Michal Polák: Hlavou proti vetru

Kniha filozofa a ekonóma Michala Poláka Hlavou proti vetru je výberom z jeho novinárskej tvorby za takmer dvadsať rokov. Vo výbere sa vyjadruje k dôležitým historickým medzníkom našich novodobých dejín, či viacero uzlových bodov histórie, glosuje a hodnotí dôležité udalosti našej nedávnej súčasnosti. V samostatnom oddiele sa venuje jednotlivým inkarnáciám straníckej ľavice od ponovembrovej KSS až po Smer. Podstatnú časť jeho záujmu vyjadrenú aj v rozsiahlejších statiach predstavuje téma menom socializmus, ktorú rozoberá z najrôznejších uhlov. Knihu uzatvára oddiel rozhovorov s ľuďmi, z ktorých väčšina nejakým spôsobom má blízko k ľavicovým hodnotám.

Autor o obsahu kihy: „Prvý oddiel knihy Trasoviská a východiská tvoria tri texty vzťahujúce sa k dôležitým historickým okamihom: obnove spoločenského pohybu, ktorú predstavoval vznik antikapitalistického hnutia, ďalej k reformnému procesu roka 1968 a napokon k novembrovej revolúcii roka 1989. Nasledujúci oddiel Slovo ku dňu obsahuje výber z krátkych textov, ktoré uvádzali počas môjho šéfredaktorovania jednotlivé čísla týždenníka Slovo. Texty v oddiele Hĺbka ponoru sa odrážajú od konkrétnych udalostí k podrobnejším úvahám, kým články v nasledujúcej časti Na zlobu doby sú bezprostrednejšími reakciami na dôležité udalosti, ktoré som sa snažil nielen popísať a rozobrať, ale spolu s priateľmi a kolegami aj priamou verejnou aktivitou ovplyvniť. V oddiele Ako páli ľavica sú články venované postupne jednotlivým inkarnáciám slovenskej straníckej ľavice od ponovembrovej KSS až po Smer. Oddiel Kráska i zviera sa zaoberá zahraničnou i domácou politikou USA, zatiaľ čo Dejiny a postavy prinášajú môj pohľad na viacero dôležitých uzlových bodov histórie. Napokon v časti Odkiaľ a kam nájde čitateľ súbor článkov rozoberajúcich z najrôznejších uhlov kľúčovú tému menom socializmus. Záverečnú časť knihy tvoria Rozhovory, ktoré som urobil pre Slovo s rôznymi osobnosťami najmä počas ich návštev na Slovensku – výnimku tvorí rozhovor s Michaelom Albertom, ktorý vznikol počas prvého Európskeho sociálneho fóra v roku 2002 vo Florencii.“

Petr Uhl v knihe Michala Poláka:

„V Bratislavě a v Praze vznikly před lety zvláštní ústavy „paměti národa“, jejichž smysl je zadupat komunismus a vše levicové do země. Tyto antikomunistické postoje sice nemají ve společnosti v českých zemích a na Slovensku výrazný ohlas, ale nevyvolávají ani větší odpor, občané zlhostejněli. Je proto jen dobře, že mezi námi jsou lidé, kteří prožili listopad 1989 ještě jako školou povinná dítka, a ve svém životě nebo literárním díle vycházejí z podobných zásad jako kritici autoritářských poměrů před rokem 1990. Dnes jsou vzdělanější, než jsme byli my a lépe znají svět a kritické postoje jeho současných kritiků. … Jako červená niť se texty Michala Poláka vine tento respekt k revolučním zápasům minulosti, a tím i k úsilí mnoha lidí v Československu, vrcholící v listopadu 1989. Tímto prizmatem posuzuje autor aktuální problémy na Slovensku, v Evropě i ve světě.

Názory a postoje Michala Poláka jsou konzistentně levicové, a neváhám napsat autenticky socialistické. Všude v Evropě a ve světě jde takovým lidem, jako je Michal Polák, o moderní vyjádření dávného hesla francouzské revoluce, které se v dnešní době překládá jako zajištění – v zákonech i v praxi – základních práv člověka, jde-li o starý požadavek svobody, jako rovnoprávnost bez diskriminace tam, kde se volalo po rovnosti, a jako sociální solidarita, kde kdysi stálo ono bratrství.“

Michal Polák: Hlavou proti vetru, vydalo CCW Bratislava v spolupráci so SOK Praha

(Celkovo 6 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter