Michal Macháček: Gustáv Husák

Tvár tohto muža poznal v Československu každý. Ale kým bol ten muž, ktorého život sa podobá antickej dráme? Kým bol Gustáv Husák?

g._h._1.jpg

Pred štyrmi rokmi nám dovolil jeho syn Vladimír na Klube Nového slova nazrieť do otcových listov jeho mame. Boli to listy z väzenia a do väzenia. Boli to listy, ktoré ich navzájom držali nad vodou. Boli to listy dvoch mimoriadnych osobností za mimoriadnych okolností. Bol to kúsok intímneho sveta. Úprimný, dojímavý a farebný. Na rozdiel od čiernobieleho portrétu, aký sa nám od Novembra 1989 servíruje.

No skutočne veľkým plátnom je kniha Michala Macháčka, mladého pražského historika pod prostým názvom Gustáv Husák. Michal Macháček preštudoval archívy, hľadal pramene doma i v Moskve, rozprával sa s príbuznými, spolupracovníkmi, kolegami historikmi, so sympatizantmi, aj oponentmi prezidenta ČSSR Gustáva Husáka. Výsledkom po desiatich rokoch skúmania je 632-stranová kniha a – ako povedal na prezentácii na odľahčenie – desať kíl nadobudnutej hmotnosti.

V hoteli Devín, kde bola 7. decembra 2017 prezentácia knihy, ktorú pripravil Klub Nového slova v spolupráci s Inštitútom ASA, Ústavom politických vied SAV a Nakladateľstvom Vyšehrad, sa nedostalo ani na všetky otázky, ani na všetky odpovede. Tie by si mali nájsť čitatelia mimoriadnej knihy.  

Michal Macháček prečítal Husákov život svojimi očami, očami „husákových detí“. Prečítal ho bez predsudkov, lebo sa nepodujal históriu súdiť, ale pochopiť ju. Za to mu patrí vďaka.

SÚVISIACE:
JAROSLAV ČEJKA: Husák, Jakeš a puncovaná demokratka

g.h._1.jpg
Gabriela Rothmayerová, Martin Muránsky, riaditeľ ASA, historik Michal Macháček.

g.h._2.jpg
Pohľad na hostiteľov a hostí podujatia.

g.h._3.jpg
Viliam Plevza a Róbert Letz.

g.h._4.jpg
Michal Macháček a Viliam Plevza.

g.h._5.jpg
Michal Macháček, Viliam Plevza a Róbert Letz,

g.h._6.jpg
Vľavo Pravomil Novák, riaditeľ pražského Nakladateľstva Vyšehrad, ktoré knihu vydalo.

g.h._8._840x560.jpg

g.h._19_840x560.jpg

g.h._20_840x560.jpg

g.h._21_840x560.jpg

g.h.10.jpg

g.h._9_840x560.jpg

Foto: Alexander Piekov

(Celkovo 5 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter