Seymour Hersh: Prečo dal Putin zabiť Prigožina

Podľa veterána americkej žurnalistiky Seymoura Hersha Rusko sa vyhýba priamej konfrontácii s NATO.

V ten deň – 23. augusta 2023 – priniesla celá svetová tlač senzačnú správu: Prigožin je mŕtvy! Všetky významné denníky rozoberali, kto, prečo a ako dal Prigožina zabiť. Po jeho Pochode spravodlivosti však bolo každému súdnemu človeku jasné – ak to bola vlastizrada (tak udalosť nazval ruský prezident Putin niekoľko hodín po začiatku „meteža“ – , tak vlastizradca bude mať dni zrátané. Lenže Putin hlavného veliteľa Pochodu spravodlivosti nemenoval, bieloruský prezident Lukašenko robil akéhosi sprostredkovateľa zmieru, 30. júna vypršalo ultimátum, kedy sa mala žoldnierska skupina začleniť pod velenie armády a po neúspešnom Pochode spravodlivosti sa tak aj stalo. Z veľkej časti sa wagnerovci podriadili veleniu ozbrojených síl RF.

Jevgenij Prigožin, 24. júna 2023. Foto: Flickr | Autor:ruperto miller

Po páde lietadla, na palube ktorého mal byť Prigožin aj zakladateľ súkromnej armády a autor jej názvu Utkin, hľadala liberálna ruská novinárka Xenia Sobčak spolu s bývalým šéfredaktorom Echa Moskvy, ktoré je v Rusku na zozname „inoagentov“ (zahraničných agentov), Venediktovom reakcie ruských propagandistov. Vládlo mlčanie. V hlavnej spravodajskej relácii Vremia iba ako poslednú správu prečítali, že sa zrútilo pri Moskve lietadlo. Či bol na jeho palube aj Prigožin, zostávalo tajomstvom. Ten rád menil identitu a už sa stalo, že zmizol, a potom sa objavil v prestrojení. Čakalo sa teda na výsledky DNA, pretože telá zhoreli. Bieloruský prezident Lukašenko na tlačovej konferencii dva dni po páde lietadla povedal: je isté, že Prigožin zahynul, potvrdila mu to jeho rodina.

Prečo a ako sa to stalo, odhaľuje vo svojom najnovšom blogu americký novinár Seymour Hersh. Článok nazval Prečo dal Putin zabiť Prigožina. Odkrýva tiež niekoľko zaujímavých detailov, ktoré náš konzument médií nemá odkiaľ čerpať.

Šéf žoldnierov zarobil majetok tým, že svoju armádu dal k službám prevažne v strednej Afrike, a potom v ťažkých bojoch na Ukrajine pri Bachmute. Tam bojovali od domu k domu a ruské médiá prinášali informácie o hrdinstve bojovníkov ČVK Wagner. Prigožin vo svojom videu od Bachmutu hovorí o nedostatku nábojov a obvinil z toho ministra Šojgu. „Snímaj ich,“ prikazuje neviditeľnému kameramanovi, „ukáž ich ešte s čerstvou krvou…“ Bojovali tam trestanci, Prigožin sa dohodol s Putinom, že budú prepustení na bojové úlohy, padlo ich podľa Prigožina desaťtisíc. Ostatní si vybojovali slobodu. Ruský prezident Vladimir Putin koncom júna priznal, že Kremeľ zaplatil Prigožinovej armáde takmer 1 miliardu dolárov v období od mája 2022 do mája 2023. V predchádzajúcich blogoch S. Hersh informoval, že povstanie, ktoré Prigožin spustil v júni, malo ďaleko od toho, aby ohrozilo Putina, hoci západné médiá ho tak podávali. Problematického vodcu žoldnierov sa podarilo upratať do Bieloruska, pravdepodobne za cenu dohody, že nebude zasahovať do riadenia vojenských operácií. Prigožin sa však nepodriadil. Začiatkom augusta sa objavili správy o napätí na hraniciach, keď zvyšok skupiny Wagner Group podnikol sériu prienikov do vzdušného priestoru Poľska a zaznievali znepokojujúce hrozby na hraniciach Litvy, Lotyšska, Estónska a Fínska. „To bolo ono,“ povedal S. Hershovi informovaný predstaviteľ americkej spravodajskej služby, „Prigožin provokoval NATO, a preto musel odísť. V krajinách NATO rastú pochybnosti o nekonečnom financovaní Zelenského. Posledná vec, ktorú by si bol mohol Putin želať, by bola zámienka, že NATO je v ohrození. Takže Prigožin sa stal príliš nebezpečným.“

Lietadlo Wagner Group s Prigožinom sa roztrhlo na kusy krátko po štarte z Moskvy 23. augusta. Deň predtým publikoval Prigožin na sociálnej sieti svoje video na púšti v Afrike, je v plnej poľnej: „Rabotajem… temperatúra päťdesiat stupňov, všetko, ako máme radi. Wagner učiní Rusko slávnym na všetkých kontinentoch a Afriku slobodnou.“ Z Afriky zamieril do Moskvy a odtiaľ po natankovaní malo jeho súkromné lietadlo smer – Petrohrad. Zrútilo sa po štarte. Spolu s Prigožinom údajne zahynulo šesť jeho podriadených a traja členovia posádky. Lietadlo bolo náhle stiahnuté z letovej linky a deň predtým bolo opravované. „Práve vtedy,“ povedal S. Hershovi predstaviteľ americkej spravodajskej služby, „boli do lietadla umiestnené bomby, ktoré mali vybuchnúť po zatiahnutí kolies.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s Fareedom Zakariom pre CNN povedal, že smrť šéfa wagnerovcov po tom, čo dostal sľuby o svojej slobode pokračovať v činnosti, len niekoľko týždňov po vzbure proti ruskému vojenskému vedeniu, bola varovaním, ktoré treba brať do úvahy.

Aká je pravda, to sa už nedozvieme, pretože jediné, čo s istotou vieme je, že klamú všetci.

Pripravila Gabriela Rothmayerová

Napokon dávame do pozornosti video BBC Temná minulosť Jevgenija Prigožina…

(Celkovo 643 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter