Dňa 19. apríla 2018 sa konalo pojednávanie na Okresnom súde Bratislava II ako miestne príslušnom súde, ktorý pojednával o žalobe rodiny pozostalých po autorovi, národnom umelcovi, akad. sochárovi Jánovi Kulichovi voči Vojenskému historickému ústavu v Bratislave. Rozhodlo o tom, že: „Žalovaný je povinný odstrániť neoprávnené zásahy a uviesť dielo do pôvodného stavu.“ Sudkyňa Oľga Nižňanská rozhodla zároveň tiež o tom, že sa má tak stať do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku. Rozsudok zatiaľ nenadobudol právoplatnosť, Vojenský historický ústav sa proti nemu podľa jeho advokáta odvolá.
Dukliansky pamätník so súsoším Jána Kulicha Žalujem. Foto Peter Zelizňák / Creative Commons
Vo svojom rozhodnutí a zdôvodnení tohto rozsudku zrejme plne dala za pravdu tým ustanoveniam a argumentom autorského práva (ide o tzv. osobnostnú súčasť občianskych práv), ktoré hovoria o tom, že autor sa svojich autorských práv nemôže úplne vzdať, čo znamená, že ani vlastník diela nemôže svojvoľne poškodiť alebo zničiť akékoľvek dielo bez toho, aby takýto stav nebol posúdený, resp. aby v zmysle princípov vymožiteľnosti práva nebolo potrebné vykonať nápravu v prípade poškodzovania práv autora. Vojenský historický ústav v prípade rozsiahlych úprav pamätníka na Dukle (štátna symbolika) svojvoľne premiestnil ústrednú plastiku autora Jána Kulicha do interiérových priestorov Vyhliadkovej veže v areáli pamätníka bez toho, aby si vyžiadal stanovisko autora tohto diela, ktoré možno považovať za jedno z najvýznamnejších v európskom sochárstve v téme protifašistického boja a druhej svetovej vojny.
V časopise Bojovník, ako aj v Slove sme informovali o tomto probléme, pričom už v závere roka 2014 viaceré výtvarné osobnosti, umenovedci a širšia verejnosť namietali voči riešeniam, ku ktorým pristúpil Vojenský historický ústav. K náprave boli vyzvané zainteresované subjekty a v ďalšej etape takéto riešenie požadovali na ministerstve obrany aj účastníci petície ad hoc. Bol som predsedom tohto petičného výboru.
Aj v súčasnosti vyzývame Vojenský historický ústav, aby seriózne pristúpil k náprave veci, a to tým viac, že sa autor diela nevyhnutnej nápravy nedožil. Zároveň upozorňujeme, že sa žalovaná strana domáhala „politického“ posúdenia danej veci, a to od odbojárskej reprezentácie. V tejto súvislosti pripomíname, že takéto vyjadrenia slovenské umenie nepozná.
Autor, PhDr. Ladislav Skrak, tajomník Klubu umelcov, spisovateľov a historikov pri ÚR SZPB a predseda Klubu výtvarných umelcov a teoretikov
SÚVISIACE
Stanovisko k odstráneniu súsošia Žalujem na Dukle
Načo je nám Kulich?