Kniháreň 2024 – august 1

Leopold Moravčík: Príbehy spod Choča | Jószef Demmel: Mladý Štefánik. Uhorské roky Milana Rastislava Štefánika od narodenia po maturitu 1880 – 1898 | Jeff Goodell: Horúčava. Prežijeme na rozpálenej planéte? | George Orwell: Ruiny | Émile Zola: Žalujem…!

Táto časť Slovenska nie je zatiaľ veľmi opísaná, aj keď bola prebádaná dostatočne. A pritom sa tu udialo všeličo, čo si zaslúži pozornosť. Príbehov, ktoré sa stali pod Chočom počas uplynulých 350 rokov, je veľa. Podstatné je to, že všetky, ktoré sa pomestili do tejto knihy, majú reálny základ.
„Mnohí tvrdia, že Choč je najlepší výhľadový vrch Slovenska. Vyčnieva nad okolitý terén natoľko, že z jeho vrcholu dovidieť na Vysoké i Nízke Tatry, Roháče, Veľkú a Malú Fatru, Babiu horu, Rozsutec, Veľkú Raču, Kráľovu hoľu a za týmito končiarmi možno tušiť ešte mnohé ďalšie kopce, ktoré znalec prírody môže v tom krátkom momente pohotovo pomenovať. V údoliach medzi končiarmi rozoznať ako malú hračku Oravský hrad a okolité mestečká a dediny Oravy aj Liptova, akoby poskladané zo stavebnice lega. A k tomu pohľad ponúka ako bonus i malý, mokrý fliačik Liptovskej Mary.“
Celá ukážka: TU
Perfekt 2024, 208 strán

Milan Rastislav Štefánik je nám známy ako pražský študent, učený astronóm, francúzsky generál a spoluzakladateľ Československa. Maďarský historik Jószef Demmel ponúka Štefánikov polyfónny portrét z obdobia jeho mladosti. Spoznáme ho ako syna chudobného evanjelického farára z pohraničia Uhorska, člena rodiny plnej národovcov a mučeníkov, usilovného študenta na maďarskojazyčných uhorských gymnáziách a aj ako uvedomelého národovca počas miléniových osláv. Nechýba ani zamilovaný a neskôr rozčarovaný Štefánik. Z týchto príbehov sa môžeme dozvedieť, že aj historická ikonická postava našich národných dejín bola človekom z mäsa a kostí.
Slovenské literárne centrum 2024

Svet čelí ekologickým katastrofám – lesným požiarom v Kalifornii či topiacim sa ľadovcom v Arktíde a Antarktíde.Ľudia v niektorých krajinách si sneh už ani nepamätajú a iné sa stali pre horúčavu neobývateľnými. Teplo je hrozba, ktorá prerástla do klimatickej krízy. V roku 2003 zabili horúčavy v Európe viac než 72 000 ľudí a počty obetí budú v najbližších rokoch ešte narastať.
Oceňovaný americký novinár a spisovateľ Jeff Goodell prináša knihu o tom, akým extrémnym spôsobom sa mení naša planéta. Vysvetľuje, prečo je počasie čoraz nevyspytateľnejšie a aký vplyv to má na ďalšie aspekty nášho života – od dostupnosti potravín až po výskyt chorôb. Ukazuje, ako vlny horúčav, ktoré sú z roka na rok horšie, postihujú najzraniteľnejších ľudí a ničia lokálne ekosystémy.
Kniha je desivým svedectvom, ako dramaticky sa mení svet, ktorý poznáme. Jeff Goodell prináša najnovšie vedecké poznatky popretkávané skutočnými príbehmi ľudí, ktorí sa stali obeťami extrémnych horúčav. Venuje sa aj témam ako mestské plánovanie či klimatizácia a jej negatívne dôsledky.
Jeff Goodell varuje, že horúčava je sila, ktorá presahuje všetko, čo sme doteraz poznali. Planéta nám horí pod nohami a čas sa kráti. Ak chceme prežiť, nestačí sa prispôsobiť kataklizme. Musíme začať konať.
N Press 2024, 360 strán

Britský spisovateľ a žurnalista George Orwell (1903 – 1950) sa narodil v Indii ako Eric Arthur Blair. Neskôr žil v Mjanmarsku a vo Francúzsku, bojoval v španielskej občianskej vojne. Preslávil sa najmä svojimi dystopiami Farma zvierat a 1984. Ku koncu druhej svetovej vojny pracoval ako vojnový korešpondent vo Francúzsku pre rôzne britské noviny a potom z povojnového Francúzska, Rakúska a západnej zóny Nemecka.
Zbierka Orwellových žurnalistických prác Ruiny prenáša čitateľa do víru udalostí spred 70 rokov, do prostredia bombardovaním zničených miest, vojnou vyčerpanej spoločnosti a sprostredkováva autentický pohľad s neočakávanými podrobnosťami. Články menia učebnicové vnímanie vojny na živý, emotívne prežívaný mozaikový obraz osudov, dejov, tendencií a smerovaní.
Vydavateľstvo Spolku Slovenských spisovateľov 2024, 133 strán

Jedna z najväčších afér konca 19. storočia – Dreyfusova aféra – mala silnú odozvu v dobovej tlači. Najznámejšou osobnosťou, ktorá sa k afére vyjadrila, bol významný francúzsky spisovateľ Émile Zola vo svojom známom texte pod názvom J’accuse…!, teda „Žalujem…!“ Tento brilantný žurnalistický text nebol doteraz na Slovensku preložený ani publikovaný. Okrem toho v knihe nasledujú vyjadrenia významných osobností súdobého spoločenského, politického a umeleckého života vo Francúzsku ako – Jules Renard, Charles Péguy, Marcel Proust, Anatol France a Georges Clemenceau –, aby sme dnešným čitateľom poskytli komplexný obraz reflexie tejto aféry vo vtedajšej francúzskej spoločnosti.
Vydavateľstvo Spolku Slovenských spisovateľov 2024, 96 strán

(Celkovo 221 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter