Zaseknuté hodnoty Progresívneho Slovenska

Po vytvorení našej súčasnej vlády vedenie Strany európskych socialistov (PES) rozhodlo v októbri 2023 o pozastavení plného členstva strany Smer a aj asociovaného členstva strany Hlas. Dôvodom bol odklon Roberta Fica od hodnôt európskych socialistov a tiež spolupráca na vládnej úrovni so SNS. „Predsedníctvo k tomuto kroku pristúpilo po tom, čo sa líder Smeru-SD Robert Fico jasne odklonil od hodnôt rodiny PES. A navyše v dôsledku obáv, ktoré sa objavili po ohlásení vládnej koalície Smeru-SD, Hlasu-SD a radikálnej pravicovej strany,“ uvádza vyhlásenie PES.[1] Toto rozhodnutie malo dopad aj na Európsky parlament, kde frakcia Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) vydala vyhlásenie, že bude rešpektovať rozhodnutie politickej strany. Frakcia vo vyhlásení spomína aj homofóbne a transfóbne vyjadrenia strany Smer. Všíma si aj memorandum podpísané s Hlasom a SNS, ktoré podľa nej nie je kompatibilné s progresívnymi hodnotami socialistov.

Smer a Hlas to prekvapilo, rozhodnutie považovali za neodôvodnené. Potešilo ale ich politických súperov. O vylúčenie strany Smer z jej európskych štruktúr žiadali slovenskí europoslanci už skôr. Prvýkrát tento návrh predložili v auguste roku 2021 a druhý v marci 2022.[2] V auguste 2021 upozornili europoslanci na spoluprácu Smeru-SD s extrémistami z Republiky na protestoch proti očkovaniu. V marci 2022 sa osem slovenských poslancov Európskeho parlamentu podpísalo pod otvorený list, ktorý inicioval poslanec Vladimír Bilčík (Spolu). V ňom vyzýva PES a S&D na vylúčenie strany Smer-SD zo svojich radov. Dôvodom mala byť údajná spolupráca Smeru s Republikou a LSNS a radikálna a proruská rétorika Fica. Iratxe García Pérez, predsedníčka frakcie európskych socialistov a demokratov, vtedy potvrdila, že túto otázku riešia. List podpísali aj poslanci za Progresívne Slovensko (PS) Hojsík, Šimečka, Wiezik, ktorí v EP pôsobia vo frakcii Renew Europe.

Rok sa s rokom zišiel a hodnoty sa u týchto bojovníkov dostali na druhú koľaj. V Holandsku vyhrala parlamentné voľby v novembri 2023 Strana slobody (PVV), na čele ktorej stojí pravicový extrémista Geert Wilders. Strana získala 37 kresiel zo 150 a nebolo možné ju ignorovať. Trvalo to dlhých sedem mesiacov, ale 2. júla 2024 nová holandská vláda zložila sľub do rúk kráľa Viliama-Alexandra. Je samozrejme koaličná a aby mohla vzniknúť, tak Wilders neašpiroval na miesto premiéra, ktorým sa stal Dick Schoof, bývalý šéf tajnej služby, ktorý nie je oficiálne spojený so žiadnou politickou stranou. Pikantným je ale to, že druhým najsilnejším koaličným partnerom radikálov z PVV je Strana slobody a demokracie (VVD), ktorá je v EP členom frakcie Renew Europe a ktorú až donedávna viedol Mark Rutte, ktorý sa o niekoľko dní stane šéfom NATO. Wilders v súvislosti s menovaním tejto vlády pre istotu uviedol, že svoj tón nezmení. Pred krátkym časom napísal svojim 1,4 milióna sledovateľov na sociálnej sieti X, že islam stále považuje za „opovrhnutiahodné, násilné a nenávistné náboženstvo“.

Euronews uvádza, že Renew Europe nevylúči VVD napriek jej rozhodnutiu vstúpiť do štvorkoalície s krajne pravicovou stranou PVV Geerta Wildersa. „Liberáli z EÚ v Európskom parlamente mali hlasovať o vylúčení holandskej strany VVD hneď po voľbách, 10. júna, ale po výraznej strate 21 kresiel v Európskom parlamente minulý týždeň odložili rozhodnutie bez stanovenia dátumu.“[3] Namiesto toho skupina pravdepodobne vyšle pozorovateľskú misiu do Holandska, aby skontrolovala, či strana neprekračuje červené čiary, pokiaľ ide o hodnoty a liberálne princípy. Elegantné pseudoriešenie, ktoré nič neznamená a nikoho nezabolí.

Zo slovenského hľadiska je ale zaujímavé najmä mlčanie našich progresívcov, ktorí v prípade Smeru mali úplne jasno a hodnoty pre nich boli všetkým a zrazu o hodnotách nič nepočuť. Žiadna kritika smerom k ich holandským partnerom, alebo hlasné návrhy v rámci Renew Europe na vylúčenie VVD z frakcie. A to je potrebné pripomenúť, že Danko a jeho SNS sú oproti Wildersovi a jeho strane debatný krúžok záhradkárov. Prečo Šimečka, Hojsík, Wiezik alebo aj Ódor či Ostrihoňová-Cifrová nepovažujú za potrebné vyjadriť sa k spolupráci ich partnera v EP s extrémistickou pravicou? Určite ani nebudú iniciovať nejaké kroky alebo rezolúcie EP k situácii v Holandsku. Z hľadiska politického realizmu je to prirodzené a logické, z hľadiska hodnotového populizmu, ktorý reprezentujú, je to ale neprijateľné. Opätovne sa tak ukazuje, že o hodnotách najviac kričia o tí, ktorí žiadne nemajú.

Foto: FB Renew Europe


[1] https://pes.eu/pes/pes-presidency-sends-message-of-support-to-israel/
[2] https://euractiv.sk/section/europska-politika/news/sefka-europskych-socialistov-budeme-diskutovat-o-vyluceni-strany-smer/
[3] https://www.euronews.com/my-europe/2024/06/20/exclusive-dutch-vvd-to-remain-in-renew-europe-despite-seeking-coalition-with-far-right

(Celkovo 565 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter