BOJOVNÍK 22/2021

Hlavný článok šéfredaktora Braňa Ondruša s priliehavým názvom Ministerka klame poslancov približuje rozpravu v Národnej rade o návrhu zákona, ktorým má prejsť Múzeum SNP spod kurately ministerstva kultúry na Naďov rezort obrany. Príhovor predsedu SZPB Pavla Sečkára sa venuje štátnemu sviatku vzniku ČSR 28. októbra 1918.

Martin Krno píše o snahe samosprávy bratislavského Starého Mesta odstrániť sochu Marka Čulena ako údajný pomník zločinného režimu. Redakcia informuje o tom, že sa do internetového kvízu Bojovníka Odhaľ nácka! zapojilo vyše 8-tisíc ľudí, najmä stredoškolákov. Znovuzvolený predseda Matice slovenskej Marián Gešper v rozhovore tvrdí, že táto národná kultúrna inštitúcia nie je pôdou pre nenávistné a totalitné ideológie.

Dvojstrana histórie prináša zamotané osudy viacerých účastníkov boja proti nemeckým okupantom v Čechách a na Morave, ako aj prvú časť ukážok z pripravovanej knihy Gustáva Murína Povstanie – 60 dní národa. Dvojtýždenník sa ešte vracia k oslavám 77. výročia SNP a ich dozvukom na rozličných miestach Slovenska, ako aj k ostatným aktivitám SZPB.

Na predposlednej strane sa okrem tradičného výberu zo zahraničnej tlače možno dočítať aj o tom, ako ultrapravicoví a nefašistickí extrémisti, vrátane antivaxerov, zaútočili na sídlo talianskej odborárskej centrály CGIL, ktorá podporuje očkovanie proti Covid-19. Nové svedectvo nacistických zverstiev odhalil nález v bieloruskom Breste.

Najnovší príspevok Ladislava SkrakaGalérii odboja približuje výtvarné i literárne dielo Martina Benku venované protifašistickému odboju. Reprezentačný prehľad jeho prác na túto tému prinesieme na www.bojovnik.eu .

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter