Ilona Švihlíková o správe europarlamentu: ako môžu družstvá prispieť k prekonaniu krízy

Poslanec Ľuboš Blaha vo svojom vystúpení na schôdzi NR SR 11. februára 2014 k téme Zameranie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky na rok 2014 (Európska únia na rázcestí alebo v slepej uličke 12) sa viackrát zmienil o potrebe podpory sociálnej ekonomiky, v rámci nej najmä družstiev: … družstvá sú niečo, čo by mohlo veľmi výrazne pomôcť celej Európskej únii. Európska únia to vie a podporuje to, aj keď zatiaľ iba veľmi obmedzeným spôsobom.“

Česká ekonómka a aktivista Ilona Švihlíková uverejnila na Britských listoch článok o nezamestnanosti, minimálnej mzde a návrhu Európskeho parlamentu – ktorý sa týka práve družstiev. Túto pasáž z článku vyberáme:

„…  je potřeba se zamyslet nad posílením národních struktur v české ekonomice, které by byly lokálně ukotveny a zároveň nabízely slušná pracovní místa. Velice inspirativní návrh byl předložen europoslankyní Patriziou Toia (Itálie). Bylo by velmi vhodné, aby se s tímto návrhem seznámila nová vláda a implementovala ho (jako např. Francie) do našeho systému.

Jedná se o návrh zprávy o přispění družstev k překonání krize. V úvodu návrhu se konstatuje, že v EU existuje 160 000 družstevních podniků. V období krize se specielně družstva ukázala být odolnější než jiné formy, což vyplývá z družstevního modelu řízení, demokratické kontroly a v zakotvení v místním hospodářství. Tato odolnost by měla být zvýšena posílením pozice družstev v právním rámci jednotlivých zemí, ale i na úrovni politik EU. V rámci Komise je navržen vznik oddělení, které se bude zabývat přeměnou krachujících podniků na družstva. Převod krachujících podniků zaměstnancům vytvořením družstva je dle tohoto návrhu nejlepší způsob, jak zajistit přetrvání podniku. Navrhuje nejen zvláštní rozpočtovou položku v rámci rozpočtu EU, ale také vytvoření evropského mechanismu pro rozvoj družstev a především převody podniků do družstevní podoby. Za tímto účelem je nutné nejen vést osvětovou kampaň, ale také příslušně upravit, resp. ulehčit právní rámec pro takové převody (převzetí). Na rozdíl od české praxe se návrh zasazuje o podporu odvětví družstevního bankovnictví.

Odcitujme např.:

(EP)… „naléhavě žádá členské státy, aby vyvinuly rámec pro podporu převodů podniků zaměstnancům, jehož součástí budou finanční mechanismy na pomoc zaměstnancům při vkládání investic do podniků, které se nachází v krizi nebo nemají nástupce, a přednostní práva pro zaměstnance, a vytvořily tak nejlepší možné podmínky pro převzetí podniku, jemuž hrozí úpadek,“

Celý návrh, který byl Evropským parlamentem schválen, je možno najít ZDE

Podpora družstev a podniků řízených zaměstnanci určitě není samospásná. Je dobré ovšem vědět, že z EU vycházejí i podstatně lepší návrhy než je Fiskální kompakt. V kombinaci s dalšími nástroji rozvoje lokální ekonomiky by mohly ke zlepšení struktury ekonomiky i sociální situace významně přispět.

Celý článok:
Ilona Švihlíková: Nezaměstnanost, minimální mzda a návrh Evropského parlamentu
 

(Celkovo 6 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter