Mravné fiasko

Vo Federálnom zhromaždení ČSFR bol pripravený zoznam odhalených spolupracovníkov Štátnej bezpečnosti. Lustračná komisia ho mala k dispozícii, poslanci sa s ním mali zoznámiť na spoločnej schôdzi oboch komôr parlamentu. Pamätám si, ako som cez víkend doma čítala pripravenú predkladaciu správu a zostala v šoku – o tom, koho na schôdzi odhalia (a tým vyrieknu nad ním spoločenský ortieľ), členovia lustračnej komisie hlasovali. Prihlásila som sa teda do rozpravy a pýtala sa, či o tom škandalóznom postupe ostatní poslanci sú informovaní a iba my, poslanci porazenej strany o tom nevieme. Lebo to predsa nie je možné, aby si takto osobovali rovní medzi rovnými právo rozhodovať. Skrátka, mravne ma to rozhorčilo.

„Když se to stalo, tak to možné je,“ odpovedal mi zvysoka poslanec za OF, lebo si to mohol dovoliť. Vedel, že za tú aroganciu sa mu nič nestane, naopak, odmenia ho potleskom (stalo sa).

A to je odpoveď aj na otázku, ako je možné teraz tak bagatelizovať a presmerovať debatu o ohavnom čine atentátnika. Úmyselne sa miešajú opovrhnutia hodné vyhrážky s politickým zločinom, ktorý mal zhodiť demokraticky zvolenú vládu, lebo sa opozícii, médiám a atentátnikovi, živenému z týchto splaškov, nepáči. Cieľom nemala byť vražda (či poranenie) jedného človeka, ale celej vlády, zrodenej po voľbách. Už chýba iba dohoda obvineného C. o vine a treste, kde by udal Roberta Fica, že ho na tento skutok nahovoril… To predsa nie je možné! No ale – keď sa to deje, tak to možné je. (Úmyselne preháňam, aby sme videli tú absurditu.)

A možné to je preto, že si majitelia pravdy osobujú právo rozhodovať bez strachu o spoločenské vylúčenie. Aké spoločenské vylúčenie, keď im verejný priestor, kde by sa to mohlo a malo morálne a mravne odohrať, patrí takmer bezo zvyšku?

Zvykli si beztrestne útočiť. K tomu velikášstvu ich oprávňuje pocit, že im chrbát drží niekto, koho nemusíme mať radi, ale musíme sa ho báť.  

Musíme?!

(Post scriptum: po rokoch som sa dozvedela, že ten arogantný poslanec spáchal samovraždu.)

Ilustrácia: Ľubomír Kotrha

(Celkovo 986 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

  1. A preto sa bojíte vysloviť/napísať to meno NAHLAS, občanom treba otvárať oči. Ešte že ten obrázok má vypovednú hodnotu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter