Nová vláda v Kazachstane – na čele je generál!

Do psej matere, tak sa to robí! To si určite vraveli mnohí Slováci, keď sa dozvedeli, že dňa 5. februára 2024 podala demisiu vláda Kazachstanu, ktorú viedol Alichan Smailov.[1] Následne sa už 7. februára 2024 zišiel nový kabinet. No, nový je dosť optimistická kategória, pretože z 25 doterajších členov svoj pozície obhájilo 21 ministrov.[2]

Zasadnutie novej vlády Kazachstanu pod predsedníctvom prezidenta K.-Ž. Tokajeva. Snímka: www.akorda.kz

Doterajšiu zostavu vlády, ktorej prezident Kasym-Žomart Tokajev dôveruje, doplnili nasledujúci ministerskí „novici“:
Madi Takiev – nový minister financií, ktorý bol doteraz predsedom Výboru pre financie a rozpočet Mažilisu (dolná komora) Parlamentu Kazachstanu. Na poste vystriedal Erulana Žamaubajeva.
Nurlan Bajbazarov sa stal ministrom národného hospodárstva a okrem toho je podpredsedom vlády. Vystriedal Alibeka Kuantyrova (ktorý však nebol podpredsedom vlády). Do svojho menovania bol predsedom správnej rady holdingu Bayterek.
Novou ministerkou zdravotníctva sa stala Akmaral Aľnazarova, ktorá bola senátorkou v Senáte Parlamentu Kazachstanu.
Novým ministrom pre mimoriadne situácie a technogénne katastrofy, čo je silové ministerstvo,  sa stal Čingis Aronov, ktorý nahradil Syryma Šaripchanova.
Z analyticko-informačného pohľadu je dôležité fixovať, že podpredsedami vlády ostali Tamara Dujsenova, Serik ŽumangarinRoman Skljar sa stal prvým podpredsedom vlády.
A keď sme pri tom fixovaní, ešte jedno dôležité poznanie – kazašský prezident vymenoval za ministrov zahraničných vecí, vnútra a obrany doterajších šéfov rezortov: Murata Nurtleuja, Eržana SadenovaRuslana Žaksylykova.

Čo sa týka politického osudu doterajšieho predsedu vlády A. Smailova, zrejme bude menovaný za akima (primátora) hlavného mesta Astany, ale to ešte ukáže čas. Len si pripomeňme, že A. Smailov bol na čele kazašskej vlády po januárových tragických udalostiach v roku 2022. No a keď sme pri špekulácii ohľadne budúcnosti expremiéra, tak skúsme špekulovať aj okolo ďalšej budúcnosti nášho fanúšika, priateľa, exveľvyslanca na Slovensku a autora SLOVA, námestníka ministra ZV Kazachstanu Romana Jurieviča Vasilenka.

Ak teda minister zahraničných vecí V. Nurtleuia dostal opakovanú dôveru prezidenta, tak predpokladajme, že nebude meniť svoj tím. Plus je ešte jedno plus. Kazašský minister sa zberá na Slovensko a vymeniť takého znalca Slovenska, akým R. Vasilenko je, by bol drahý luxus. Pritom kazašská diplomacia si vie vážiť svojich expertov a našťastie do tohto módu sa po „hrôzoministrovaní“  v podaní I. Korčoka, R. Káčera a M. Wlachovského (pod pláštikom prikrytia z prezidentského paláca – t.j. personálne hovoríme o veľvyslancoch P. Bátorovi, alebo o T. Valáškovi s manželkou) vracia aj slovenská diplomacia, kde má odbornosť väčší cveng než politická príslušnosť, či nebodaj spolupráca s niektorou zo zahraničných služieb.

A teraz to najdôležitejšie. Na čele novej kazašskej vlády bude (je) Olžas Abaevič Bektenov (Олжас Абаевич Бектенов).[3] Ide o 13. predsedu vlády v novodobej histórii nezávislého Kazachstanu a prezident si tento návrh (navrhol ho predseda vládnej strany Amanat Erlan Košanov) osvojil.

Nový predseda vlády Kazachstanu Olžas Bektenov. Snímka: www.nur.kz

Narodil sa 13. decembra 1980 v hlavnom meste Kazašskej sovietskej socialistickej republiky – Alma-Ate (dnes Almaty).[4] Vyštudoval Kazašskú štátnu právnickú akadémiu (v súčasnosti Kazašská humanitárna právnická univerzita M.S. Narikbaeva) v Alma-Ate. Najskôr pôsobil v právnej službe na úrovni mesta, potom začal pracovať na úrade vlády a neskôr sa presunul do prezidentskej kancelárie (vtedy bol prezidentom Nursultan Nazarbajev). Naposledy pracoval ako predseda Agentúry pre boj s korupciou Kazachstanu (Агентствo по противодействию коррупции).[5] Ako šéf tejto protikorupčnej agentúry (ide o silovú štruktúru) dosiahol hodnosť generál poručíka antikorupčnej služby. Je otcom troch detí.

Toľko suché údaje z oficiálneho životopisu, lenže otázkou je, prečo prepriahanie a prečo padla voľba na tohto pomerne mladého generála.

Špecialisti na vnútornú politiku a vzťahy žúz v Kazachstane sa zhodujú na tom, že O. Bektenov je pomerne silná politická figúra, a že zo strany prezidenta K.-Ž. Tokajeva to bola rošáda s ťahom na mat. Čiastočné doplnenie vlády, rekonfigurácia kompetencii jednotlivých ministrov a najmä osoba nového predsedu vlády vytvárajú silný predpoklad, že „Tokajev tím“ zaháji forsáž plnenia prezidentského programu Nový Kazachstan (Новый Казахстан), ale aj to, že v Kazachstane budú ohlásené a odštartované ďalšie politické, sociálne a ekonomické reformy. Nakoniec práve o nich hovoril prezident na rozšírenom zasadnutí vlády 7. februára 2024.[6]

Z pohľadu z Bratislavy si treba po prvé všimnúť, že nový premiér O. Bektenov (čo nie je náhoda) doteraz viedol protikorupčnú štruktúru, a teda má vo svojom archíve veľmi citlivé materiály. Tie určite napomôžu prezidentskému projektu nového a najmä spravodlivého Kazachstanu a samotnému O. Bektenovovi realizovať v praxi to, čo doteraz agentúrne spracovával. Po druhé, ide o človeka z novej generácie, ktorá je produktom nezávislého Kazachstanu a táto generácia musí prevziať zodpovednosť za svoju krajinu. Inak povedané, v histórii krajiny je to najmladší predseda vlády. A po tretie – po prvý raz je na čele vlády predstaviteľ silového bloku – generál!

No a na záver a po štvrté, berúc do úvahy profesionálne pozadie nového predsedu vlády, zjavne sa bude preferovať jedna téza zo spomenutého prejavu prezidenta K.-Ž. Tokajeva, ktorá znie „…vrátenie nezákonne vyvezených aktív…“

Podčiarknuté a zrátané, menovanie O. Bektenova na post predsedu vlády je veľmi zaujímavé  aj v súvislosti s tým, čo sme analyzovali na stránkach SLOVA pred pár dňami[7], ale môže to byť len náhoda…

Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ

[1] Výnos prezidenta Kazachstanu pozri: О Правительстве Республики Казахстан — Официальный сайт Президента Республики Казахстан (akorda.kz)
[2] Menný zoznam pozri: www.primeminister.kz
[3] Výnos prezidenta Kazachstanu pozri: О Бектенове О.А. – Официальный сайт Президента Республики Казахстан (akorda.kz)
[4] Олжас Бектенов — биография, личная жизнь, фото, новости, премьер-министр Республики Казахстан, жена 2024 – 24СМИ (24smi.org)
[5] K profilu pozri: Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (www.gov.kz)
[6] Podrobnejšie pozri: Мемлекет басшысы Үкіметтің кеңейтілген отырысын өткізді — Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты (akorda.kz)
[7] Pozri: Stredná Ázia a Index vnímania korupcie 2023 – Noveslovo

(Celkovo 678 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter