Uctime si osloboditeľov a obete vojny, tak znie titulok príhovoru predsedu SZPB PAVLA SEČKÁRA k 76. výročiu porážky fašizmu v Európe. S tým súvisí hlavný článok MARTINA KRNU Hausnumerá profesora Dulebu, ktorý sa pokúša spochybniť význam osloboditeľskej misie Červenej armády. Dopĺňa ho stať o podiele Rumunskej armády v bojoch 2. svetovej vojny na Slovensku. V podobne kritickom duchu píše SOFIA PRÉTOROVÁ o liberálnej platforme Mladí proti fašizmu, ktorej autori hádžu do jedného vreca fašistov a rusofilov.
BRAŇO ONDRUŠ ponúka rozhovor s Jurajom Štepkom, režisérom dvoch úspešných minisérií krátkych hraných filmov Moje Povstanie určených najmä mladej generácii. Každý rok sa hovorí o Bratislavsko-brnianskej operácii, akoby sa skončila 4. apríla 1945 v našom hlavnom meste. Dvojstrana histórie v spolupráci s partnerskou redakciou Národní osvobození približuje druhú etapu bojov – na Morave.
Riport MAROŠA ČUPKU sa zameriava na odhalenie nového pomníka rumunským vojakom padlým v Španej Doline. V rubrike To je náš pomník JÁN HAMAR z Levíc predstavuje zavŕšenie renovácie pamätníka Červenej armády na kopci Vápnik. Bojovník informuje aj o nadviazaní spolupráce SZPB s Kazachstanom prostredníctvom jeho veľvyslanca ROMANA VASSILENKA a o oslavách oslobodenia v Nových Zámkoch, Moravskom Lieskovom a Liptovskom Mikuláši.
Na zahraničnej strane nájdete zaujímavosti o pokusoch atentátu na Benita Mussoliniho, o odsúdených neonacistoch v Grécku a Litve a o masovej antifašistickej demonštrácie predovšetkým mladých ľudí v Slovinsku. Galéria odboja tentoraz približuje Arnolda Petra Weisza-Kubínčana, ktorý zahynul v koncentračnom tábore. Podrobný prierez jeho výtvarným dielom ako aj ostatné články bohaté na fotografie nájdete na www.bojovník.eu.