Medzinárodná konferencia o mieri na Ukrajine

Tento víkend se ve Vídni koná Mezinárodní konference o míru na Ukrajině. Dva dny před jejím zahájením však Rakouský odborový svaz (ÖGB) na nátlak ukrajinského velvyslance Vasilije Chiminěce stornoval pronájem kongresového sálu Catamaran.

Ukrajinskou nevoli vyvolala účast známého amerického ekonoma Geoffrey Sachse, neboť vystoupil v ruské televizi v pořadu Vladimíra Solovjeva. Dalším důvodem je, že návrh rezoluce neobsahuje požadavek stažení ruských vojsk z Ukrajiny a namísto toho obsahuje výzvu k příměří, což ukrajinská strana interpretuje jako souhlas s ruskými územními zisky. Chiminěc označil některé z referentů za pátou kolonu Ruska. V dostupných referátech z konference zjevně chybí, že udržitelný a komplexní mír je možný pouze v souladu s mezinárodním právem a osvobození všech oblastí okupovaných Ruskem, sdělil v pondělí rakouské tiskové agentuře APA.

Konference proto byla přeložena do sálu Lorely, Penzinger Straße 72, 1140 Wien.

Jejím cílem je zveřejnit Naléhavou globální výzvu, nazvanou Vídeňská výzva k míru, adresovanou politickým vůdcům, aby jednali ve prospěch příměří a jednání na Ukrajině. Summit bude mít několik různých částí: konferenci a diskusi o kontroverzních otázkách souvisejících s rusko-ukrajinskou válkou a seznámení se s hlasy zástupců občanské společnosti Ruska a Ukrajiny i zemí NATO, kteří podporují cíle mírového summitu. Účastníci z globálního Jihu se podělí o dramatické důsledky, které tato válka měla pro lidi v jejich zemích, a navrhnou, jak mohou přispět k míru. Konference se zaměří nejen na kritiku a analýzu, ale také na kreativní řešení a způsoby, jak ukončit válku a jak připravit jednání. To není jen úkolem států a diplomatů, ale v dnešní době stále více i globální občanské společnosti. Součástí konference bude kombinace prohlášení, pracovních skupin, panelů expertů a dialogů. Po summitu budou organizátoři kontaktovat také velvyslanectví Ruska a Ukrajiny i různé ambasády zemí NATO a mezinárodních organizací sídlících ve Vídni. Summit podpoří také delegace vyslané na návštěvu hlavních měst různých evropských zemí za účelem setkání s vládními představiteli a mezinárodními organizacemi. Na druhou polovinu roku 2023 jsou připravované další akce.

Výzva k míru

Odsuzujeme nezákonnou ruskou invazi na Ukrajinu. Jsme si plně vědomi spoluodpovědnosti NATO za tento dlouhodobý konflikt jako jeden z mnoha příkladů porušení mezinárodního práva. Zároveň jsme postiženi důsledky, které tato válka a všechny války mají na společnosti – od zranění a smrti až po dlouhodobou deprivaci postihující ženy, které poskytují životně důležitou péči i v době války, bojují o živobytí a mír navzdory porušování lidských práv. Ničí životní prostředí a infrastrukturu země, způsobuje rostoucí ceny potravin a energií po celém světě, prohlubuje chudobu a hlad – zejména na globálním Jihu – a ohrožuje celý svět jadernou válkou.

Je na čase, aby se zbraně odmlčely a konflikt začala řešit diplomacie. Logice války musíme čelit logikou míru.

Pojďme se sejít, abychom prodiskutovali stav a širší kontext rusko-ukrajinského konfliktu, pozice našich různých vlád, úsilí, překážky a příležitosti různých mírových hnutí a zejména, jak efektivněji pracovat na prosazování příměří, jednání a mírových řešení jako alternativy k válce.

Mír není pouze úkolem států a diplomatů, ale v dnešní době stále více i globální občanské společnosti. Co je nyní naléhavě zapotřebí, je globální hnutí požadující, aby všechny strany přestaly bojovat a začaly spolu mluvit. Mezinárodní podpora, které se dostalo výzvě Mezinárodní mírové kanceláře k vánočnímu příměří, výzvy Valného shromáždění OSN i mnoha vlád, dokonce i komentáře některých politických představitelů ukazují, že se příležitost otvírá.

* * *

Podrobný program v angličtině, francouzštině a španělštině či pozvánku v angličtině, ukrajinštině, ruštině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině či portugalštině si lze stáhnout z webové stránky konference

Originál vyšiel 9. júna 2023 na webe Disput.blog

ZAREGISTRUJTE SA A ZÍSKAJTE AKTUÁLNE INFORMÁCIE O PODUJATÍ: www.peacevienna.org

(Celkovo 335 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

  1. Veľmi som rada, že na tejto konferencii o mieri na Ukrajine je – ako som sa dozvedela od E. Chmelára – zastúpená aj iniciatíva Zjednotení za mier. V tejto situácii nesmieme mlčať, potrebný je každý hlas na podporu podobných krokov smerujúcich k zastaveniu nešťastnej vojny u našich susedov a k rokovaniu o dosiahnutí mieru. Nesmieme pripustiť, aby v nebezpečnej hre o život planéty zvíťazil nerozum nad rozumom a nenávisť nad porozumením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter