Slavín prvý raz bez účastníkov odboja

V stredu 4. apríla si Bratislavčania pripomenuli 73. výročie oslobodenia svojho mesta od fašizmu a nacistickej okupácie na dva razy. Okolo obeda na Slavíne, kde je pochovaných 6 845 Červenoarmejcov, ktorí padli v bojoch o hlavné mesto Slovenska a priľahlé oblasti. Druhé zhromaždenie sa konalo popoludní pri Soche víťazstva dolu v meste na Námestí Eugena Suchoňa.

 

1_slavin._premier_peter_pellegrini_s_viacerymi_statnymi_tajomnikmi_ministri_uz_cestovali_do_sabinova_na_vyjazdovom_rokovani_vlady.jpgPremiér Peter Pellegrini zavítal na Slavín s viacerými štátnymi tajomníkmi ešte pred konaním oficiálneho zhromaždenia. Jeho ministri v tom čase už cestovali do Sabinova na dvojdňové výjazdové rokovanie vlády.

2_slavin_na_improvizovanej_tlacovej_besede_sa_novinari_pytali_noveho_premiera_na_vsetk.jpgV úvode improvizovanej tlačovej besedy Pellegrini o. i. vyhlásil: „Sme svedkami akoby tichej renesancie zvrátených ideológií, ktoré sa nám opäť vracajú do politického života, aj napriek tomu, že 73 rokov Európska únia a jej krajiny žijú v mieri… Musíme si položiť otázky, čo robíme zle, kde sa stala chyba, že časť mladých ľudí napriek tomu, že žijeme v prosperite a demokracii, predsa len inklinuje k týmto ideológiám, ktoré nemajú miesto v modernej dobe.“

Novinári sa však pýtali nového predsedu vlády na všetko možné, len nie na historický význam oslobodenia Bratislavy pre súčasnosť.

3_na_slavin_prisli_stovky_bratislavcanov._-a.jpgNa oficiálnu časť osláv na Slavíne prišli desiatky až stovky (zo tri?) Bratislavčanov, poslanci Národnej rady iba za tri kluby: Smer-SD, SNS a Sme rodina, predstavitelia diplomatických misií Ruska, Bieloruska, Kazachstanu, Azerbajdžanu, Číny a ďalších krajín. Vari prvý raz nebol už prítomný nik z priamych účastníkov protifašistického odboja. Prišli však ich deti, vnuci, sympatizanti a po rokoch sem zavítala školská mládež.

4_na_pietnom_aktre_sa_zucastnil_aj_byvaly_prezident_ivan_gasparovic_ktory_ako_prvy_prezident_prelomil_ignoranciu_najvyssich_ustavnych_cinitelov_pri_navstevach_slavina.jpg

Na pietnom akte tradične nechýbal ani bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, ktorý ako prvý prezident prelomil pred rokmi ignoranciu najvyšších ústavných činiteľov voči návštevám Slavína pri výročiach oslobodenia.

5_slovenski_nocni_vlci_sa_vratia_na_slavin_5._maja_ked_aj_so_svojimi_kamaratmi_z_ruska_a_dalsich_europskych_krajin_absolvuju_na_motorkach_cestu_vitazstva_z_moskvy_az_do_berlina.jpg

Slovenskí Noční vlci sa vrátia na pamätnú mohylu nad Bratislavou 5. mája, keď aj so svojimi kamarátmi z Ruska a ďalších európskych krajín absolvujú na motorkách cestu víťazstva z Moskvy až do Berlína. Najväčšie problémy majú každý rok pri prechode cez Poľsko, kde ich doslova šikanujú.

6_slavin_rusky_velvyslanec_alexej_fedotov_pri_prejave_na_slavine.jpg

Ruský veľvyslanec Alexej Fedotov pri úvodnom prejave zdôraznil, že na celom Slovensku doteraz registrujú 63 517 hrobov padlých príslušníkov Červenej armády. V posledných rokoch sa darí postupne identifikovať ich mená, lebo ich príbuzní z Ruska, ale aj z ďalších krajín bývalého Sovietskeho zväzu, sa aj po vyše 70 rokoch zaujímajú, kde sú ich otcovia a starí otcovia pochovaní.

7_predseda_nr_sr_andrej_danko_pri_prejave.jpg

Predseda NR SR Andrej Danko zdôraznil, že bez silného Ruska nie je možný svetový mier a dodal, že Slováci boli, sú a budú priateľmi Rusov a národov žijúcich v Ruskej federácii. Na záver prejavu skonštatoval: „Chceme byť prirodzeným mostom medzi západom a východom, preto veľmi citlivo vnímame akúkoľvek neprávosť, pretože sme sa sami v dejinách často stali jej obeťami.“ Po ňom uvážlivo prehovoril bratislavský župan Juraj Droba (SaS) a predseda SZPB Pavol Sečkár.

8_na_pietnom_akte_na_slavine_sa_zucastnil_aj_podpredseda_zvazu_ruskych_veteranov_general_major_v._romanenko.jpg

 

Na pietnom akte sa zúčastnil aj podpredseda Zväzu ruských veteránov 73-ročný generál major Vladimir Ivanovič Romanenko, zástupca štvrtej generácie ruských vojenských námorníkov. Jeho starý otec dostal za statočnosť v boji pozemok v Sevastopole. Tam postavil dom, v ktorom dosiaľ býva generálova mladšia sestra. Ich otec pôsobil počas druhej svetovej vojny v sovietskej vojnovej flotile najmä na Azovskom a Čiernom mori.

(Celkovo 5 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter