Ježiško na bicykli

„Autor tejto knihy je zvláštny človek, ktorý sa, akoby nedopatrením, vrátil z druhého brehu,“ napísal o spisovateľovi Miroslavovi Majerníkovi v súvislosti s jeho najnovším knižným počinom jeden z jeho blízkych priateľov. „Aj keď mal v prvom živote smolu, lebo ho sklamala spoločnosť, v ktorej žil, zradilo ho zdravie, ale aj ľudia, ktorým veril, nezanevrel na svet a nevzdal sa. Prehodnotil svoj životný postoj a snaží sa poslednú časť života prežiť viac ako plnohodnotne. Inšpiráciou sú preňho spomienky nás, bežných ľudí z jeho okolia, ktorí sme na pokraji záujmu mocných tohto sveta a v literárnej podobe ich ponúka čitateľom v stále nových a objavných príbehoch.“

Miroslav Majerník: Ježiško na bicykli,
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov,
Bratislava 2022, 191 strán

A je to naozaj tak. Stropkovský rodák, niekdajší manažér, diplomat a politický aktivista v jednej osobe, ale predovšetkým spisovateľ dobrého mena a narátor hlboko ľudských príbehov nám aj tentoraz priniesol štedrú nádielku rozprávania nielen o časoch minulých poznačených nostalgiou, ale aj spomienkami na ťažký život a neodčinené krivdy páchané mocnými tohto sveta na tých bezbranných, riadky podčiarknuté autorovým hlbokým sociálnym cítením. Reč nie je iba o prvej republike, ako je to v titulnej poviedke na začiatku knižky, ale aj o našej súčasnosti poznačenej tieňom štátnych opatrení, ktorých presadzovanie oprávnene spochybňuje dôveru občanov v správu vecí verejných. Ale to, napokon, nebolo v žiadnej dobe novinkou.

Kniha pozostáva z dvanástich poviedok, čo je zaiste zaujímavý počet, akoby zdôrazňujúci „časozberný“ charakter najnovšej Majerníkovej prózy. Akoby sme sledovali literárne diapozitívy premietané ako obrazy do našich myslí. Budete sa pri tom rovnako tak usmievať, ako si vytierať slzy dojatia z očí.

Máme tu úvodnú poviedku, ktorá nás zo súčasnosti prenesie do krízových rokov prvej republiky a emocionálneho príbehu spojeného s najkrajšími sviatkami roka. Ibaže, ako to už býva, jedinečných nielen úsmevmi, ale aj slzami členov rodiny snažiacich sa ich prežiť radostne, hoci skromné podmienky a tlak všeobecnej biedy k tomu veľa možností nedávajú. Nasledujú ďalšie príbehy, odohrávajúce sa v meniacich sa kulisách doby. Ich protagonistami nie sú žiadne „papierové“ postavy kašírované autorskou fantáziou, ale nepochybne ľudia skutoční, takí, akých poznáme, ženy, muži a deti od vedľa, zo susedstva, naši príbuzní, kolegovia, priatelia a známi, bez rozdielu, či sme s nimi drali nohavice v školských laviciach, balili plnú poľnú v kasárňach, obliekali montérky vo fabrike či dumali pri pohári piva nad prekliatím politiky, ktorá komplikuje naše životy bez toho, aby sme s tým mohli niečo podstatné urobiť.

Ibaže, Miroslav Majerník je výborný rozprávač, ktorý nás so svojimi hrdinami zoznamuje nielen prostredníctvom poctivého spisovateľského fortieľu, ale predovšetkým tým, ako ich dôverne pozná. O tom nemôže byť žiadnych pochybností – či aspoň časť týchto príhod prežil on osobne alebo jeho rodinní príslušníci, zaznamenal ich v okruhu blízkych či známych, alebo to bolo inak, to diskrétne ponechajme zahalené tajomstvom. Ale jedinečné osudy jeho postáv poznávame autorovým zaujatím pre veci na prvý pohľad drobné, bežné či malé, také, aké si historici obvykle nevšímajú, ale vďaka ktorým my môžeme spomínať na udalosti minulé, hodnotiť súčasné a lámať si hlavu nad tými budúcimi.

A tak poznávame chlapca, ktorý sa v nedeľu „stratil“ tým, že si vyšiel za hranice rodného chotára na „vypožičanom“ ujovom bicykli či mládenca, ktorý v roku 1968 prežil neobvyklú silvestrovskú noc. Po kurióznom zoznámení generála a vojaka základnej vojenskej služby objavíme aj kamarátov, ktorí si vysnívali slobodu za železnou oponou, ale aj remeselníkov, ktorých rozdelenie štátu pripravilo o prácu a strpčilo život v krajine, ktorú dovtedy považovali za vlastnú. A to už nehovoríme o penzistovi, s ktorým budeme prekonávať úľak po doručení úradnej zásielky či manželskom páre na dôchodku v úsmevnom, ale trpkom rozprávaní o ich výlete do krajského mesta poznačenom absurditou, ak nie priam neľudskosťou úradných opatrení.

A potom tu máme dve „vianočné“ poviedky, z ktorých hneď tá prvá dala názov celej knižky. Určite oprávnene. Ak totiž Charles Dickens svojou Vianočnou koledou kedysi privolal ducha Vianoc majstrovstvom svojho príbehu, tak sa aj Miroslavovi Majerníkovi s „Ježiškom na bicykli“ podarilo niečo podobné tu pre nás a pre naše časy. Aj vďaka nemu pochopíme, že zázraky na východe Slovenska sa nedejú iba v Litmanovej, ak chodíme medzi ľuďmi s otvorenými očami a predovšetkým srdcami. Naostatok by som mal azda napísať, že aj preto by táto kniha mohla byť jedným z tých zmysluplných a nezabudnuteľných darčekov pre vašich blízkych pod ozdobený stromček. Ale nakoniec to predsa len formulujem inak: zaobstarajte si túto knižku a urobte si literárne Vianoce hneď teraz.

(Celkovo 267 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

2 Odpovede

  1. V tejto nenápadnej knižke ponukám nostalgické príbehy odchádzajúcich dôb, ktoré síce pohladia dušu, ale aj pripomenú, kto sme, aby sme sa vo víre globalizácie nestratili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter