Biznisom Ameriky je biznis, nebo abych to parafrázoval: Amerika je tu, aby vydělávala peníze. Tato slova, připisovaná prezidentu Calvinu Coolidgeovi, se zdají být nejkratší a zároveň nejlepší definicí Spojených států amerických. Tímto uvádí svůj analytický článek „Evopa v křečích“ na stránkách portálu Myśl Polska Krzysztof Warecki. Říká k tomu, že jednou z nejlepších ilustrací toho je politika iniciovaná Donaldem Trumpem ohledně Ukrajiny.
Obchodní americký styl
Americký prezident Donald Trump, komentující v úterý 18. února jednání americké a ruské delegace v Rijádu, obvinil Ukrajinu z vypuknutí války s Ruskem. „Oni [Ukrajinci] to měli skončit před třemi lety. Nikdy s tím neměli začít,“ řekl Trump. Tato slova zazněla dva týdny poté, co požadoval od Ukrajiny, jako kompenzaci za předchozí vojenskou a materiální pomoc, přístup USA k prvkům vzácných zemin. „Chceme, aby je slíbili jako jistotu. Chceme záruky, protože jim dáváme peníze plnými hrstmi,“ řekl Trump. Americký prezident odhadl kompenzaci za vojenskou pomoc Ukrajině na 500 miliard USD, což – jak napsal britský deník The Telegraph – je více než reparace uvalené na Německo a Japonsko po druhé světové válce.
Likvidační poplatek
Ukrajina má suroviny, které jsou klíčové pro moderní ekonomiku, jako jsou: ložiska uranu, berylia, zirkonia, tantalu, lithia nebo fosforu. Právě touha Anglosasů trvale převzít kontrolu nad těmito zdroji byla jedním z důvodů rebanderizace Ukrajiny a snahy ji trvale vyrvat z ruského vlivu. Donald Trump jako by zcela ignoroval fakt, že pokud by Anglosasové v roce 2004 nedestabilizovali Ukrajinu, tzv. oranžovou revoluci a kdyby v roce 2014 neorganizovali politický převrat, který svrhl zákonného prezidenta, tak by se Speciální vojenská operace 24. února 2022 pravděpodobně nikdy neuskutečnila. Celá tato situace se dá shrnout takto: zabili jsme tě, teď nám zaplať za munici a zbraň, se kterou jsme to udělali.
Přenesení odpovědnosti
V různých médiích je na toto téma mnoho komentářů, ale zatím si asi nikdo nevšiml té vyloženě drzosti finančních nároků, které americká administrativa vůči Kyjevu uplatňuje, a už vůbec nejde o zmiňovanou částku, která je vskutku astronomická a pravděpodobně i reálná, protože Trump umí spíše dobře počítat. Trumpovo obviňování Ukrajiny z vypuknutí války a jejího dlouhého pokračování má samozřejmě ospravedlnit tvrzení o dlouhodobé „pomoci“ Ukrajině, která prý sama od sebe rozpoutala válku, kterou nemohla vyhrát. Jde ale o to, že Ukrajina není zodpovědná za vypuknutí války s Ruskem.
Platit by měli Američané
Nejprve je třeba upřímně říci, že to byli Anglosasové, kdo svou politikou vyvolal tuto válku a udělal z Ukrajiny nástroj své nepřátelské politiky vůči Rusku. Nejprve po oranžové revoluci banderizovali Ukrajinu, otrávili duše Ukrajinců zoologickou nenávistí k Rusku a po svržení prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014 a převzetí mocenských struktur a médií proměnili Ukrajinu v zemi nepřátelskou vůči Rusku. Zkrátka nejprve s plnou promyšleností, prosazujíce své vlastní zájmy, dotlačili Ukrajinu do války s Ruskem a nyní – když se jejich plány zhroutily – jim za to musí válkou zdevastovaná Ukrajina zaplatit, protože koneckonců Amerika je tu od toho, aby vydělávala. Pokud by měl někdo žádat odškodnění, je to Ukrajina od Spojených států a Velké Británie za to, že ji dotlačily do války s Ruskem a torpédovaly mír v dubnu 2022. Zajímalo by mě, proč Volodymyr Zelenskyj neuvádí tento argument?
Pro Anglosasy budeme dobytek
Co by tedy mohla Ukrajina v této nepříjemné situaci účinně dělat? Rychle a bezpodmínečně kapitulovat před Ruskem, které bude jistě diktovat mnohem mírnější podmínky než ukrajinský „spojenec“ zpoza oceánu, který nejen zatáhl Ukrajinu do války s Ruskem o vlastní zájmy, ale v situaci, kdy celá intrika proti Rusku skončila neúspěchem, požaduje, aby to Ukrajina zaplatila. Budiž nám tato situace varováním, protože takto končí každé spojenectví s Amerikou, kdy tu není od toho, aby pomáhala, ale aby vydělávala. Než někoho napadne uzavřít spojenectví s Anglosasy, ať si nejprve uvědomí, že pro ně, kvůli jejich mentalitě zakořeněné v protestantismu, budeme vždy dobytkem, který je třeba vykořisťovat a v případě potřeby obětovat na oltář anglosaských zájmů.
Promarněná příležitost
Trump má naprostou pravdu v jedné věci: tato válka se nikdy neměla stát. Ano, tohle všechno, toto ničení, toto moře prolité krve, nebylo ani na okamžik potřeba. Polsko jako země bohužel ztratilo obrovskou příležitost nejen zabránit této válce, ale také pokusit se usmířit své znesvářené sousedy tím, že se ujme role prostředníka. Místo toho politické elity vládnoucí Polsku přijaly roli věrného anglosaského lokaje a aktivního válečného štváče, tedy přijaly nejhorší možný postup. Jak se měli chovat? Především varovat Kyjev, že pokud se zaplete do války s Ruskem, nemůže kromě základní humanitární pomoci počítat s žádnou pomocí Polska. V době silně rostoucího napětí bylo nutné navrhnout mediaci. Polsko mělo zkrátka udělat vše pro to, aby k této válce nikdy nedošlo. Zda by z toho profitovaly Ukrajina a Rusko, je jiná věc.
Šlechtění banderismu
A ještě jedna úvaha na závěr. Po žurnalistice posledních tří let jen málokdo poukazuje na banderismus jako hlavní příčinu současných neštěstí Ukrajiny. Banderizace, která proběhla po oranžové revoluci v roce 2004 a jejímž hlavním determinantem byl kult nenávisti vůči Rusku, učinila z Ukrajiny v rukou Anglosasů ideální nástroj pro horkou válku s Ruskem. Toho si samozřejmě banderovci, zaslepení nenávistí k Rusku, vůbec nevšimnou. Nechápou, že Ukrajinu neničí Rusko, ale banderismus živený nenávistí k Rusku. Zatímco Rusko při provádění vojenských operací šetří Ukrajinu, jak jen může, banderismus živený Západem, stejně jako Donald Trump, s ním nemá slitování. Snad nejlepším symbolem Banderovy Ukrajiny je mladík na fotce, která kdysi kolovala na Telegramu. Přestože přišel o obě nohy a ruku, přesto tou zdravou hrdě zvedá k nacistickému pozdravu.
Krzysztof Warecki, Myśl Polska
(Překlad a výběr Jana Putzlache, vaševěc.cz)
Úvodné foto: Flickr
Jedna odpoveď
Autor je ďaleko väčší MULO ako Trampoš ! ! !