Chvála krajiny – Ľudia a príbehy

To je názov spoločnej výstavy výtvarníkov Márie Kovalčíkovej-Wilczekovej a Milana Stana, ktorej vernisáž sa uskutočnila v horúci (ešte) jarný podvečer 6. júna 2024 v Galérii SPP v Bratislave.

Výstavu otvoril hostiteľ Ondrej Šebesta, riaditeľ odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou Slovenského plynárenského priemyslu. Zvýraznil, že nebýva zvykom, aby kurátorom výstavy bol samotný vystavujúci umelec, tak ako je to dnes. Áno, výstavu kurátorsky pripravila Mária Kovalčíková-Wilczeková. Sama zdôrazňuje, že „v mojej umeleckej dráhe sa začali odvíjať dva spôsoby umeleckého vyjadrovania. Teoretický (vyštudovala vedu o výtvarnom umení FF UK) – prejavoval sa v podobe článkov, esejí a recenzií umeleckých diel, a praktický (vyštudovala „ŠUPku“ v Bratislave)  – zameraný na tvorbu grafiky a maľby.“ 

Mária Kovalčíková prítomným predstavila niektoré súvislosti tvorby Milana Stana (obaja na snímke) a  – s kurátorským odstupom aj výtvarnú tvorbu Márie Kovalčíkovej. Vernisáž pokračovala príhovorom ďalšieho vystavujúceho Milana Stana, ktorý ju obohatil o niektoré podrobnosti zo svojej tvorivej dielne a poďakoval návštevníkom aj za dlhodobú spätnú väzbu, ktorú mu preukazujú stálou komunikáciou s jeho tvorbou.

Celú vernisáž „rámcoval“ (na úvod a záver) prekrásnou hrou na stradivárkach husľový virtuóz Mgr. Rastislav Šipoš, o ktorom Milan Stano prezradil, že je pôvodom „huncokár“. Navyše, na výstave bol maestro prítomný aj prostredníctvom portrétu Márie Kovalčíkovej.

Vernisáž sa podarila! A čo samotná výstava? Nie som výtvarný umelec ani teoretik výtvarného umenia. Som obdivovateľ, konzument. Nie laik! Nie amatér! Skôr ochotník, prijímateľ krásy (v tomto prípade výtvarného diela) zo záľuby. A výtvarné dielo Milana Stana ma potešuje už dlhé roky, najmä krajinomaľba. Často navštevujem jeho výstavy, listujem jeho obrazové publikácie.

Milan Stano: 1. Pinka v zasneženej záhrade, olej, 2020, 35 x 55. 2. Renesančná zvonica a kostol v Poprade, olej, 2012, 55 x 70.

Mária Kovalčíková: 3. Premeny vody, olej, 2012, 45 x 36. 4. Kolobeh, olej, 2006, 70 x 100. 2.

Aj súčasná výstava umocnila toto poznanie. A pridala nový zážitok: Ľudia a príbehy vo výtvarnom spracovaní Márie Kovalčíkovej. Je to príjemný zážitok. Chválu krajiny dobre doplňuje imaginatívnosť a fantázia výtvarníčky. Ale to sú moje pocity a dojmy.

O vašich sa presvedčte sami. Na návštevu výstavy je dostatok času. Potrvá až do 31. septembra tohto roku. Celé kalendárne leto. Výstavné priestory Galérie SPP (Mlynské Nivy 44/c) umožňujú príjemnú návštevu výstavy či už v horúcom alebo daždivom počasí.

(Foto: Autor a katalógy výstavy)

(Celkovo 104 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter