Pred štyrmi rokmi nám dovolil jeho syn Vladimír na Klube Nového slova nazrieť do otcových listov jeho mame. Boli to listy z väzenia a do väzenia. Boli to listy, ktoré ich navzájom držali nad vodou. Boli to listy dvoch mimoriadnych osobností za mimoriadnych okolností. Bol to kúsok intímneho sveta. Úprimný, dojímavý a farebný. Na rozdiel od čiernobieleho portrétu, aký sa nám od Novembra 1989 servíruje.
No skutočne veľkým plátnom je kniha Michala Macháčka, mladého pražského historika pod prostým názvom Gustáv Husák. Michal Macháček preštudoval archívy, hľadal pramene doma i v Moskve, rozprával sa s príbuznými, spolupracovníkmi, kolegami historikmi, so sympatizantmi, aj oponentmi prezidenta ČSSR Gustáva Husáka. Výsledkom po desiatich rokoch skúmania je 632-stranová kniha a – ako povedal na prezentácii na odľahčenie – desať kíl nadobudnutej hmotnosti.
V hoteli Devín, kde bola 7. decembra 2017 prezentácia knihy, ktorú pripravil Klub Nového slova v spolupráci s Inštitútom ASA, Ústavom politických vied SAV a Nakladateľstvom Vyšehrad, sa nedostalo ani na všetky otázky, ani na všetky odpovede. Tie by si mali nájsť čitatelia mimoriadnej knihy.
Michal Macháček prečítal Husákov život svojimi očami, očami „husákových detí“. Prečítal ho bez predsudkov, lebo sa nepodujal históriu súdiť, ale pochopiť ju. Za to mu patrí vďaka.
SÚVISIACE:
JAROSLAV ČEJKA: Husák, Jakeš a puncovaná demokratka
Gabriela Rothmayerová, Martin Muránsky, riaditeľ ASA, historik Michal Macháček.
Pohľad na hostiteľov a hostí podujatia.
Viliam Plevza a Róbert Letz.
Michal Macháček a Viliam Plevza.
Michal Macháček, Viliam Plevza a Róbert Letz,
Vľavo Pravomil Novák, riaditeľ pražského Nakladateľstva Vyšehrad, ktoré knihu vydalo.
Foto: Alexander Piekov