Palestínčanom hrozí humanitárna katastrofa

Informáciu o nedávnom podujatí na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave by ste márne hľadali v ústrednej tlači či na televíznych obrazovkách. Veď išlo „iba“ o solidaritu s trpiacim palestínskym ľudom.
Podobne ako v iných svetových metropolách, aj tu sa utorok 29. apríla na protestnom zhromaždení zišli dobré tri stovky prevažne mladých rozhorčených ľudí, ale aj ďalší občianski aktivisti a obyvatelia hlavného mesta. Akciu pripravil Front ľavicovej mládeže (FĽM).

Čelo protestného sprievodu na bratislavskom korze

Ako prvá sa prítomným prihovorila veľvyslankyňa štátu Palestína na Slovensku Safa Khaldiová. Poukázala najmä na dôsledky izraelskej ofenzívy v Gaze, ktorá už trvá šiesty mesiac a hrozí tam humanitárna katastrofa. Viacero rečníkov kritizovalo slovenských politikov za to, že selektívne vyberajú, na ktoré obete vojen treba neustále upozorňovať a ktoré zase ignorovať.

„Pripájame sa k státisícom protestujúcich po celom svete a k ich požiadavke na okamžité zastavenie paľby v Pásme Gazy,“ vyhlásil Ľubomír Zeman z FĽM. Posledná rečníčka Alexandra Aganbegović upozornila na najnovšie udalosti v Spojených štátoch amerických a vyjadrila solidaritu s demonštrujúcimi americkými študentmi, proti ktorým tvrdo zakročuje polícia.

Účastníci podujatia sa potom vydali na protestný pochod historickým centrom Bratislavy.

Ešte pred zhromaždením prijala Safa Khaldiová na palestínskom veľvyslanectve viacerých aktivistom a nezávislých novinárov. Informovala ich, že od 7. októbra 2023 bolo v Pásme Gazy zabitých približne 34-tisíc civilných obyvateľov, z toho 10-tisíc žien a 14-tisíc detí. Pri náročnej práci prišlo o život 140 novinárov. Až 70 percent domov bolo zničených alebo poškodených, pri školách je to 50 percent. Už nefunguje ani jedna univerzita.

Veľvyslankyňa štátu Palestína na Slovensku Safa Khaldiová

Sčasti funkčných zostalo 11 nemocníc, 26 mimo je prevádzky. Z 24 zariadení Agentúry OSN pre pomoc a prácu s palestínskymi utečencami (UNRWA) bolo 16 zničených, rovnako ako 126 ambulancií. Izraelské bombardovanie zasiahlo 16 miest Palestínskej spoločnosti Červeného polmesiaca, pričom zahynulo 249 humanitárnych pracovníkov a 490 ľudí zo zdravotníckeho personálu.

Pretrváva nedostatok pitnej vody, základných zdravotníckych a hygienických potrieb. Izraelské okupačné sily (IOF) bránia miestnym obyvateľom prístupu k potrave a pomoci. Aj preto deti zomierajú na bežné choroby a podvýživu. Zdravotníci zaregistrovali 350-tisíc prípadov hnačky, z toho asi tretina detí mladších ako päť rokov.

Veľvyslankyňa upozornila aj na vysoké riziko infekčnej žltačky (hepatitída B), detskej obrny a nakazenia rotavírusom. Viac ako 340-tisíc detí mladších ako päť rokov je vystavených riziku nakazenia kontaminovanou vodou.

Milión žien a starších dievčat nemá prístup k menštruačným hygienickým pomôckam, sú náchylné na ochorenie hepatitídou typu A, dojčiace matky trpia dehydratáciou. Už 6-tisíc ich bolo zabitých, čím sa 20-tisíc detí stalo sirotami.

Zo Slovenska pomáha Palestínčanom v Gaze katolícka charita, Asociácia Samaritánov, Ortopedické centrum vyrába protézy a ďalšie pomôcky na 3D tlačiarňach. Ministerstvo vnútra SR organizuje humanitárnu pomoc a v najbližšom čase vyšle do Palestíny konvoj.

Safa Khaldiová sa poďakovala všetkým za prejavy solidarity, vyzvala na spojenie síl pri riešení humanitárnej krízy v pásme Gazy a na ukončenie bojov. „Ak poznáte alebo viete o niekom, kto by mohol akýmkoľvek spôsobom pomôcť, dajte nám vedieť. Situácia sa mení každým dňom a počet obetí rastie. Treba zastaviť krviprelievanie a pomôcť tak, ako sa len dá,“ zdôraznila na záver palestínska veľvyslankyňa.

Snímky: Autorka a FĽM

(Celkovo 140 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter