Eduard Šebo: Zmena svetového poriadku si bude vyžadovať aj zmeny v štruktúre a programe EÚ!
Dobrá sumarizácia aj úvaha na križovatke, na ktorej stojíme. Problém je „len“ jeden: prečo takéto myslenie nevládne v politických centrálach od Bruselu až po jednotlivé vlády? A aké myslenie vlastne ovláda súčasnú politiku, predovšetkým tú vrcholovú? Pripomína to krízovú situáciu na konci minulého režimu: aj vtedy mnohí občania, nepolitici a ľudia rôznych profesií mali svoje názory, ktoré v mnohom boli správne a oprávnené, len politické špičky ich nepočúvali a držali sa svojich dogiem a absurdít. Nakoniec sa ukázalo, kam vedie takáto priepasť medzi myslením politikov a myslením občanov. Odpoveď na otázku, prečo aj dnes kľúčoví politici vo vrcholných pozíciách zastávajú absurdné a bezperspektívne názory, na základe ktorých konajú, rozhodujú a robia praktickú politiku, je asi zrejmá: 1. nemajú vlastné myslenie (nielen vzdelanie a ďalšie kompetencie), a 2. poslúchajú sily, ktorých záujmom slúžia (toto nie je žiadna konšpirácia, ale všeobecne známa vec, že politici slúžia ekonomickým a geopolitickým záujmom subjektov, ktoré usilujú o vplyv až po úroveň „svetovlády“).
Emil Višňovský, 23. júna 2026