Výstava: Vladimír Mináč, Slovenské národné povstanie

„Aká je naša národná pamäť? Kde sú ukryté naše vzpruhy a kde ťarchy. V čom je osobitosť pohybu našich dejín? A – bojím sa to opýtať: aký je ich zmysel? Naša národná pamäť je neuveriteľne mladá.“

                                                               Vladimír Mináč: Tu žije národ / 1965

Na vernisáži výstavy okrem iných stručne, ale obsažne povedal, čo treba, profesor Jozef Leikert, predseda Klubu umelcov, spisovateľov a historikov pri ÚR SZPB:

„Táto výstava nie je oslavou Vladimíra Mináča – ako sa môže zdať niektorým neprajníkom – ale len pripomenutím, že Slovensko malo Vladimíra Mináča. Mináča – spisovateľa a brilantného esejistu, Mináča – matičného funkcionára, Mináča – poslanca, ale aj Mináča – protifašistického bojovníka, ktorý prežil útrapy druhej svetovej vojny v koncentračných táboroch Mauthausen a Dachau.

Táto výstava je predovšetkým poctou Slovenskému národnému povstaniu a protifašistickému odboju na Slovensku a sčasti aj v Čechách. Táto výstava je holdom všetkým umelcom, ktorí svojím majstrovstvom a fortieľom zachytili jednu z najslávnejších udalostí slovenských dejín. A to môžeme povedať bez rozdielu, či sme viac alebo menej zástancovia SNP. Jedno je isté: Povstanie ukázalo svetu, že Slovensko s fašistickou rozpínavosťou nesúhlasilo a odvážne sa postavilo v rámci možností na odpor.

Vážme si a majme v úcte všetkých, ktorí obetovali svoje životy, vážme si a majme v úcte všetkých tvorcov, ktorí výtvarne, literárne, hudobne, filmovo či nejako inak spracovali povstaleckú tému. Nemali by sme sa prísne pozerať na dobu, v ktorej diela vznikali, ani špekulovať či ich umelci vytvorili celkom úprimne, alebo viac na objednávku. Pozerajme sa na diela ako na kultúrne dedičstvo, ktoré tvorcovia zanechali ďalším generáciám.

Čas je najlepší kritik a dobré umenie prežije dlhé roky, rovnako ako dlhé roky prežije v spomienkach dobrý človek. Náš život stavajme na dobrých ľuďoch a na dobrých dielach.“

Na výstave návštevník môže vzhliadnuť maľby, grafiky, knižné ilustrácie, plagáty, známkovú tvorbu, medailérsku tvorbu, mince, muzeálne predmety, ako aj umenovedné publikácie a dokumentáciu. Veľkú väčšinu tvoria umelecké diela, ktoré sú majetkom autora, jeho rodiny či zo súkromných zbierok.

 Vymenovať všetkých výtvarníkov a iných tvorcov (odhadom ich je okolo sedemdesiat), ktorí nejakým spôsobom stvárnili dnes už tému Vladimír Mináč či Povstanie (ale aj mnohé iné osobnosti – Nálepka, Dubček, Štúr, Clementis) by bolo asi neprehľadné, vybrať iba niektoré mená neférové voči ostatným. Takže najlepšie je ísť si výstavu pozrieť.

Na pozvánke na výstavu je uvedených viacero spoluorganizátorov. Žiada sa však povedať, že sa uskutočnila (ako viaceré iné podobné podujatia) najmä vďaka neúnavnému úsiliu PhDr. Ladislava Skraka, predsedu Klubu výtvarných umelcov a teoretikov.

Výstava je otvorená denne od 10.00 do 18.00 h, potrvá do 31. augusta 2012.

Úvodný obrázok: Orest Dubay, detail

FOTOGALÉRIA


František Kudláč: Vladimír Mináč


Alexander Trizuljak: Národný umelec Vladimír Mináč


Slavomír Brezina: Partizáni v slovenských horách


Štefan Bubán: Vďaka vám…


Teodor Baník: Kapitán Ján Nálepka


Alina Ferdinandy: Vladimír Clementis


Účastníci vernisáže

(Celkovo 6 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter