ECHO ČITATEĽOV

Tomáš Koloc: Muž, který stál v cestě – František Kriegel

„… Kdo chce pochopit podstatu Pražského jara, nemůže toto dvojí odsouzení přehlédnout. Proč zatracují vítězové, minulí i současní, Pražské jaro nebo bagatelizují jeho význam, prohlašují ho za odbytou záležitost a radí, aby se na tuto událost co nejrychleji zapomenulo? A pokud někdo z vládních činitelů hodnotí rok 1968 kladně, zneváží vzápětí velké vzepětí národa dodatečným ujištěním, že se tehdy projevené ,dobré vlastnosti‘ společnosti mohou dnes v míře nevídané uplatnit při plnění ,velkého úkolu naší doby‘, jímž je – neokapitalistická normalizace.
Obě písemnosti, jak Poučení z roku 1970, tak protikomunistický zákon z roku 1993, jsou pozoruhodné dokumenty, které sice neříkají nic pravdivého o Pražském jaru, ale vypovídají mnoho o sepisovatelích, prozrazují jejich vztah ke skutečnosti a stávají se trvalým, v literách zafixovaným svědectvím směšnosti a trapnosti obou vítězů…“
Karel Kosík, Pražské jaro, „konec dějin“ a šaušpíler, Lettre, 1994, č. 12 (http://www.sds.cz/docs/prectete/epubl/kko_pjkd.htm)
Patrik Beshir, 11. júna 2023

(Celkovo 62 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter