Dvojtýždenník Bojovník 13/2021

Najnovšie, 13. číslo prináša úvodný článok s priliehavým titulkom Zakázaný Bojovník. Svojvoľné rozhodnutie ministra vnútra Romana Mikulca finančne neprispievať na vydávanie Bojovníka a Ročenky odbojára totiž zjavne sabotuje zákon o protifašistickom odboji a ohrozuje schopnosť SZPB svojou činnosťou ho v plnej miere dodržiavať.

Časopis naďalej venuje pozornosť zámeru presunúť Múzeum SNP z rezortu kultúry na obranu. Riaditeľ tejto inštitúcie v rokoch 1995 až 2006 Ján Stanislav pripomína, že už tretia Mečiarova vláda sa „zaslúžila“ o to, že v roku 1996 odovzdala Múzeum SNP krajskému úradu v Banskej Bystrici, ktorý z neho spravil obyčajnú súčasť regionálneho kultúrneho centra. Šéfredaktor Braňo Ondruš v analytickom článku odhaľuje fakt, že za pripravovanou zmenou treba vidieť aj miliónový obchod v prospech ministerstva Jaroslava Naďa. Štrnásťročná Silvia Vrbovská z Banskej Bystrice vyjadruje rozhorčenie, „že súčasní politici chcú znížiť terajšiu pozíciu Múzea SNP na obyčajné vojenské múzeum“.

Bojovník prináša informáciu o tom, že Igor Čombor rezignoval na post podpredsedu ÚR SZPB pre „enormný nápor pracovných povinností a komplikácií, ktoré prinieslo obdobie vynútených protipandemických opatrení“, čo mu „neumožňuje túto mimoriadne čestnú funkciu vykonávať“. Ako primátor Ružomberka pred dvoma mesiacmi odovzdal cenu A. Hlinku proľudáckemu profesorovi Františkovi Vnukovi.

slovenski_vojaci_utok_na_kyjev.jpg
Slovenskí vojaci pred útokom na Kyjev.

Historici Stanislav Mičev a Ján Stanislav píšu o vojenských a politických dôsledkoch účasti armády ľudáckeho Slovenského štátu na agresii proti Sovietskemu zväzu, ktorú rozpútalo nacistické Nemeckom pred 80 rokmi. Generálny tajomník Medzinárodnej federácie odbojárov Ulrich Schneider pripomína toto smutné výročie a prezident SRN Frank-Walter Steinmeier pripomína, že každá vojna prináša skazu, smrť a utrpenie, ale táto bola iná, išlo o „nemecké barbarstvo“. V Chorvátsku tradične oslavujú 22. jún ako Deň boja proti fašizmu. V roku 1941 sa v tento deň začalo juhoslovanské partizánske hnutie proti nemeckej a talianskej okupácii.

Kubánska veľvyslankyňa Yamila Pita Montesová v rozhovore pre Bojovník tvrdí, že agresia USA proti jej krajine má charakter genocídy. Riaditeľ Jekaterinburského vedeckovýskumného ústavu Alexander Semionov jednoznačne vyzýva k očkovaniu proti Covidu 19. Zdôrazňuje, že Sputnik V podobne ako iné vakcíny založené na RNA nie je schopný zmeniť ľudský genetický kód.

Dvojtýždenník antifašistov tradične prináša prehľad aktivít SZPB v oblastných organizáciách, tentoraz vo Vranova nad Topľou, Nových Zámkoch, Žiline, Stropkove a v ďalších. Ladislav Skrak venuje rubriku Galéria odboja akademickým sochárom Vojtechovi Baďurovi a Emilovi Venkovovi. Širšiu prezentáciu ich diela nájdete spolu s ostatnými článkami a sériami fotografií na www.bojovnik.eu.

 

(Celkovo 13 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter