Poslanec mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Martin Borguľa dnes poslal na Generálnu prokuratúru SR list so žiadosťou o vyjadrenie vo veci trestného oznámenia, ktoré bolo podané na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša 26. septembra 2013.
Trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní pred rokom podal práve Martin Borguľa. Podľa poslanca existovalo dôvodné podozrenie, že predseda BSK realizoval opravy, rekonštrukcie a havárie budov v pôsobnosti BSK spôsobom, ktorý je v rozpore so Zákonom o verejnom obstarávaní.
V uvedených budovách bol v rokoch 2010 – 2013 v porovnaní s ostatnými krajmi neúmerne vysoký počet havárií, na ktoré sa ako na mimoriadne udalosti nevzťahuje postup štandardný pri verejnom obstarávaní. Zistené skutočnosti ale poukázali na to, že štatutárny orgán BSK spoločne so svojimi podriadenými pravdepodobne upovedomil riaditeľov subjektov, aby závady, stavebné a rekonštrukčné práce nahlasovali BSK ako mimoriadnu udalosť – haváriu. Týmto spôsobom obchádzali Zákon o verejnom obstarávaní a vyhýbali sa verejnej súťaži.
Zistené skutočnosti ďalej poukázali na fakt, že mnohé zákazky boli prideľované niekoľkým vybraným spoločnostiam, ktoré boli navzájom majetkovo a personálne prepojené s napojením na niektoré osoby blízke strane SDKÚ. V mnohých prípadoch išlo o tzv. schránkové firmy alebo firmy, ktoré podľa obchodného registra nemali v predmete svojej podnikateľskej činnosti uvedené stavebné práce.
„Uvedeným spôsobom, teda bez verejnej súťaže, bolo v rokoch 2010 – 2013 vykonaných približne 215 opráv havárií v celkovej sume približne 11 miliónov eur. Považoval som toto konanie za zámerné tunelovanie finančných prostriedkov župy. Preto som sa rozhodol podať na predsedu BSK trestné oznámenie. Keďže som doteraz nedostal odpoveď, dnes som listom požiadal Generálnu prokuratúru o informáciu o stave preskúmania predmetného trestného oznámenia,“ uviedol Martin Borguľa.
Bratislava, 24. 9. 2014