Dvojtýždenník BOJOVNÍK 21/2021

„V Surovinskom lese ležia neznáme počty obetí, nemajú ani hroby, ani náhrobníky. Ako je to možné? Inde i jedinému človeku vybudujú mohylu, pamätník. Tu ich leží mnoho a my o nich ani nevieme,“ píše v úvodníku riaditeľka Záhorského osvetového strediska v Senici Ľubica Krištofová. „Napriek SNP a víťazstvu v roku 1945 tu fašizmus prežíva. Skrytý a vyčkávajúci. Fašisticky zmýšľajúci ľudia, gardisti sa dokonca infiltrovali do samospráv a organizácií.“

Časopis publikuje informácie o oslavách Karpatsko-duklianskej operácie, ktorá sa uskutočnila napriek protipandemickým obmedzeniam. Na zhromaždení vo Svidníku vystúpil s príhovorom predseda SZPB Pavol Sečkár.

Artur Bekmatov, organizátor obnovenej tradície výstupu najmä mladých ľudí na nitriansky Zobor, vyzdvihuje partizánske hnutie vo Veľkom Tribeči na jeseň 1944. O prezentácii súborného diela účastníka SNP a žalobcu J. Tisu Antona Rašlu pri príležitosti 110. výročia jeho narodenia píše Martin Krno. Šéfredaktor Braňo Ondruš glosuje rozhodnutie vlády presunúť zvyšky Múzea SNP pod ministerstvo „generalissima“ Jaroslava Naďa.

Martin Štunda prináša reportáž o 40. ročníku turistického pochodu Clementisovou cestou cez hory v okolí Tisovca. Bojovník predstavuje riaditeľa školy v Hrachove Kolomana Migru, ktorý ako prvý inicioval myšlienku organizovania vedomostnej súťaže žiakov o 2. svetovej vojne.

Ján Rohár vedie rozsiahly rozhovor so zakladateľom Klubu výtvarníkov a výtvarných teoretikov pri ÚR SZPB, 70-ročným jubilantom Ladislavom Skrakom, ktorý sa o. i. zaslúžil o prezentáciu výtvarných diel našich umelcov spojených s protifašistickým hnutím, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Dvojtýždenník odbojárov publikuje príbehy dvoch účastníkov Povstania – už zosnulého Jozefa Kalivodu z Brezna a Anny Dubínyovej z Pezinka, ktorá sa v duševnej pohode dožíva 95 rokov. Bojovník sa ešte vracia k oslavám 77. výročia SNP na vrchu Roh, v Partizánskom, Sučanoch, Šelpiciach a Seredi.

Na zahraničnej stránke okrem prehľadu svetovej tlače nájdete článok o členovi elitnej odbojovej skupiny Francúzska Rádu oslobodenia Hubertovi Germainovi, ktorý nedávno zomrel vo veku 101 rokov, a o zatýkaní funkcionárov ruskej komunistickej strany, ktorí v Moskve protestovali proti zmanipulovaným výsledkom volieb do Štátnej dumy. Galéria odboja sa tentoraz venuje dielu akademického sochára Jána Koniarka spätého s odbojom a obeťami celosvetových vojenských konfliktov. Podrobnejší prehľad na www.bojovnik.eu .

(Celkovo 2 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter