Zvolenská Slatina | 1. mája až 31. októbra 2025
V roku 2025 si pripomíname 10. výročie otvorenia Galérie Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine (rodisko umelca, pozn. redakcie) a zároveň nedožité 95. narodeniny tohto výnimočného sochára. Pri tejto príležitosti vznikol viacročný výstavný projekt (podporený z verejných zdrojov prostredníctvom Fondu na podporu umenia) s názvom Trvanie v čase, ktorý v troch tematických častiach predstaví komplexnosť Kulichovej tvorby od medailí cez komornú až po monumentálnu plastiku.

Prvá časť výstavného cyklu je venovaná výberu z medailérskej tvorby Jána Kulicha. Je to fascinujúca oblasť tvorby, v ktorej sa stretáva precíznosť detailu s hĺbkou výrazu. Na výstave možno vidieť viac ako 400 medailí a mincí, ktoré prezentujú umelcovo majstrovstvo v práci s malým formátom, a to v kompozícii, symbolike aj príbehu. Ide o liate a razené medaily; od autorských návrhov až po pamätné mince realizované pre Národnú banku Slovenska.
Kulich svoju umeleckú cestu začal ako 15-ročný študent Akadémie výtvarných umení v Prahe, kde začal študovať v medailérskej špeciálke prof. Otakara Španiela. Úctu k svojmu pedagógovi dokladá aj socha pri vstupnom paneli – figurálny portrét prof. Španiela z roku 1982.

Medzi vystavenými dielami sú aj Kulichove študentské práce z rokov 1948 – 1950: Detvan, Slovenská matka, Marína, vybrané aj na prestížnu medzinárodnú výstavu FIDEM v Paríži v roku 1949. Výstava sleduje vývoj Kulichovej medailérskej tvorby od raných diel a voľnej tvorby cez tematické celky ako Zo života Danteho, súbor plakiet slovenských spisovateľov či súbor medailí Instrumentum Excellens, cyklus 10 slovenských svätcov a 10 strieborných pamätných mincí.
Zastúpené sú aj razené medaily venované výnimočným osobnostiam, kolektívom a udalostiam slovenského kultúrneho života – maliarovi Ľudovítovi Fullovi, Lúčnici, SĽUK-u, Majstrovi Pavlovi z Levoče, Vladimírovi Mináčovi, Jurajovi Kubánkovi, Rinaldovi Oláhovi či prezidentovi Rudolfovi Schusterovi. Záver medailérskeho odkazu tvorí cyklus 45 portrétov svetových hudobných skladateľov z roku 2012.
Výraznú vizuálnu silu výstavy dotvárajú veľkoplošné detaily medailí, ktoré odhaľujú autorovu brilantnú modelačnú techniku a nezameniteľný sochársky rukopis.
V súvislosti s medailérskou tvorbou nebude bez zaujímavosti spomenúť, že spolupráca s Mincovňou Kremnica sa pre Jána Kulicha začala už v roku 1948. Bolo to vďaka Španielovej iniciatíve, ktorý organizoval pre svojich študentov exkurzie do mincovne, aby sa adepti medailérskej tvorby mohli oboznámiť so základmi technickej prípravy razenia medailí.
Výstava medailí je otvorená do 31. októbra 2025.

V galérii možno okrem výstavy navštíviť aj ďalšie priestory, ktoré ponúkajú chronologický pohľad na život a tvorbu Jána Kulicha cez dobové fotografie, rané detské rezbárske práce a plastiky vytvorené unikátnou technológiou zváraného železa.
Viac informácií nájdete na www.galeriajanakulicha.sk
Snímky: Autorka