Stredoázijský pohľad na taiwanské voľby

Ľahký pohľad na mapu sveta nám umožňuje vidieť, že globálny fenomén Čína má celkom štrnásť suchozemských susedov – čo je druhé miesto na svete (na prvom mieste je Ruská federácia, ktorá má 16 suchozemských susedov a na treťom mieste je Brazília, ktorá ich má 10).

Tento „ľahký“ pohľad potvrdzuje aj to, že medzi týchto susedov patria aj tri (z piatich) krajín Strednej Ázie – Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan. Túto informáciu treba mať stále pred očami!

Ale skúsme sa pozrieť na to, ako dopadli voľby na Taiwane a aký to má vplyv na Strednú Áziu, aspoň z ich pohľadu. Takže dnes už vieme, že taiwanské voľby pred pár dňami vyhral kandidát Demokratickej pokrokovej strany Laj Čching-te. Napriek jeho víťazstvu si málokto v triezvom svete vie predstaviť, že by Taiwan mohol v súčasnej geopolitickej a bezpečnostnej spleti vyhlásiť svoju nezávislosť (navyše, ak ho oficiálne uznáva len/až 13 štátov sveta). Ak sa niekto venuje klasickej geopolitike, tak určite pozná názory N. Spykmana, ktorý hovorí o anglosaskej osi, ktorá využíva Rimland na zadržiavanie Heartlandu, nehľadiac na normálny humanizmus.

No a nezabúdajme na to, že Čína sa postupne stáva kľúčovým obchodným partnerom (vytláčajúc Ruskú federáciu) krajín Strednej Ázie. A to ako v exporte, tak aj importe.

Pozrime sa napríklad na údaje z Kazachstanu[1], ktorý je ekonomicky najdynamickejšou krajinou regiónu. Za obdobie 1 – 9/2023 bola obchodná výmena na úrovni 21,7 mld. $.

Aj preto nie je nič prekvapujúce na tom, že štyri ministerstvá zahraničných veci (z piatich), konkrétne Kazachstanu, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu (k tomu, ako sa zachovalo Kirgizsko, sa vrátime neskôr) reagovali na Taiwan a po voľbách 13. januára 2024 vydali samostatné vyhlásenia, ktorých spoločným naratívom je podpora princípu jednej Číny.

Tak ministerstvo zahraničných vecí už spomenutého Kazachstanu vo svojom oficiálnom vyhlásení konštatovalo: „… v súvislosti s uskutočnenými voľbami na Taiwane, Kazašská republika znovu vyhlasuje podporu princípu jedinej Číny a potvrdzuje, že vláda Čínskej ľudovej republiky je jedinou zákonnou vládou, ktorá predstavuje celú Čínu a Taiwan jej nedeliteľnou súčasťou teritória Číny. Podporujeme všetky úsilia vlády Čínskej ľudovej republiky na mierové znovuzjednotenie krajiny…“[2]  

Ministerstvo zahraničných vecí Uzbeckej republiky (najľudnatejšej krajiny Strednej Ázie) oficiálne konštatovalo: „… uzbecká strana veľmi pozorne sledovala situáciu spojenú s voľbami na Taiwane. Znovu vyhlasujeme, že pevne podporujeme princíp jednej Číny aj to, že vláda Čínskej ľudovej republiky je jedinou zákonnou vládou Číny a Taiwanu, ktorý je teritoriálnou súčasťou Číny. Uzbecká republika sa rozhodne zasadzuje za mierové rozvíjanie vzťahov medzi obomi brehmi…“[3].

Aj Turkménsko, známe svojou opatrnosťou na medzinárodnom poli a akcentáciou svojho statusu neutrálnej krajiny, vyhlásením Ministerstva zahraničných vecí Turkménska reagovalo na tie voľby: „… Turkménsko, majúc medzinárodne uznaný štatút neustálej neutrality a realizujúc svoju zahraničnú politiku výlučne v súlade s normami medzinárodného práva, vychádzajúc z Charty OSN, kde je jedným zo základných princípov dodržanie územnej celostnosti štátov, Turkménsko vyjadruje rozhodnú podporu princípu jednej Číny a znovu potvrdzuje, že vláda Čínskej ľudovej republiky je jedinou zákonnou vládou pre celú Čínu…“[4]

Čo sa týka Tadžikistanu, z jeho vyjadrenia vyplýva, že Dušanbe „… rozhodne podporuje politiku jednej Číny….a vníma Taiwan ako nedeliteľnú časť územia Čínskej ľudovej republiky…“[5]

K aktuálnemu povolebnému stanovisku Biškeku voči Taiwanu sa nepodarilo z otvorených zdrojov (teda na stránke MZV KG) dopátrať, ale pozícia Kirgizska je jasne fixovaná už v Spoločnej deklarácii Čínskej ľudovej republiky a Kirgizskej republiky o ustanovení strategického partnerstva v novej epoche (18. máj 2023), kde sa o.i píše[6]: „… Kirgizská republika potvrdzuje svoju nemennú pozíciu pri tzv. taiwanskej otázke a podporu politike jednej Číny, čo je fixované vo všetkých základných dokumentoch…“ [7]

Takže, ako vidíme, aj keď ponornú koordináciu Astany, Dušanbe, Taškentu (čiastočne aj Biškeku) a špecificky Ašchabadu nemožno odmietnuť, celá stredoázijská päťka vo vzťahu k Taiwanu zaujala analogickú – a treba povedať, že jedinú možnú, rozumnú a zodpovednú – pozíciu.

Samozrejme, že tak konajú zodpovedné štáty, ktoré nechcú eskaláciu ako protozáklad veľkej vojny.

Tak napríklad v jednom zo starších dokumentov z produkcie MZVEZ SR (február 2023) pod názvom Zahraničná a európska politika Slovenskej republiky v roku 2023, sa uvádza: „… vo vzťahu k Číne je záujmom SR udržanie konštruktívneho dialógu a hľadanie možností na posilnenie ekonomickej spolupráce, bez kompromitácie našich zásad a hodnôt, vrátane ľudských práv a demokracie. V rámci formátu Stredná a východná Európa + Čína bude SR sledovať zameranie na ekonomickú stránku formátu a konkrétne výsledky…“[8]

Ale máme tu aj niečo čerstvejšie. Predseda vlády Slovenskej republiky R. Fico po stretnutí s námestníkom Ministerstva zahraničných vecí Číny Teng Limom (11. decembra 2023), ktoré je možno vnímať aj ako prípravu na jeho zásadnú návštevu Číny na jar budúceho roka, povedal: „… vláda bude dodržiavať a rešpektovať politiku jednej Číny… Čína si zaslúži rešpekt, pretože dosiahla nevídané hospodárske výsledky a je stabilizujúcim prvkom v celosvetovej bezpečnosti…“[9]

No vidíte! Zdravý rozum a triezvy pohľad na veci v a okolo Číny postupne víťazia nielen v Strednej Ázii, ale aj v strednej Európe, napriek deštruktívnym snahám množiny (ne)slovenských europoslancov.

Ešte by to chcelo, aby sme spoločne presvedčili ostatných o nemožnosti riešenia situácie (Čína, Slovensko a Stredná Ázia sú v tom zajedno) na Ukrajine silovou cestou a svet bude opäť krajší!

(Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ)

Ilustračné foto: www.dzen.ru


[1] Prevzaté z www.energyProm.kz
[2] Комментарий Министерства иностранных дел Республики Казахстан к итогам выборов на Тайване (www.gov.kz)
[3] Pozri: Министерство иностранных дел Республики Узбекистан (mfa.uz)
[4] Сообщение для СМИ (mfa.gov.tm)
[5] Bližšie pozri: Власти Таджикистана обозначили свою позицию по вопросу Тайваня – Читайте на Halva
[6] Pozri: https://noveslovo.eu/komentare/svet-potrebuje-rozvijajucu-sa-strednu-aziu/
[7] Полный текст Совместной декларации Китайской Народной Республики и Кыргызской Республики об установлении всеобъемлющего стратегического партнерства в новую эпоху (people.com.cn)
[8] Pozri: Dokumenty k zahraničnej politike | Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (mzv.sk)
[9] HNonline.sk – Vláda bude dodržiavať a rešpektovať politiku jednej Číny, avizuje Fico

(Celkovo 299 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

  1. Nejde jen o sousedy. Kromě Belgie, která má autonomní tzv. Komunitní správu německy mluvící komunity, srbské a chorvatské autonomní správy v Bosně a Židovské autonomní oblasti v Rusku je ČLR pokud vím jedinou zemí, ve které existují autonomní správní oblasti národů, které mají za hranicemi svůj vlastní samostatný stát: své autonomní celky tam mají Mongolci (kterých mimochodem v Autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko žije skoro dvakrát víc než v samostatném Mongolsku), ale ve svých národnostních autonomiích v Číně žije i 1 milion Kazachů, 1 milion Thajců, 200 tisíc Kyrgyzů a 40 tisíc Tádžiků.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter