Na titulnej strane prináša parte Opustilo nás Múzeum SNP, v ktorom Braňo Ondruš konštatuje, že vládny valec v parlamente odignoroval všetky racionálne argumenty proti predstave ministra obrany, ktorej sa poslušne podvolila šéfka rezortu kultúry. Tá oklamala poslancov a umlčala hlas odbornej verejnosti, z ktorej čachre s múzeom v Banskej Bystrici nik nepodporil. Za hlasoval aj člen SZPB a predseda NR SR B. Kollár, ktorý sa predtým dušoval, že bude proti.
Sofia Prétorová v článku Ministerstvo obrany: SZPB nie, NATO áno píše o tom, ako tento rezort na čele s Jaroslavom Naďom odmietol dať združeniu odbojárov tradičnú dotáciu na celoslovenské oslavy SNP a Dukly, ako aj 4 400 eur SZPB v Poprade na vydanie publikácie o prípravách a priebehu Povstania po Tatrami. Tieto návrhy na ministerstve neprešli sitom na rozdiel od žiadostí viacerých neznámych organizácií, ktoré si dávajú preplácať reklamné aktivity v prospech NATO a v ktorých Naď kedysi pôsobil.
V príhovore Aj sociálne patria medzi ľudské práva Artur Bekmatov vyzýva na zbavenie sa skreslenej predstavy, že obhajoba ľudských práv sa týka výhradne boja za základné občianske slobody v autoritárskych režimoch. Na Slovensku v tejto súvislosti musíme veľa urobiť najmä v sociálnej oblasti.
V súvislosti so 100. výročím narodenia Alexandra Dubčeka, ktorý bol účastníkom protifašistického odboja, časopis prináša rozhovor Martina Krnu s jeho blízkym spolupracovníkom a priateľom Ivanom Laluhom a riport o tom, ako Dubčekov syn Pavol prevzal za otca najvyššiu medailu SZPB Za vernosť in memoriam.
Poľský historik Michał Tomasz Wójciuk napísal exkluzívne pre Bojovník štúdiu o účasti odvážnych Slovákov vo Varšavskom povstaní proti nemeckým okupantom pred 77 rokmi. Branislav Balogh ponúka príbeh o jednom z veliteľov rôt Svobodovho armádneho zboru v bojoch na Dukle Michalovi Vajnagiovi, s ktorým sme sa nedávno rozlúčili.
Na pietnom akte pri pomníku padlých partizánov z oddielu Čapajev prítomní so zadosťučinením konštatovať, že vďaka iniciatíve odbojárky Anny Bergerovej a OblV SZPB sa podarilo tento priestor v Bratislave-Ružinove oficiálne pomenovať na Park generála Ľ. Kukorelliho. Bojovník spomína na jedného z členov tejto partizánskej skupiny Janka Štefánika z Giraltoviec, ktorý nás pred niekoľkými dňami navždy opustil.
Predseda OblV SZPB v Nových Zámkoch Jozef Marunič odpovedá na otázky týkajúce sa činnosti zväzu v regióne. Dvojtýždenník sa vracia tiež k podujatiam venovaným 11. novembra Dňu veteránov v Košiciach, Dobšinej, Trebišove, Rožňave a Pohorelej. Na zahraničnej strane sú informácie o tom, ako sa jeho symbol červené maky v Česku absurdne zneužíva na komerčné účely, ako aj o 80. výročí masakry v Kragujevaci, kde nemeckí nacisti zavraždili takmer 3-tisíc ľudí.
V rubrike Galéria odboja píše tentoraz Ladislav Skrak o akademickom maliarovi Cypriánovi Majerníkovi. Reprezentačný výber jeho výtvarného diela uverejníme na www.bojovnik.eu.