Voľná skupina umelcov HALA-BALA
Ladislav Skrak: Hala-bala, ale aj niečo viac…
Ani so zoskupovaním umelcov to nie je také jednoduché. Hala-Bala je však, našťastie, dosiaľ „voľná skupina umelcov“.
Vo výtvarnom umení nám pojem skupina asociuje – na Slovensku a na Morave Grupu uhorsko-slovenských maliarov a vo svetovom výtvarnom umení takú „štruktúru“ ako Der blaue Reiter. To bolo na začiatku 20. storočia a spojivo znamenal národný fenomén a estetický výtvarný program. Neskôr „patrilo k móde“, aby skupiny a zoskupenia mali svoj program, manifest. A nie tak dávno boli výtvarné skupiny zakázané, a to kvôli nekonkurovaniu si v umení. Dnes ide o spoločné kolegiálne výtvarné /!/ záujmy a smerovania. Oceňme túto spontánnu zaujatosť voľného zoskupenia o svoju artistnú profilovanosť a rast. Samozrejme, organizačný chod a náročné výtvarné, výstavné a ďalšie spoločné a kolektívne aktivity si žiadajú zamyslieť sa a doriešiť ten zrejmý problém – výtvarný spolok/občianske združenie. Ale nie je to to hlavné.
To hlavné spočíva vo všetkom tom, o čom hovoria texty o jednotlivých adeptoch výtvarnej múzy – ide o program, konfesie, sebareflexie. Ale aj o predispozície. Hovoria o nadšenom a dlhoročnom prístupe a intelektuálnej blazeovanosti. Chýba tá floskula a dnes už návyk hovoriť o príslušnej škole, o profesoroch, o tituloch, o profesii. Nie je to pre umelecký výkon niečo zanedbateľné, avšak v tomto prípade je všetko to hlavné v úprimnom a sústredenom záujme o vznik umeleckého diela, o podnet, inšpirácie, o autorský umelecký základ a rast.
Pokúsme sa teda a hľadajme, či si rodiaci sa autori myslia o sebe veľa alebo málo, či reflektujú a hovoria o tom, čo už dosiahli, alebo čo by ešte iba chceli dosiahnuť, ale aj o tom, čo to vlastne chcú zobraziť alebo vyjadriť. Či sú na ceste k úspechu, alebo na komplikovaných cestách.
Pobadajme značný rozpon podnetov z výtvarných dejín, a to od titanizmu maliarskej renesancie cez literárne postavy renesancie, ale aj gotiku, ba až po barok východného obradu. Tie výtvarné podnety sú však aj hlbšie, nie iba tematické. Ide napríklad aj o severský symbolický sentiment a tón farieb, ale aj o mimoriadne hodnotný žáner, ktorý je pre nás netypický – o tzv. maríny ako krajinomaľby mora. Pobadajme skvelé kolekcie kompozícií tzv. dekoratívnej maľby ako snaženia, ktoré usilujú o ďalšie, štrukturálne, lyrické abstraktné posolstvá. No badať tu aj skvelé deriváty, akési autorsky dozrievajúce pocty Matisovi a Klimtovi. A aby sme aj naozaj dobre videli, čo to na výstave vidíme, ďalší z maliarov stavajú na grafizujúcej skratke a štylizovanom tvare, na kontraste plochy maľby a traktovaného motívu obrazu. Všeobecne zaujmú práve autorské kolekcie, ktoré sú koncipované poväčšine rôznorodo, vyjadrujúce celkový rozpon záujmov. Jednotlivý autori pritom spravili všetko potrebné, aby sme im porozumeli, a to skutočnou autorskou /protoautorskou/ inštaláciou svojich výtvorov a diel. Dopovedzme však profil a hodnoty aj toho aktualizovaného sujetu, ktoré výstava mimoriadne výtvarne a sviežo ponúka. Sú tu aj rozmerné štylizované, luministické koncerty a masívne štylizované portréty a akty, pričom podnety sú picassovské, ba až aztécke. Čelo výstavy nám tvorí takmer kompletná zostava tzv. panneau, obrazov väčšieho formátu na pomedzí monumentálno-dekoratívnej tvorby, s atribútmi a ďalšími znakmi, resp. so symbolickou projekciou desiatich /z dvanástich/ znakov zverokruhu. Ide o ambiciózny a nezanedbateľný, významný výtvarný projekt.
Predpokladám, že slová kurátora napomôžu kvalifikovane vnímať, dospieť naozaj k tomu umeleckému zážitku, keďže výstava a spontánny nástup mladých maliarov a maliarok poskytuje mnoho výtvarných podnetov.
Je dobré, ak už majú svoje mená: Tatiana Gážiová, René Maurer, Daniela Mlynarovičová, Viera Ráčková, Ľubomír Rajt, Ivan Surovka, Monika Varcholová. Je vhodné a dobré, aby ich výtvarný život spoznal, porozumel im a privítal v krajine umenia.
P. S.: A ešte jedna dôležitá vec. Diela nemajú vznikať iba pre obývačky!
Autor, PhDr. Ladislav Skrak, je kurátor výstavy
Tatiana Gážiová
René Maurer
Daniela Mlynaričová
Viera Ráčková
Ľubomír Rajt
Ivan Surovka
Monika Varcholová