Ostatné politické rokovanie prezidenta Zelenského v Bielom dome a následná porada vybraných premiérov EÚ na pozvanie neúnijného Londýna ukazujú, že svet prechádza turbulentnými zmenami, ktoré boli pred pár mesiacmi nemysliteľné.
Tieto tektonické politické zmeny sú výsledkom malých ruptúr či neriešených kríz, ktoré sa spojili a otriasajú politickými elitami vo svete. Ich hlavnými politickými tvorcami a nositeľmi boli globalistické, liberálne a progresivistické skupiny, ktoré získali mediálnu podporu globálnych rozmerov.
Globálny líder sveta pod vedením viacerých amerických prezidentov (Bushovci, Obama, Biden) sa usilovali zjednotiť demokratický svet vytváraním nepriateľov, akými boli islam, komunistické režimy a Rusko.
Keďže tieto skupiny nepredstavovali žiadne významné ideologické koncepty, ktoré by ohrozovali Západ, boli nútení ich dôraznejšie personifikovať a poukázať na materiálne príčiny týchto problémov.
Východiskom pre amerického prezidenta Bidena sa stalo definovanie nepriateľa číslo jeden, t.j. Číny, a nepriateľa číslo dva, ktorým sa stalo diktátorské Rusko.
Nebezpečenstvo Číny spočívalo v jej hospodárskej dynamike, ktorá v mnohých sektoroch získala už svetové prvenstvo.
Rusko ako jediný relevantný protivník USA v jadrových zbraniach zároveň disponuje obrovskými nerastnými zásobami, čo mnohí západní politici považujú za nespravodlivé…
Hlavným nástrojom zadržiavania Číny a Ruska sa mala stať proxy vojna na Ukrajine, vyvolaná rozširovaním NATO, resp. obkľučovaním Ruska armádami NATO.
Rusko upozornilo USA v roku 2021, že rozširovanie NATO na východ považuje za ohrozenie svojich bezpečnostných záujmov a vo februári 2022 vstúpilo vojensky na pôdu Ukrajiny.
Demokratický Západ odmietol interpretovať vstup ruských vojsk ako dôsledok rozširovania NATO, a teda ako ohrozenie Ruska, a všetko postavil na porušení medzinárodného práva a ruskej posadnutosti získavaním nových území.
Po troch rokoch vojny a po odskúšaní rôznych vojenských a hospodárskych stratégií je Ukrajina v defenzíve a na ústupe zo svojich pozícií, a to za obrovských ľudských i materiálnych strát. Jej porážka je vysoko pravdepodobná…

Ilustrácia: Ľubomír Kotrha
Nástup prezidenta Donalda Trumpa znamená zásadnú zmenu optiky pohľadu Západu na rusko-ukrajinský konflikt.
Staronový americký prezident, poučený a vybavený skúsenosťami z výkonu prvého prezidentského obdobia, začal posilňovať svoje prezidentské právomoci rušením úradov, ktoré podľa jeho názoru iba oberali Ameriku o stovky miliónov dolárov. Obklopil sa vlastnými ľuďmi a prinútil najväčších miliardárov k podpore svojej politiky.
Základným pilierom jeho politiky sa stalo úsilie vyhnúť sa za každú cenu 3. svetovej jadrovej vojne, ktorá by urobila definitívnu bodku za každým biznisom.
Za účelom ukončenia rusko-ukrajinského konfliktu bolo stretnutie Donalda Trumpa s ukrajinským prezidentom, ktoré sa skončilo medzinárodným škandálom. Ukrajinský prezident nepochopil zmysel stretnutia a v skutočnosti bol iba vlákaný do vopred pripravenej mediálnej pasce, kde sa svojím vystúpením strápnil a ukázal svetu, že odmieta mierovú iniciatívu USA.
Americká odpoveď na Zelenského úsilie pokračovať vo vojne s Ruskom bola zdrvujúca! Pokým nepríde s mierovým plánom, prezident Trump mu odkazuje, že sa viac nemusí unúvať cestovať do Washingtonu…
Zelenskyj musel vedieť, že navrhovanú koloniálnu zmluvu o zabratí ukrajinského nerastného bohatstva do zálohu, pokým Ukrajina nezaplatí 300 miliárd, nemôže podpísať! Podpis tejto zmluvy by bol priznaním jeho osobnej zodpovednosti za kapituláciu Ukrajiny.
Donald Trump je napriek tomu presvedčený, že vytrasie z ukrajinského prezidenta americké peniaze, ktoré prostoduchý Biden poskytol Zelenskému a jeho družine. Akoby chcel týmto dokázať, že peniaze sú predsa len tá najdôležitejšia vec v živote.
Neuvedomuje si, že pre dosiahnutie mieru táto podmienka nemusí byť celkom funkčná. Je to podobné, ako v prípade pani Thatcherovej, ktorej nepomohlo, keď si vynútila požiadavku pri vstupe do EÚ, že: „I want my money back!“. Dnes Veľká Británia v EÚ už ani nie je…
Ukrajinský sen bol založený na amerických prísľuboch, že keď Ukrajinci prinesú skalp Putina, bude dosť peňazí, aby rozširovanie NATO na východ bolo k spokojnosti všetkých vyplatené a záväzky sa anulovali.
Čaro tejto americkej pomoci nespočívalo iba v porážke Ruska, ale v možnosti, aby nekontrolovateľné miliardy bolo možné použiť aj na osobný prospech tých, ktorí mali možnosť s nimi manipulovať. To pochopil nielen ukrajinský Antihrdina, ale aj jeho sponzor Biden.
Podľa Donalda Trumpa USA vydali na podporu Ukrajiny 300 miliárd. Ukrajinský prezident však potvrdil iba príjem niečo cez 100 miliárd…
Nie je potrebné byť veľkým matematikom, aby sa zistilo, že 200 miliárd kdesi zostalo.
Možno bolo potrebné dať 100 miliárd na úplatky v USA, čo naznačuje aj Donald Trump a 100 miliárd zostalo v rukách podporovateľov ukrajinského režimu…
Volanie amerického prezidenta po dôkladnom audite môže mať neblahý účinok aj na samotných senátorov v americkom Kongrese. Možno on nielen tuší, ale aj vie, kto sa na tomto americkom dobrodružstve aj nabalil…
Donaldovi Trumpovi je však jasné, že bez porážky Deep Statu nikomu nič nedokáže a iba zvýši existenčné riziko pre svoju osobu. Preto vojna s Deep Statom je pre jeho politiku kruciálna a súvisí aj s prehodnotením americkej pozície v tomto konflikte, ako i zmene interpretácie a zdôvodnenia celého konfliktu.
NATO nie je len vojenská obranná organizácia, ale je to aj určitý ideologický projekt. Keďže jeho obranná funkcia sa netýka iba USA, predstavuje globálnu štruktúru, ktorá má zabezpečovať podporu Ameriky z EÚ, ako i z ďalších krajín. Dnešné politické elity, aby si zachovali svoju tvár, by sa radi zbavili spoluzodpovednosti za ukrajinskú vojnu.
Donald Trump dospel k svojim radikálnym rozhodnutiam na základe toho, že si uvedomil, že USA strácajú dych so svetom a nemajú ani dostatok zdrojov, aby riadili celý svet. Preto požaduje, aby Amerika zmenila svoje ciele a priority v chode sveta, pretože v inom prípade ju bude čakať pozícia budúceho lúzra.
Z tohto pocitu a zlého tušenia formuluje svoje politické krédo, t.j. návratu späť k veľkej a úspešnej Amerike (MAGA), ktorá je ohrozovaná a rozkladaná nezodpovednými progresivistami. Na udržanie svetového mieru je nevyhnutná spolupráca troch najsilnejších hráčov sveta, t.j. USA, Ruska a Číny.
Bidenovské heslá o trvalom líderstve USA, ich moci na báze posilňovania migrácie, zelenej politiky, podporou kultúrnych vojen a všakovakých minorít sú nebezpečná a vedú USA k bezvýznamnosti.
V zásade by sme mohli povedať, že Trumpov útok na Deep State je snahou o zmenu amerického režimu, ktorý sa od 90. rokov v ničom nezmenil a ktorý sa stáva finančnou záťažou nielen pre USA, ale aj celý svet s hrozbou vzniku 3. svetovej vojny.
Táto zmena režimu mu umožňuje, aby sa včerajší nepriatelia stali jeho obchodnými partnermi a dnešní spojenci ohrozovateľmi jeho vízie nového sveta.
Zdá sa, že tento typ zmeny režimu bude čakať viacero krajín EÚ i vo svete. Že takáto cesta je možná, ukázal Gorbačov, Havel, Orbán… a dnes sa o to pokúša americký prezident.
Samozrejme, ako ukazuje história, výsledky môžu byť rôzne.
Donald Trump je presvedčený nielen o svojich mimoriadnych obchodných schopnostiach, ale i tom, že peniaze sú kľúčom k ľudskej identite, k jeho mobilite a k jeho slobode. Ľuďom len treba vytvoriť správne podmienky, oslobodiť ich od všetkých reštrikcií štátu a všetci ľudia sa stanú bohatými…
Robiť peniaze, znamená robiť Ameriku opäť veľkou. Takýto cieľ je však možný iba za podmienky radikálnej zmeny existujúceho amerického systému vlády, v ktorom by ústrednú rolu hral Donald Trump so svojimi miliardovými spolupútnikmi.
Myslím si, že napriek buranským spôsobom treba oceniť Donalda Trumpa v úsilí vyhnúť sa 3. svetovej vojne a o premenu unipolárneho sveta na svet troch impérií, ktoré by mohli uchrániť svet pred kataklizmou nukleárneho zničenia.
Donald Trump je presvedčený, že jeho dnešným rivalom nie je Rusko, ale EÚ, ktorá nechce vidieť k akým zásadným geopolitickým zmenám prišlo po jeho zvolení.
Macron, Starmer vyzývajú pokračovať v rusko-ukrajinskom konflikte a vytvárajú koalíciu, ktorá by mohla fungovať na zhabaní 300 miliárd, ktoré Rusko uložilo v európskych a amerických bankách. Zdá sa, že tento návrh nie je o nič lepší ako americký o vyťažovaní ukrajinského nerastného bohatstva…
Táto nová európska koalícia vojnových štváčov však nie je ničím iným, iba vzburou tajtrlíkov, ktorí si nechcú priznať svoju lokajskú úlohu pri budovaní bidenovského globálneho sveta, ktorý je nezachrániteľný a ktorý z nich môže urobiť iba hrobárov EÚ.
Demontáž amerického režimu tak bude pokračovať v Trumpovej viere, že aj Rusko a Čína ako noví obchodní partneri ho podporia v tomto úsilí, pretože všetci na tom môžu slušne zarobiť!
2 Odpovede
Dobrý deň.
Prezident D.Trump svojho času povedal :
“ Strata kresťanskej viery je príčinou toho,
že Spojené štáty tak veľa stratili „.
Tento je výrok média neradi, alebo vôbec necitujú, pretože ich majiteľov irituje.
Radšej mu otĺkajú o hlavu rôzne vulgarizmy, rasizmy, sexizmy, atď.
Tiež sa často a zbytočne zdôrazňuje, že je predovšetkým biznismen. To sú všetko jalové novinárske floskuly, ktoré majú navodiť jeho nekompetentnosť ako politika.
Málokto však verejne hovorí, že vďaka
D. Trumpovi sa spomalilo odrátavanie času ľudskej civilizácie.
Najväčšie zlo s ktorým bojuje je zákerná progresivistická a neoliberálna ideológia, ktorou je presiaknutý aj Deep State a jeho európski nadháňači a poskokovia.
Avšak stále je tu silná nádej, že sa Zlo vďaka mysliacim a veriacim zastaví.
Diskusia na situáciu USA,Rusko,Ukrajina ma vyzvala k reakcii na nového lídra USA. Vláda amerických prezidentov ( 100 rokov ) mala spoločného menovateľa t.j. byť svetovým lídrom
s cieľom získať územie a bohatstvo krajín a oslabiť potenciálneho rivala.
Väčšinou to bolo riešené vojensky ale v období 90 tich rokov studenou vojnou, kedy za vlády Jeľcina a Gorbačova bola hranica chudoby v Rusku skoro 50%. V tomto období požiadali títo prezidenti o vstup do NATO a taktiež aj Putin v prvej vláde.
Reakcia Wall Streeet,Pentagon a CIA bola NIE,ďakujeme nepriatelia potrebujú zisky zo zbraní a území.
Donald Trump nastúpil s inou filozófiou. Jeho snaha je zameraná na Euroáziu kde sankciami chce oslabiť EÚ,Rusko a v prípade získania vplyvu v Paname aj Čínu.
Nie som priaznivec nového prezidenta , pretože je to typ arogantného autokrata ktorých sa objavuje stále viac aj na našom kontinente. Títo lídri stále častejšie vyhrávajú voľby aroganciou a politickou šikovnosťou dokážu ovládnuť veľkú časť strategicky nevyspelých voličov.
Prezident Trump zostane dlho v pamäti jeho voličov ale nie v srdciach amerických občanov.