Keby Borisa Kollára nezvolili, nemuseli by ho odvolávať

Súčasná kauza Borisa Kollára je okrem iného názorným príkladom toho, že politické záujmy sú nadradené všetkým tým často prezentovaným hodnotovým postojom. Nie je to prekvapujúce, pretože politika takto funguje. Súčasne je to aj názorná ukážka pokrytectva mnohých politikov.

Demokrati žiadajú  Kollárov odchod z politiky a podarilo sa im získať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR o odvolaní Borisa Kollára z jeho funkcie. „Násilie na ženách je neprijateľné,“ uviedla podpredsedníčka Demokratov Andrea Letanovská na tlačovej konferencii. Kollár bude odvolávaný, ale jeho odvolávanie by vôbec nebolo nutné, keby tento problematický človek nebol vôbec zvolený do funkcie predsedu NR SR.

Predseda NR SR Boris Kollár na snímke z jeho FB

Na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady SR pre toto volebné obdobie bol 20. marca 2020 za predsedu NR SR zvolený Boris Kollár, predseda hnutia Sme rodina. V tajnej voľbe predsedu NR SR ho podporilo 106 poslancov, proti bolo 28 poslancov a piati sa zdržali.

V rámci rozpravy sa k jeho kandidatúre vyjadril len jeden poslanec – Robert Fico. Uviedol, že Boris Kollár bol legitímne zvoleným poslancom a má plné právo sedieť v Národnej rade SR. Súčasne ale upozornil na ústavne významné postavenie predsedu NR SR, najmä vo vzťahu ku kontroverzným informáciám o minulosti Borisa Kollára. Pýtal sa vládnych poslancov, prečo na túto funkciu nominovali práve Borisa Kollára. Pýtal sa, či nie je možné nájsť niekoho, kto nemá spoločné fotografie s mafiánmi, nevhodnú esemeskovú komunikáciu s pätnásťročnou dievčinou z Čistého dňa, kontakty „so ženou, ktorá je dnes obžalovaná z vraždy“ a podobne. Fico tiež poukázal na to, že podľa údajov kontrarozviedky z roku 1990 sa Kollár podieľal na  dovoze asi 6 kg ťažkých drog na územie Slovenska. Taktiež upozornil: „Automaticky z titulu funkcie má previerku na prísne tajné. Budú sa k nemu dostávať všetky informácie tajného charakteru vrátane všetkých informácií, ktorými disponuje SIS alebo ďalšie tajné služby. Je to druhý najvyšší post v tomto štáte.“ Fico hovorí: „Prosím, Národná rada si môže vybrať za predsedu Národnej rady, koho chce. Ale teraz sa bavíme o vážnom bezpečnostnom riziku. Prečo ste si z 95 ľudí nevybrali niekoho iného?… Pýtam sa, prečo trváte na voľbe takéhoto kandidáta? Tu nejde o vnútorný slovenský politický život. Tu ide aj o pohľad na Slovensko zo zahraničia.“

Na tieto slová reagovali faktickými poznámkami Dostál, Cigániková, Baránik, Sulík, Osuský, Šipoš v podstate s tým istým odkazom. Ako si Fico môže dovoľovať niekoho označovať za mafiána, keď on je sám najväčší mafián. Janka Cigániková povedala: „Boris má chyby, ale ľudia ho zvolili.“ Nepovedala ale, prečo si ho oni chcú zvoliť za predsedu Národnej rady. To už nebola vôľa voličov, ale len ich politické rozhodnutie! Poslanci, ktorí reagovali na vystúpenie Fica, sa nevyjadrili k žiadnej z výhrad, ktoré Fico uviedol, neuviedli žiadne dôvody, prečo navrhli Kollára za predsedu NR SR. Nezaujímala ich Kollárova minulosť, ani to, že bude mať prístup k tajným informáciám. Vytvorili koalíciu a mali pocit, že svet je gombička. 

Žiadne argumenty ani nemali, pretože to bol len a len výsledok politických dohôd. Ich prioritným cieľom bolo odstaviť Fica a na to potrebovali aj Borisa Kollára a najmä jeho poslancov. Žiadne hodnotové alebo programové prieniky nikoho nezaujímali. Bolo nutné uspokojiť „všetkých potrebných“ a záujmy krajiny boli v tomto prípade až na druhom mieste. Vzniknutá koalícia prakticky vôbec neriešila, ako chcú spravovať krajinu a len sa tešili zo svojho Pyrrhovho víťazstva, za ktoré teraz platíme všetci.

Keď poslanci bývalej vládnej koalície hovoria, že násilie na ženách je neprijateľné, majú pravdu. Prečo ale pre nich bola prijateľná sexistická komunikácia Kollára s 15-ročnou dievčinou z Čistého dňa? „Vysukaaaaame saaaaaaaa“ písal Boris Kollár podľa ním poskytnutého prepisu komunikácie. Kde mali v tomto prípade ukryté svoje morálne hodnoty Letanovská, Mierna, Šipoš a ďalší?

Kollára potrebovali a nemali žiadny morálny problém zvoliť tohto pochybného človeka za druhého najvyššieho ústavného činiteľa v krajine. A teraz, keď ho už nepotrebujú, sa stavajú do pozície strážcov spravodlivosti a všetkých ďalších hodnôt. Tie ale používajú účelovo, len keď sa im to hodí. Toto je jeden z dôležitých odkazov končiacej vládnej koalície.

(Celkovo 406 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Keby Borisa Kollára nezvolili, nemuseli by ho odvolávať

  • 30. júna 2023 at 7:23
    Permalink

    Končiaca koalícia? Hm, nevzlietne v prípadných voľbách s menším preperením ako vták Fénix a nebude ešte horšia????

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter