Robert Hajšel: Slovenská vláda bude musieť zabojovať o investície do jadra  

Európsky parlament vo svojom výbore pre energetiku a priemysel schválil tento týždeň reformu trhu s elektrinou, 𝐚𝐥𝐞 𝐣𝐚 𝐬𝐨𝐦 𝐣𝐮 𝐚𝐤𝐨 𝐣𝐞𝐝𝐢𝐧𝐲́ 𝐡𝐥𝐚𝐬𝐮𝐣𝐮́𝐜𝐢 𝐩𝐨𝐬𝐥𝐚𝐧𝐞𝐜 𝐳𝐨 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐚 𝐧𝐞𝐩𝐨𝐝𝐩𝐨𝐫𝐢𝐥, pretože aj keď zahŕňa niektoré pozitívne kroky, táto podoba je pre existujúce jadrové elektrárne z hľadiska investícií u nás nepriaznivá.

Reformu si vyžiadali obrovské nárasty a skoky cien elektrickej energie, ktorých svedkami sme boli za uplynulé dva roky od počiatku energetickej krízy a vojny na Ukrajine. Práve táto reforma mala zabrániť opakovaniu takýchto veľkých skokov cien energií, zaistiť garantovaný príjem pre výrobcov elektriny dokonca aj vtedy, keď sú ceny na trhu nízke a zasa, naopak, zabezpečiť, aby sa nadmerné zisky pri vysokých cenách prerozdelili medzi koncových spotrebiteľov, vrátane domácností a investovali do rozvoja obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie.

Bohužiaľ, aj napriek môjmu úsiliu a úsiliu niektorých ďalších kolegov schválená podoba reformy v europarlamente iba čiastočne napĺňa tieto ciele a v prípade zabezpečenia investícií do jadrovej energie sa to týka iba nových jadrových zdrojov.

Parlamentom schválená legislatíva neobsahuje ustanovenia, umožňujúce investíciami financovať „upgrade“ už existujúcich jadrových elektrární, ktorý by predĺžil ich životnosť aj o 20 rokov.

Možnosť investovať aj do existujúcich jadrových rektorov je pritom veľmi dôležitá, keďže na Slovensku zatiaľ nepadli potrebné rozhodnutia, či sa bude investovať skôr do výstavby nových jadrových reaktorov alebo do predlžovania životnosti starších reaktorov v Jaslovských Bohuniciach. Preto som sa ako jediný stály člen výboru pre energetiku zo Slovenska snažil v rokovaniach prispievať k tomu, aby nový dizajn trhu s elektrinou nediskriminoval žiadne jadrové reaktory, ani tie staršie.

Slovensko si jednoducho ešte dlho nedokáže potrebné množstvo elektriny vyrobiť iba z obnoviteľných zdrojov. Bez jadra, ktoré sa dnes podieľa na výrobe elektriny viac ako 70 percentami, si nemožno vyrovnávanie energetickej sústavy a ani ďalšiu dekarbonizáciu slovenskej ekonomiky ani predstaviť.

Ničomu ale nie je koniec, pretože reformu treba dohodnúť aj medzi členskými štátmi v Rade EÚ, kde o tejto veci budú rokovania pokračovať na jeseň. Stále je nádej, že konečná podoba reformy bude zodpovedať aj našej krajine a jej energetickému mixu.

(Status na FB 21. júla 2023)

(Celkovo 79 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter