Putin dixit

Pod titulkom Putin dixit uverejnil známy český komentátor Martin Hekrdla na Facebooku preklad Putinovho televízneho prejavu z 21. novembra 2024, ktorý s jeho súhlasom preberáme.

Martin Hekrdla: Vysvětlujících, polemických, spravedlivě rozhořčených atd. názorových komentářů k Putinově včerejšímu televiznímu projevu je jistě zapotřebí, ale chyběla mi v médiích normální ZPRÁVA podložená DOKUMENTEM, tj. úplným textem Putinova krátkého projevu. Přebírám ho tedy z francouzského tisku (a ponechávám i mezititulky listu Le Monde).

„Rád bych informoval personál Ozbrojených sil Ruské federace, občany naší země, naše přátele po celém světě a ty, kteří si stále dělají iluze o možnosti způsobit Rusku strategickou porážku, o událostech, které se nyní odehrávají v oblasti, kde probíhá ‚speciální vojenská operace‘, v důsledku použití zbraní dlouhého doletu západní výroby proti našemu území.

V rámci pokračování Západem vyvolané eskalace konfliktu na Ukrajině Spojené státy a jejich spojenci v NATO již dříve oznámili, že umožní použití svých přesných zbraňových systémů dlouhého doletu na území Ruské federace. Odborníci si dobře uvědomují, a ruská strana to opakovaně zdůrazňovala, že je nemožné použít takové zbraně bez přímého zapojení vojenských specialistů zemí, které je vyrábějí.

Dne 19. listopadu zasáhlo šest operačně-taktických raket ATACMS americké výroby a 21. listopadu při kombinovaném raketovém útoku systémy britské výroby Storm Shadow a HIMARS americké výroby vojenské instalace na území Ruské federace – v Brjanské a Kurské oblasti. Od tohoto okamžiku, a jak jsme opakovaně zdůrazňovali, regionální konflikt vyvolaný Západem na Ukrajině nabral rysy globálního charakteru. Naše systémy protivzdušné obrany tyto útoky odrazily. V důsledku toho nebylo dosaženo cílů jasně stanovených nepřítelem.

Požár v muničním skladu v Brjanské oblasti, způsobený padajícími troskami raket ATACMS, byl uhašen a nedošlo k žádným obětem ani vážným škodám. V Kurské oblasti byl proveden útok na jedno z velitelských center našeho uskupení „Sever“. Útok a protiletadlová reakce bohužel vedly k obětem, úmrtím a zraněním mezi externím bezpečnostním personálem a personálem údržby. Operační a velitelský personál centra neutrpěl žádné ztráty a pokračuje v normálním řízení akcí našich sil k likvidaci a vyhnaní nepřátelských jednotek z Kurské oblasti.

Ještě jednou bych chtěl zdůraznit, že použití takových zbraní nepřítelem není schopno ovlivnit průběh bojových operací v oblasti speciální vojenské operace. Naše vojska postupují úspěšně po celé linii dotyku. Všechny úkoly, které jsme si stanovili, budou splněny.

V reakci na použití amerických a britských zbraní dlouhého doletu zahájily ruské ozbrojené síly 21. listopadu kombinovaný úder na jedno ze zařízení vojensko-průmyslového komplexu. V bojových podmínkách otestovaly jeden z nejnovějších ruských raketových systémů středního doletu, v tomto případě balistickou raketu v nejaderné hypersonické konfiguraci. Naši raketoví inženýři ji pojmenovali Orešnik. Zkouška byla úspěšná a cíle střelby bylo dosaženo. Na ukrajinském území, ve městě Dněpropetrovsk [ukrajinsky Dnipr], byl zasažen jeden z největších a nejznámějších průmyslových komplexů z časů Sovětského svazu, který dodnes vyrábí raketová zařízení a další zbraně.

Vyvíjíme rakety středního a krátkého doletu v reakci na americké plány na výrobu a rozmístění raket středního a krátkého doletu v Evropě a asijsko-pacifickém regionu. Domníváme se, že Spojené státy udělaly chybu, když v roce 2019 pod falešnými záminkami jednostranně ustoupily od Smlouvy o jaderných silách středního a krátkého doletu. Dnes Spojené státy takové vybavení nejen vyrábějí, ale jak můžeme vidět na cvičeních jejich jednotek, pracují na otázkách souvisejících s rozmístěním svých pokročilých raketových systémů v různých částech světa, včetně Evropy. Navíc během těchto manévrů nacvičují jejich použití.

Rád bych vám připomněl, že Rusko se dobrovolně a jednostranně zavázalo, že nenasadí rakety středního a krátkého doletu, dokud se americké zbraně tohoto typu neobjeví v žádném regionu světa.

Opakuji: provádíme bojové zkoušky raketového systému Orešnik v reakci na agresi NATO proti Rusku. Otázku dalšího rozmístění raket středního a krátkého doletu rozhodneme my na základě akcí Spojených států a jejich satelitů. Určíme cíle pro opětovné testování našich nejnovějších raketových systémů v souladu s hrozbami pro bezpečnost Ruské federace. Považujeme za své právo použít naše zbraně proti vojenským zařízením zemí, které umožňují nasazení svých zbraní proti našim zařízením. A v případě eskalace agrese budeme reagovat stejně silně a symetricky. Doporučuji, aby se nad tím vážně zamyslely vládnoucí elity zemí, které zvažují nasazení svých vojenských kontingentů proti Rusku.

Samozřejmě, když si v případě potřeby a jako odvetné opatření vybereme cíle, které mají být zasaženy na ukrajinském území systémy jako Orešnik, dáme vědět předem civilistům a požádáme občany spřátelených států, kteří jsou na scéně, aby opustili nebezpečné oblasti. Učiníme tak z humanitárních důvodů, otevřeně, veřejně, bez obav z protiopatření ze strany nepřítele, který tyto informace také předem obdrží.

Proč bez obav? Protože dnes neexistuje způsob, jak takovým zbraním čelit. Rakety útočí na cíle rychlostí 2,5 až 3 kilometry za sekundu. Systémy protivzdušné obrany, které jsou v současné době ve světě k dispozici, a systémy protiraketové obrany, vytvořené Američany v Evropě, tyto rakety nezachytí. To je vyloučeno.

Rád bych ještě jednou zdůraznil, že to není Rusko, ale Spojené státy, které zničily mezinárodní bezpečnostní systém a které pokračujícím bojem a lpěním na své hegemonii tlačí celý svět do globálního konfliktu. Vždy jsme byli a stále jsme připraveni vyřešit všechny problémy mírovými prostředky, ale jsme také připraveni vypořádat se s jakýmkoli vývojem.

Pochybuje-li o tom ještě někdo, potom se mýlí: vždy budeme mít odpověď.“

Fotozdroj: https://www.youtube.com/watch?v=Qr_TRM3RcmA

(Celkovo 448 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

3 Responses

  1. Prezident Putin reagoval na eskaláciu konfliktu zo strany USA a GB prostredníctvom kombinácie dvoch prístupov. Na jednej strane strategicky, ukážkou sily Luskáčika (Орешник). Lebo toto je jediný spôsob komunikácie, na ktorý kolektívny Západ reaguje. Na druhej strane prejavil múdru zdržanlivosť. Ruskí politici si uvedomujú riziká obdobia do 20. januára, kedy ostáva v Bielom dome odchádzajúci prezident a jeho team.

  2. General Flynn navrhol okamzite odvolanie prezidenta Bidena!!! Ked nebol schopny vist volebnu kampan a bol odvolany, neni schopny ani dokoncit finkciu prezidenta a musi byt odvolany a jeho rozhdnutia odstranene.

  3. No a je to tu. Eskalácia a prerod regionálnej vojny v Ukrajinsko-Ruskom pomedzí do vojny širších rozmerov. Začína byť zjavné, že Európska únia by sa už konečne mala (vazalsky) „odpojiť“ od svojho Zaoceánskeho mentora (tútora), USA, ktorý v podobe vládnutia Bidenovho kabinetu stratil úplne súdnosť a vháňa Európu do neželanej a občanmi nechcenej vojny. To, že V. Británia (nečlen EÚ) živí svoje neoimperiálne a neokoloniálne ambície po boku US, to je čitateľné a dostatočne zrejmé, ale prečo do toho militantného vlaku s mimoriadne nebezpečným plánom dosť ochotne nastúpilo Francúzsko a Nemecko, to až tak jasné nie je.
    Je dosť možné, že asi túto nebezpečnú a nezmyselnú zápletku rozseknú v Nemecku. Nemecká vláda už „zakopla“ u svojich občanov v otázke financovania vojny na Ukrajine a je dosť možné, že v Nemecku sa spojazdní „občianska brzda“, keďže doterajšia politická elita sa ukázala ako málo schopná a servílna, a už vôbec nie spoľahlivá v ťažkých časoch. V Nemecku sa politikom prestáva veriť. V mnohom podobne je na tom aj Francúzsko, Taliansko a Španielsko. Vyúsťovanie celého Ukrajinského dobrodružstva do ekonomickej nerovnováhy EÚ, depresie, rastu cien a inflácie s následkom krízy financií, dovedie konečne celú doterajšiu pätolízačskú ale pre obchodno-ekonomickú prax nezmyselnú a kontraproduktívnu politiku vodcov EÚ (za deštrukčnej éry vládnutia Ursuly) do krachu dôvery. Ľudia (občania) to vidia tak, že na cudziu vojnu a zbrane peniaze boli a ešte stále sú, ale na podporu udržania chodu ekonomiky a konkurencieschopnosti a na sociálne programy peniaze (už) nie sú. Občania šomrú, že život sa im v EÚ komplikuje, sťažuje a zdražuje a čoraz viac sa im stávajú zrejme súvislosti a črtá sa im jeden záver, že od cudzej vojny ruky preč, lebo nás to veľmi zlým spôsobom melie a čoraz bližšie vtláča do veľkého nebezpečného mlynka. A v nedávnom 20. storočí tu už dve veľké vojenské dobrodružstvá boli (1. a 2. svetová vojna) a skončili skázou Európy s miliónmi mŕtvých ľudí v sprievode veľkých trápení a žiaľu. No a to vari nestačilo (na poučenie)? Zase treba opakovačku ?!?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter