Záujem o vstup do rozšírenej skupiny BRICS…

Anil Sooklal, hlavný predstaviteľ Juhoafrickej republiky pre vzťahy so skupinou krajín BRICS, 20. júla uviedol, že takmer 45 krajín prejavilo záujem o vstup do globálneho južného bloku pred summitom naplánovaným na 22. až 24. augusta 2023. Súčasnými členmi sú Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, ktorá sa ako posledná pripojila v roku 2010. Podľa Sooklala formálne žiadosti podalo 22 krajín.

Očakáva sa, že nadchádzajúci summit BRICS bude riešiť otázku nových žiadateľov. Blok, ktorý predstavuje viac ako 40 percent svetovej populácie a približne 30 percent svetového HDP, sa snaží stať hlavným geopolitickým rivalom Západu a jeho finančných inštitúcií, MMF a Svetovej banky. Považuje sa za baštu globálneho juhu.

Summit už čelil kontroverzii . Medzinárodný trestný súd (ICC) obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z vojnových zločinov počas konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Južná Afrika je signatárom ICC a krajina by bola povinná zatknúť Putina, ak by vstúpil na juhoafrickú pôdu, kde sa bude summit konať.

To by sa rovnalo vyhláseniu „vojny“, povedal juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa o dileme hostiteľskej krajiny summitu. Na summit však príde ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a Putin sa zúčastní prostredníctvom videokonferencie.

Niekoľko zástupcov krajín vrátane Iránu, Kuby, Saudskej Arábie a Konžskej demokratickej republiky sa začiatkom júna stretlo s predstaviteľmi BRICS ako „Priatelia BRICS“ v rámci príprav na rokovania o rozšírení, informovala agentúra Reuters .

Tento článok sprostredkoval Globetrotter

Fotozdroj: InfoBRICS

(Celkovo 116 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter