Zhromaždenie na podporu Palestíny v Bratislave

Zastavenie genocídy a uvalenie zbrojného embarga na Izrael boli najčastejšie požiadavky, ktoré odzneli na zhromaždení 29. apríla 2024 na podporu Palestíny v Bratislave.

Na Hviezdoslavovom námestí sa zišli viac ako tri stovky prevažne mladých ľudí, sympatizantov Frontu ľavicovej mládeže, ktorý zhromaždenie pripravil, ale aj ďalší občania.

Safa Khaldi, palestínska veľvyslankyňa na Slovensku, ktorá sa zhromaždeniu prihovorila ako prvá, upozornila na humanitárne dopady prebiehajúcej izraelskej ofenzívy. Podľa veľvyslankyne od začiatku októbra zahynulo 34 tisíc civilistov, z čoho dve tretiny tvoria ženy a deti. Safa Khaldi dodala, že situácia v Pásme Gazy je neudržateľná a hrozí v ňom humanitárna katastrofa.

Zo strany rečníkov odznela aj kritika smerom k politickým stranám. Podľa aktivistky Sely Papan si politici selektívne vyberajú, na ktoré obete vojen upozornia a ktoré budú ignorovať. Z jej úst odznela aj výzva na zastavenie zbrojných nákupov od Izraela.

Na zhromaždení tiež rezonovala téma prímeria, o ktorom momentálne rokujú obe znepriatelené strany. „Pripájame sa k státisícom protestujúcich po celom svete a k ich požiadavke na okamžité zastavenie paľby v Pásme Gazy,“ vyhlásil Ľubomír Zeman z FĽM.

Posledná rečníčka Alexandra Aganbegović upozornila aj na posledné udalosti v USA a vyjadrila solidaritu s americkými študentmi. „Hnev a frustrácia z beztrestnosti Izraela zasiahla aj mnohé americké univerzity, na ktorých proti protestujúcim študentom zasahuje polícia. Z tohto miesta americkým študentom odkazujeme, že sme s vami!“ povedala mladá aktivistka.

Účastníci sa v rámci zhromaždenia vydali aj na protestný pochod centrom mesta. Od palestínskej ambasády sa vydali na Radničné námestie k Michalskej bráne, cez Námestie SNP, Štúrovu ulicu, Šafárikovo námestie a cez nábrežie opäť k ambasáde.

Jakub Rendvanský,
spoluorganizátor podujatia

(Celkovo 54 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter