Osobnosti svetovej vedy, ktoré sú priamo alebo cez svojich predkov spojené so Slovenskom
+ + +
Ján Lešták (1955)

Doc. MUDr. Ján Lešták, CSc., FEBO, MBA, LL.A, DBA, FAOG, rodák z Banskej Bystrice, je špičkový oftalmológ, ktorého pôsobiskom je Praha. Pracoval s legendami očného lekárstva, vynašiel dva pre oftalmológiu mimoriadne významné patenty, velil desiatim poľným nemocniciam, vybudoval prestížnu očnú kliniku a ambulantné centrum pre choroby hlavy a krku a v súčasnosti rozširuje služby o nové technológie. Primár a majiteľ Očnej kliniky JL doc. MUDr. Ján Lešták, CSc. patrí k najúspešnejším v jeho odbore nielen v Čechách. Po absolvovaní Vojenskej lekárskej akadémie v Hradci Králové v roku 1980 nastúpil na Očné oddelenie v Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prahe. V roku 1993 pôsobil už ako zástupca vedúceho Očného oddelenia tejto nemocnice. Po dvadsiatich rokoch služby z armády odišiel a v marci 1995 založil Očné oddelenie v novootvorenej poliklinike Lípa Centrum. Od januára 1997 sa spektrum výkonov rozrástlo o ambulantné operácie. Pracovisko sa tým stalo prvým oddelením v ČR, ktoré vykonávalo vnútroočné operácie na prednom a zadnom segmente oka ambulantným spôsobom. Ján Lešták prišiel s prevratnou metódou vyšetrovania ľudského zraku. Vďaka jeho objavu je teraz oveľa jednoduchšie a spoľahlivejšie vyšetrenie sietnice oka. Medzi jeho klientmi nie sú len prominentní Česi, ale často aj cudzinci, ako sám vraví: „Máme ordinácie od Českých Budějovíc až po Mariánské Lázně. V Prahe okrem kliniky v Butoviciach ošetrujeme pacientov v ďalších štyroch zariadeniach.“ Po vybavení kliniky najmodernejšou magnetickou rezonanciou začali vyšetrovať stav zrakového ústredia v mozgu. Na tomto poli výskumu majú svetovú prioritu. Táto klinika v súčasnosti vytvára najviac odborných publikácií a ako jediná klinika v ČR je oprávnená používať označenie FBMI ČVUT.
Svoje vedomosti odovzdáva v prednáškach pre lekárov postgraduálneho vzdelávania v pražských ÚVN aj IPVZ a na odborných stretnutiach doma i v zahraničí. Je predsedom odborovej komisie vedeckej rady ČLK pre oftalmológiu, členom výboru Českej oftalmologickej spoločnosti JEP, členom pracovnej skupiny Vedeckej rady ministerstva zdravotníctva, členom Atestačnej komisie ministerstva zdravotníctva pre oftalmológiu a Vedeckej rady FBMI ČVUT. Je aj členom odborovej komisie pre PhD štúdium 1. LF KU v Prahe, LF KU v Hradci Králové a FBMI ČVUT. V roku 2008 získal na Ústave práva a právnej vedy v Prahe titul MBA. V tej istej inštitúcii zložil rigorózne skúšky a v roku 2012 obhájil diplomovú prácu na stupeň LL.A a v roku 2014 DBA. V roku 2012 získal od americkej spoločnosti OMICSGroup titul FAOG. Od roku 2007 je navyše vysokoškolským pedagógom na ČVUT v Prahe a od roku 2012 na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity. V decembri 2015 sa po úspešnej habilitácii na FBMI ČVUT stal docentom v obore biomedicínskeho inžinierstva.
Vo vedecko-výskumnej činnosti má niekoľko svetových priorít. Prednáša pre lekárov v postgraduálnom školení v ÚVN aj ILF Praha, na odborných konferenciách v ČR aj v zahraničí. Od roku 2013 je lektorom v rámci profesijne vzdelávacieho programu MBA Management v zdravotníctve na Ústave práva a právnej vedy a na European Business School SE a ich konzultantom pre oblasť zdravotníctva.
Igor Krupa (1968)

Profesor Igor Krupa, narodený v Trenčíne, je od septembra 2012 profesorom na Katarskej univerzite s ďalším pracovným úväzkom v Katarskej petrochemickej spoločnosti (QAPCO). Absolvoval gymnázium v Novom Meste nad Váhom (1982 – 1986), vyštudoval Slovenskú technickú univerzitu (1986 – 1991), doktorandské štúdium absolvoval na Ústave polymérov SAV (1996 – 1999), čím získal titul PhD. Jeho výskumný záujem zahŕňa polymérne zmesi a kompozity, elektricky a tepelne vodivé kompozity, membrány, úpravu vody, materiály s fázovou zmenou, sol-gel technológiu a modifikácie polymérnych povrchov.
Popri práci v SAV absolvoval viacero zahraničných vedeckých pobytov: štipendium Marie Curie v Rhodia Research Centrum (2002 – 2003), Univerzita slobodného štátu, južná Afrika (2006), Universidad Carlos III de Madrid (2007) a Université Paris (2009 – 2012).
Je autorom alebo spoluautorom 145 odborných článkov, ôsmich kapitol v knihách a jedného patentu. Výsledky svojej práce predstavil vo vyše 120 prezentáciách na medzinárodných konferenciách. Bol doteraz zapojený do siedmich grantov NPRP. Ocenený za „Druhé miesto v kategórii Najlepší výskumník v oblasti plastov Excellence Ocenenie 2016“ od Gulf Petrochemicals & Chemicals Association (GPCA). Vyučuje aj na kurzoch „Veda a analýza polymérov“.
Ivan M. Kompiš (1933)

Dr. Ivan M. Kompiš, PhD. je špičkovým odborníkom v odbore farmácie a vývinu liekov. Chémia ho priťahovala už od skorého detstva. Kým ostatní mladí ľudia dlho hľadajú svoju cestu a životnú náplň, uňho to bolo – podľa jeho vlastných slov – jednoduché: „Asi ako 12-ročný som si veľmi želal stavebnicu, s ktorou sa dali robiť jednoduché chemické pokusy. Aj som ju dostal – výsledkom boli fľaky na stoloch a prepálený obrus.“ Prázdninové praxe v Slovakofarme počas štúdia na Chemickej fakulte ho definitívne presvedčili, aby sa v poslednom ročníku začal špecializovať na chémiu liečiv. Po skončení školy sa zamestnal v Chemickom ústave SAV v Bratislave, kde pracoval v odbore prírodných liečivých látok a alkaloidov. Už vtedy sa začal presadzovať ako mladý perspektívny chemik – do definitívneho odchodu do zahraničia stihol publikovať 25 odborných článkov, mnoho z nich v najznámejšom odbornom chemickom časopise Journal of American Chemical Society. Po absolvovaní ročného študijného pobytu na univerzite v americkom Minneapolise odišiel do Švajčiarska.
Československo opustil tesne po invázii sovietskych tankov, v sobotu 31. augusta, keď sa na krátky čas otvorili hranice s Rakúskom a bolo možné vycestovať. Rodina za ním prišla o týždeň a vo Švajčiarsku zostali už natrvalo. Život exulanta nie je ľahký: „V cudzine musí našinec na dosiahnutie svojho cieľa vždy vedieť viac ako domáci.“ Zobral si však ponaučenie zo slovenského básnika: „Keď chcete ďalej dôjsť, ako my dôjdeme, treba vám viac vedieť, ako čo my vieme. Treba vám silnejším ohňom sa zapáliť…“ Hneď po príchode dostal miesto na univerzite v Zürichu, po dvoch rokoch prišla ponuka od farmaceutického koncernu Roche v Bazileji. Tam pôsobil 25 rokov, z toho posledných 14 rokov ako šéf výskumu Oddelenia infekčných chorôb. Výsledkom bolo okrem početných publikácií aj 27 patentov nových liečiv a výrobných postupov proti bakteriálnym a plesňovým infekčným chorobám, ktoré sa podarilo dostať aj do lekárskej praxe. Mnohé z takto vyvinutých liekov sú ešte dnes na trhu vyhľadávaným artiklom.
S aktívnou prácou vo farmaceutickom priemysle neskončil ani po odchode do dôchodku v roku 1995 uviedol: „Len minulý rok som skončil činnosť vo firme Arpida vo Švajčiarsku, ktorú som založil po svojom ,penzionovaní‘. Firma sa zaoberá výskumom a vývojom antibiotík. Pracoval som viac ako desať rokov aj v Kalifornii pre firmu Kosan. Obe spoločnosti sú kótované na burzách vo Švajčiarsku a v Spojených štátoch.“ Prednášal aj na univerzite v Zürichu a spolupracoval ako konzultant pre rôzne farmaceutické firmy. „Teraz je však už s väčšinou z týchto aktivít koniec. I v pracovnom živote treba vedieť včas odísť…“
Viac o projekte Slováci a svet na www.tulacky.net
Snímky: www.ebschool.cz, www.edu.qu.edu.qa a www.wikimedia.commons