Osobnosti svetovej vedy, ktoré sú priamo alebo cez svojich predkov spojené so Slovenskom
+ + +
Daniel Belluš (1938 – 2011)
Prof. Ing. Dr. Daniel Belluš, Drs.h.c. sa narodil v Trnave a svoju životnú púť dokončil vo švajčiarskom Bazileji. Jeho otec s rovnakým Daniel Belluš bol známy trnavský lekár, jeden strýko bol architekt, prof. Emil Belluš a druhý, Samuel Belluš, sa venoval publicistike. Po absolvovaní základnej školy a gymnázia v Trnave začal v roku 1955 študovať na Chemickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Ako čerstvý absolvent dostal umiestenku do Chemických závodov v Novákoch. Zakrátko však nastúpil do miestneho Výskumného ústavu pre petrochémiu. V rokoch 1961 – 67 pôsobil v bratislavskom Ústave polymérov SAV, neskôr na viacerých univerzitách vo svete. Bol autorom 51 patentov a v 90. rokoch viedol výskum vo švajčiarskej farmaceutickej spoločnosti Ciba-Geigy, jedného z najväčších koncernov na svete. Ročný predaj produktov tejto spoločnosti dosahoval na celom svete 25 miliárd švajčiarskych frankov. Po roku 1989 významne prispel k spolupráci so Slovenskom, kde sa vyrábali antioxidanty pre švajčiarske firmy. Bol držiteľom viacerých ocenení vrátane čestného doktorátu Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Od roku 2007 Slovenská chemická spoločnosť udeľuje plaketu Daniela Belluša významným osobnostiam v oblasti chemického výskumu.
Joseph Paul Bilka (1919 – 2013)
Reumatológ MUDr. Joseph Paul Bilka sa narodil i zomrel v USA, ale jeho rodičia pochádzali zo Slovenska. Medicínu vyštudoval na Columbijskej univerzite v roku 1943. Počas II. svetovej vojny slúžil ako kapitán armády USA. Po vojne absolvoval postgraduálne štúdium reumatológie na slávnej klinike Mayo u ešte slávnejšieho profesora Phila Hencha, nositeľa Nobelovej ceny. Bilka sa neskôr stal špecialistom reumatológom v Minneapolise a otvoril si tu aj súkromnú prax. Odbornú verejnosť zaujal štúdiou v Annals of Rheumatic Diseases v roku 1983, kde so spolupracovníkmi predstavil výsledky štúdia polyartikulárnej dnovej artritídy mužov. Práca upozornila lekárov aj na ťažkosti v klinickej praxi odlíšiť akútnu dnovú polyartikulárnu formu od iných reumatických chorôb, ako je reumatoidná artritída či osteoartróza. Okrem toho sa zaoberal významom liečby soľami zlata pri reumatoidnej artritíde, ako aj výskytom protilátok proti rubeole pri reumatoidnej artritíde, patologicko-anatomickými zmenami na srdci pri hypotyreóze a problematikou bolestivého ramena. Vo veku 85 rokov odišiel na odpočinok, ale aj naďalej pracoval na čiastočný úväzok. Prof. Bilka naposledy navštívil Slovensko v septembri 1960, keď sa v Piešťanoch uskutočnil Československý reumatologický kongres. Na pamiatku nebohej manželky Madge Ayers Mussey sa Bilka niekoľkokrát podieľal na finančnej podpore pre výučbu zdravotných sestier, pretože manželka bola zdravotnou sestrou. Profesor Dr. Joseph Paul Bilka sa zaradil medzi svetových odborníkov na reumatológiu. Bol členom Americkej reumatologickej spoločnosti a autorom viacerých vzdelávacích programov.
Katarína Borovičková (1982)

Docentka Katarína Borovičková sa narodila v Liptovskom Mikuláši. Jej kariéru môžeme považovať za priam raketovú: po tom, čo dosiahla titul M.Sc. z matematiky na Univerzite Komenského v Bratislave v roku 2005, pokračovala v štúdiu v Prahe (M.A. z ekonomiky, CERGE-EI, 2007) a v Chicagu (Ph.D. z ekonomiky, Education University of Chicago, 2012), stáva sa hosťujúcou profesorkou na New York Univeristy (Department of Economics, 2012 – 2014) a už po dvoch rokoch aj docentkou (Assistant Professor). So zamestnaním začínala v ING Bank, Bratislava (2003 – 2004) a v bratislavskej pobočke Svetovej banky (2004 – 2005). Jej kvality si všimli už na rodnej Alma mater Cenou dekana za vynikajúce výsledky (2005), nasledovali prestížne štipendiá v Čechách na Karlovej Univerzite (CERGE-EI, 2006–2007 a Svetovej banky, 2007). Prechodom na Univerzitu v Chicagu to boli postupne štipendiá: Social Sciences Tuition Scholarship (2007–2008), Sherwin Rosen Fund Fellowship (2008–2009) a Social Sciences Three-year Fellowship (2009–2012). K titulu docentky iste prispela aj Cena pre najlepšieho prednášajúceho pre vyššie ročníky miestnej univerzity (2011). Docentka Katarína Borovičková sa špecializuje na výskum politiky trhu práce a matematické modely pracovnej fluktuácie. Príkladom jej spolupráce je aj jej podiel na knihe Robert Shimer: „Labor markets and business cycles“ (Princeton University Press, 2010). Z akademickej pôdy na New York University prešla do bankovej sféry vo Federal Reserve Bank of Minneapolis, OIGI (2018 – 2019) až prešla do Federal Reserve Bank of Richmond (od 2022).
Snímky: www.wikimedia.commons a www.richmonffed.org
Viac o projekte Slováci a svet na www.tulacky.net