Georg Marshall: Ani na to nemyslete | Andrew H. Knoll: Stručná história Zeme | Tomáš Padevět: Carmen – Skutečný život Hany Hegerové | Taras Prochasko: Jetotak | Andrew Roberts: Churchill – výzva osudu
George Marshall: Ani na to nemyslete
Zachránit planetu? Nejdřív je podle knihy Ani na to nemyslete potřeba prozkoumat klima našich mozků. Klimatická krize je tady a je reálná. Hory vědeckých dat a důkazů prostě nejde ignorovat. A přece se nám to daří. Na vině je však vedle obvyklých podezřelých (politiky, fosilní lobby nebo médií) i někdo další: naše vlastní mysl. Hledání odpovědi na trpkou otázku současnosti – proč navzdory kupícím se faktům o globálním oteplování vlastně nic moc nepodnikáme – proto klimatického experta George Marshalla vedlo do ordinací psychologů, vědeckých laboratoří, aktivistických štábů či politických kanceláří. Ať už se však jedná o vystrašené klimatology, konzervativní aktivisty popírající klimatickou krizi, nebo cynické politiky, Marshall nepátrá po příčinách jejich sporů a rozdílných názorů, ale naopak sleduje to společné – lidskou psychologickou a kognitivní výbavu. Jsou to totiž obranné mechanismy v našich hlavách, které reagují na alarmující podněty zvenčí, a zapříčiňují tak zdánlivě neřešitelné spory i lhostejnost. Teprve až pochopíme, jak a co nás děsí, můžeme pokročit k řešení skutečných hrozeb.
Host, 2022, 348 strán
Andrew H. Knoll: Stručná história Zeme
Fascinujúci životopis našej Zeme! Príbeh našej planéty a organizmov, vyvíjajúcich sa na jej povrchu, je oveľa veľkolepejší než ktorýkoľvek hollywoodsky trhák plný dejových zvratov. Vedci len nedávno začali dávať dohromady túto veľkolepú záhadu do súvislého príbehu. Renomovaný americký geológ Andrew H. Knoll nám ponúka v knihe Stručná história Zeme dôkladný a zároveň prístupný životopis Zeme, v ktorom mapuje jej veľkolepú, 4,6 miliardy rokov trvajúcu históriu. Prináša ucelený pohľad na to, kde sme boli, kde sa práve nachádzame a kam smerujeme.
Lindeni, 2022, 224 strán
Tomáš Padevět: Carmen – Skutečný život Hany Hegerové
První a jediný komplexní dokumentární román o největší česko-slovenské šansoniérce. Vznikl s jejím souhlasem, s podmínkou, že může být zveřejněn až po její smrti. Po celou kariéru se takovému odhalení vyhýbala. Důsledně si bránila své soukromí. Umožnila do něj vstoupit až autorovi, který patřil k jejím nejbližším přátelům. Od roku 2011, kdy ukončila kariéru, až do jejích posledních březnových chvil 2021 se stal jejím zpovědníkem. Zaznamenal desítky hodin rozhovorů, měl přístup do jejího soukromí, k archivním materiálům i osobní korespondenci, k rodině Hany Hegerové a také jako jeden z prvních mohl nahlédnout i do jejích soudních spisů. Projel a zmapoval všechna místa spojená s jejím životem, mluvil téměř se stovkou lidí, kteří s ní spolupracovali nebo byli v bližším kontaktu v některém období jejího životního příběhu. Shromáždil velké množství fotografií a dokumentů, které jsou v knize publikovány poprvé. Nebylo téma, o kterém by spolu nechtěli mluvit. Až zde poprvé otevřeně vypráví o svém dětství za slovenského fašistického státu, které ji poznamenalo na celý život, stejně jako o svém pobytu v utečeneckém táboře, změnách identity, komunistickém kriminálu a jiných, dosud neznámých událostech svého života. Také o soukromí, spojeném s neuvěřitelnými vzestupy a pády, odrážejícími dění posledních devadesáti let… Právě autorovi knihy Carmen – Skutečný život Hany Hegerové patřil i jeden z jejích posledních telefonátů, když se rozhodla zemřít. Byl to také on, který poté jako jediný pronesl smuteční řeč při posledním rozloučení s Hanou Hegerovou v nejužším rodinném kruhu. Rozsahem a pravdivostí, díky osobní důvěře Hany Hegerové k autorovi, vzniklo svědectví, jaké už žádný jiný autor nemá možnost přinést.
Ikar, 2021
Taras Prochasko: Jetotak
Nejpozoruhodnější současný ukrajinský spisovatel Taras Prochasko přepisuje knihou Jetotak historii rodných Karpat a s nimi celé střední Evropy, ve které je, jak známo, vše provázáno a všechno souvisí se vším. Nepíše ale alternativní dějiny, nýbrž propojuje místa do posloupností a ukazuje, že právě tak vznikají lidské osudy. Jeho román Jinací i esejistické povídky jsou magické, zenové, filosofické, estétské, prodchnuté melancholií a humorem. Autor v nich vede čtenáře borůvkovými stezkami, kolem starých vil po úbočích Karpat, dusnými kupé ukrajinských rychlíků i přítmím pražských kaváren. Ať píše Prochasko o čemkoli, vždycky píše o lásce. Existuje-li něco jako středoevropský magický realismus, pak toto je jeho zásadní kniha.
Pavel Mervart, 2021, 400 strán
Andrew Roberts: Churchill – výzva osudu
Tento jednosvazkový životopis je v britských médiích hodnocen jako jedna z nejlepších prací o Winstonu Churchillovi, státníkovi známém především díky působení ve funkci ministerského předsedy Velké Británie za druhé světové války.
Autor Andrew Roberts patří už dlouhou dobu k nejvýznamnějším anglicky píšícím historikům. Při přípravě knihy Churchill – výzva osudu bohatě využil nově zpřístupněné dokumenty, které byly dřívějším autorům nedostupné. Nejvýznamnější z nich je soukromý deník, který si vedl král Jiří VI. během druhé světové války a s jehož využitím udělila Robertsovi souhlas královna Alžběta II.
Leda, 2022, 1150 strán