy, bujaci a Fico do basy!

Prezidentka Čaputová v prejave v NR SR ocenila úprimnosť Roberta Fica – že prijatie trestného zákona je mocenský akt. Opozícia tvrdí, že ide o právo, preto zvoláva mítingy, na ktorých je od toho prvého až do posledného (nech sa uskutoční kedykoľvek) jej ústredným heslom „Fico do basy“. Čisto právne a odborne :).

Hovorkyňa právneho a odborného postupu poslankyňa Kolíková vyzýva Ústavný súd, že teraz sa môže ukázať! Ak prezidentka namietne obsah zákona pred Ústavným súdom, ten má na rozhodovanie 60 dní. Očakáva sa však jeho okamžité rozhodnutie, aby zákon 15. marca nevstúpil do platnosti. Lenže okamžité rozhodovanie ÚS nemá žiadnu oporu v zákone, preto sa má podľa Kolíkovej Ústavný súd ukázať. A ak nie? Prehovorí ulica, veď ide o právo?

Ilustrácia: Ľubomír Kotrha

To je však ešte budúcnosť – po prijatí zákona v NR SR podľa platných pravidiel predseda vlády schválený zákon podpíše do 15 dní od prijatia. Lehota plynie, opozícia nervóznie. Prezidentka Čaputová už vyhlásila, že urobí všetko, aby zákon nenadobudol účinnosť. To isté v opačnom garde vyhlásil predseda vlády Fico.

Medzitým sa rozhorel boj o ženy, ktoré muži zneužívajú a znásilňujú. To je osobitná kapitola v spoločnosti presýtenej telesnosťou  a užívaním a za každú cenu. Za múrmi bytov sa odohrávajú drámy, ktoré isto neuzrú svetlo sveta, ako novinárka som si vypočula množstvo príbehov. Znásilňované ženy však obyčajne nechceli, aby som tie strašné zážitky zverejňovala. Pýtala som sa, prečo to trpia. „Kam by som išla? A s deťmi?“ Toto nevyrieši nijaký trestný zákon, už dlho a nezvratne je znásilnená celá spoločnosť. Bujaci si vlastne chcú len „bezpečne“ vykonať svoju potrebu, ako to denne a v každú hodinu vidia vo všetkých kanáloch a zvratkoch… Útočí sa aj na nezrelé deti, sú síce telesne vyspelé, ale osobnostne stále bezbranné. Obeťami sú ony a ženy. Na ich sociálnu situáciu a odkázanosť by sa mal štát pozrieť, ale aj na sexuálne násilie, ktoré vysielateľom tak dobre vynáša… (Inak, umelecky vynikajúco stvárnil túto okolnosť seriál RTVS z roku 2015 Tajné životy.)

Vráťme sa k právu a poslankyni Kolíkovej. Vyzýva predsedu vlády, aby sa neskrýval za Čaputovej sukňu, aby mohla rozhodnúť o zákone. Lebo teraz ide o čas. Právo totiž predsedovi vlády predpisuje podpísať a odoslať prezidentovi republiky do 15 dní, nie bezodkladne, ako si myslí bojovník za právny štát  a predseda KDH Majerský. Prezidentka môže po tejto lehote vrátiť zákon do parlamentu a umožniť opravu, na ktorú upozornili znásilnené ženy (a politicky ju do hry dostali médiá). Dostali sa tým trochu do pasce – ak prezidentka zákon nepodpíše, tak opravu neumožní. Médiá a mítingy však vysvetlia, že ide o vyšší princíp, záchranu Lipšica a „čestných vyšetrovateľov našich chlapcov“. Prezidentka však musí využiť všetky ústavné možnosti – teda zákon nepodpísať, vrátiť, parlament veto prelomí, a až potom sa môže obrátiť na Ústavný súd. Tikajú hodiny.

Poslankyňa Kolíková avizuje, že sa môžu zvolať ďalšie mítingy, ktoré vyvolajú tlak, aby Fico trestný zákon podpísal. Médiá sa trošku zapotia, aby vysvetlili malému a zbabelému národu, či ide aj o tie znásilnené ženy, ale zvládnu to. Ale predpokladajme, že by všetko klaplo, Čaputová zákon dostane a nepodpíše, poputuje do Košíc a Ústavný súd námietku prijme – a nerozhodne okamžite, lebo má na to 60 dní. Samozrejme, to je len teoretický predpoklad, nikto nemôže prejudikovať, ako a kedy sa ústavní sudcovia rozhodnú – dokonca ani právna expertka sasky Kolíková. Téma ďalšieho mítingu bude jasná: Ústavný súd zlyhal! Všetci do basy, samozrejme, Fico prvý!

(Celkovo 762 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter