Uverejňujeme memorandum konferencie Cesty k mieru, ktorá sa konala ako spoločná iniciatíva Nemecko-ruského fóra a Nemecko-ukrajinského fóra pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica v Košiciach 6. a 7. marca 2015. Konferenciu organizačne pripravil Inštitút Analýzy – Stratégie – Alternatívy (ASA). V ďalšom príspevku prinesieme dokument SPD o novej východnej politike zmierňovania napätia, ktorý je u nás úplne neznámy. Oba dokumenty majú spoločné vysvetlenia a požiadavky na vyriešenie konfliktu na Ukrajine: zákaz dodávok zbraní a zrušenie sankcií ako predpoklad a dodržanie dohôd Minsk 2 ako východiska pre mier v tejto krajine.
„Stáročia sa Rusko a Ukrajina nachádzali v spoločnom historickom priestore. V 20. storočí boli spoločne postihnutí obsadením a vojnou a rodiny trpeli pod spoločným nepriateľom. Sedemdesiate výročie konca druhej svetovej vojny pripomína na spoločne uskutočnené oslobodenie a predsa sa oba štáty ocitli na začiatku 21. storočia v konflikte záujmov, ktorý sa medzitým vyvinul do novej vojenskej konfrontácie v Európe.
Rokovaniami v Minsku z 12. februára 2015 (Minsk 2) sa dosiahol pokoj zbraní, ktorý teraz treba zastabilizovať, aby vyústil do trvalého mieru. Trpiacimi, v dôsledku vojnovej konfrontácie, sú predovšetkým civilné obyvateľstvo Ukrajiny, príbuzní tisícok mŕtvych obetí, viac ako desaťtisíc zranených a milióny utečencov. Obnova miest a dedín vo vojnových oblastiach bude trvať roky a bude mať vysoké náklady. Hospodárska stabilná Ukrajina sa musí stať centrálnou agendou.
Mierový apel z Košíc je výzvou z radov občianskej spoločnosti Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Slovenska.
Konferencia vyzýva všetky zúčastnené strany konfliktu:
1) na úplné ukončenie všetkých bojových aktivít a presadeniu dohôd z Minska,
2) na vzdanie sa agresívnej rétoriky v politike, v spoločnosti, médiách a sociálnych sieťach,
3) na všeobecnú podporu práce OBSE, aby sa zvládli na túto organizáciu prenesené úlohy.
Zhodujeme sa na tom:
1) že v Košiciach naštartovaný proces bude pokračovať ďalšími konferenciami a projektmi za účasti zástupcov občianskych spoločností, aby sa prerokovali okrem iného otázky utečencov, humanitárnej pomoci a obnovy,
2) že rusko-ukrajinské stretnutia občanov možno uskutočňovať v rámci dialógu medzi komúnami, napríklad vo forme konferencií o partnerstvách miest a stretávaní expertov,
3) že podporujeme návrh mierotvorného dialógu sprostredkovaného účasťou religióznych organizácií ako aj tvorcov umenia a kultúry.
* * *
Nemecko-ruské fórum podporuje ako nezávislé a nadstranícke združenie vzťahy medzi Ruskom a Nemeckom. Toto fórum organizuje konferencie, rokovania ako aj prednáškové podujatia k aktuálnym otázkam nemecko-ruských vzťahov.
Nemecko-ukrajinské fórum bolo založené v roku 1999 za prítomnosti oboch ministrov zahraničných vecí. Toto združenie chce podporiť porozumenie Nemecka na Ukrajine a Ukrajiny v Nemecku a takto prispieť k rozvoju dobrých nemecko-ukrajinských vzťahov v politike, hospodárstve a občianskej spoločnosti.
Nezávislý Inštitút Analýzy – Stratégie – Alternatívy (ASA) bol založený v roku 2004 a podporuje spoločenský dialóg na báze sociálnej spravodlivosti, slobody a solidarity. ASA v úzkej spolupráci s európskymi partnermi organizuje kolégiá a publikuje analýzy zaoberajúce sa aktuálnym spoločensko-politickým dianím doma a v zahraničí.
SÚVISIACE:
Branislav Fábry: Mierotvorca Fico a militantné médiá